20. března 2023 00:08

7 nejlepších válečných sci-fi všech dob: Od Vetřelců k Predátorovi

Nejlepší emzák je mrtvej emzák! Kde se potvrdilo nejjasněji?

Modří dobře vědí, že mír obvykle ve scifárnách nemá na růžích ustláno. Žádný dobrý autor nejde pro meziplanetární válku moc daleko a k tomu se váže i ukazování kosmických mariňáků, naleštěných laseropalů a mastodontních křižníků. Jenže ne vždy se film zaměřuje primárně na vojáčky. Dokonce i jeden z nejlepších příkladů žánrů, náš nedělní nepřekonatelný Den nezávislosti, se mezi bitvami musí rochnit v trampotách striptérky či ekologa. Náš výběr sedmera válečných sci-fi filmů naštěstí ukazuje, že ani zelenějším látkám se sci-fi nevyhýbá.

07) Na hraně zítřka

Tom Cruise se do sci-fi akce vrhl už několikrát, oproti Nevědomí nebo Minority Report ale bylo Na hraně zítřka opravdu válečné každým coulem. Film, který v sobě de facto kombinuje Hvězdnou pěchotu a Na Hromnice o den více, byl už v době premiéry oslavován jako velká paráda. S přibývajícími roky je pak čím dál tím oblíbenější a málem už se dá říct, že jde o novodobou klasiku.

06) Avatar

Jasně, dobrá polovina ansámblu Cameronovy ekoagitky Avatar je tvořena ufounskými křováky. Ale i ti vlastně patří mezi bojovníky, jenom trochu jiného ražení. Když navíc s rachotem dorazí žoldáci z RDA, dojde na nejlepší ukázky futuristických vznášedel a kulometů za poslední dekádu. Ničemu přitom nevadí, že jejich estetika připomíná spíše vietnamskou válku než budoucnost. Nebýt doslovného finálního vyřešení deus ex machina, RDA by válku o Pandoru stejně vyhráli!

05) Hvězdná brána

Ne každé setkání dnešní výzbroje s emzáky musí ale pro lidi skončit tak fatálně jako Predátor. V Hvězdné bráně tým plukovníka O'Neila (ještě s jedním l) stylově rozstřílel na maděru celého imperátora mezihvězdné říše. A to prosím s pomocí obyčejných kvérů a jedné atomovky a ještě u toho stihl rozšířit svobodu a demokracii zase o jednu zemičku dále. Kéž by pouštní revoluce vždycky končily podobně rychle a optimisticky.

04) Predátor

Predátor je vlastně takovou zmenšeninou Války světů, mimochodem primárního inspiračního zdroje Dne nezávislosti. Jenže zatímco knižní i filmové Války světů sledují civila, který se k hrstce bitev sotva nachomýtne během svého klopýtavého úprku, Predátor zůstává věrný utrpení speciální jednotky, která čelí daleko silnějšímu a pokročilejšímu protivníkovi. Ruku na srdce, nebýt tu Arnold, mají to zdejší drsňáci spočítané.

03) Battlestar Galactica

Výjimečně sáhneme mezi seriály, u Battlestar Galacticy je však výjimka z pravidla pochopitelná. Tak parádní vykreslení vesmírné letadlové lodě jako zde totiž v žádném filmu nenajdete. Ačkoliv se z vedlejších postav dostaví spoustu civilů, většina jsou pořád důstojníci, piloti nebo mechanici, a jádro příběhu nikdy neopustí titulní vojenskou kocábku. A už díky tomu dojde na hromady syrových, naturalistických soubojů s roboty na planetách i v kosmu.

02) Vetřelci

Cože? Vetřelci nevyhráli? Jasně, máte pravdu, tak mňamózní vykreslení vesmírných mariňáků nemá snad žádný jiný film. Herdek, vždyť Vetřelci stáli na počátku kosmomariňáků – všechny další příklady tohohle klišé jako Warhammer 40K nebo StarCraft jsou až zdejšími kopiemi. Jenže zdejší koloniální vojáci byli zároveň dost nemehla a nakonec je musela zachránit statečná civilistka. Přesto vyvázli se stříbrem!

01) Hvězdná pěchota

Bigoši jedou! Hvězdná pěchota je učiněný filmový zázrak – je doslova šílenstvím, že podobný film vůbec vznikl. Aby totiž filmové studio dalo sto milionů dolarů na snímek s víceméně neznámými herci, navléklo je do nacistických uniforem a pak nechalo 129 minut jenom střílet digitální obludy, to se často nevidí. Celý film přitom dokonale funguje jak na milovníky válek, tak i jejich odpůrce – pro ty první jde o věrnou agitku pro vstup do armády, ti druzí naopak ocení všudypřítomnou ironii. Jasný vítěz!

Den nezávislosti začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

M

odří vědí, že mír obvykle ve scifárnách nemá na růžích ustálo. Žádný dobrý autor nejde pro meziplanetární válku moc daleko, a s tím se váže i ukazování kosmických mariňáků, laseropalů a mastodontních křižníků. Jenže ne vždy se film zaměřuje primárně na vojáky. Dokonce i jeden z nejlepších příkladů žánrů, nás nedělní nepřekonatelný Den nezávislosti, se mezi bitvami musí rochnit v životech striptérky, ekologa a prezidenta. Náš výběr sedmera statečných čistokrevných military sci-fi filmů ale ukazuje, že ani zelenějším látkám se sci-fi nevyhýbá.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný