17. února 2020 03:06

4 nejlepší sci-fi a fantasy s partou dětských hrdinů, které si zamilujete

Oživte si vzpomínky na dětství s malými dobrodruhy ze sci-fi filmů.

Když se setkává nevinnost a dospělost, je to vždy unikátní pokoukání – zvláště pokud se mezi ně vetře vetřelec. Právě něco takového je předmětem dobrodružného filmu Super 8, který vás na Prima COOL čeká už v pátek ve 20.15. Parta dospívajících, ale v zásadě ještě dětských hrdinů se tu stane svědkem… čehosi mimozemského, co začne pustošit jejich městečko. Super 8 se přitom inspiruje svébytným subžánrem sci-fi a fantasy filmů o dětských hrdinech, který prakticky nejde nemilovat.

4) Super 8

Děj Super 8 začíná havárií vlaku, která na obyčejné americké městečko vypustí hrozbu, kvůli níž začne v oblasti operovat armáda. Hlavními hrdiny tu však nejsou ani vojáci, ani vědci, ale právě děti, jejichž důkaz havárie i vzájemné vztahy přimějí diváky nejednou zasténat nad roztomilou naivitou dětských let. Film nezapře inspiraci ve zlaté éře žánru v 80. letech, která má svého nejslavnějšího zástupce až na vrcholu našeho žebříčku.

3) Cesta do pravěku

Česká klasika od světoznámého Karla Zemana vypráví o zvídavé partě kluků, která propluje skrze tajemnou jeskyni do doby ledové a pak se postupně plaví dále do minulosti – do třetihor, druhohor a nakonec až k samotnému počátku života na planetě Zemi. Film z roku 1955 zajímavě kombinuje fantasticko-dobrodružné vyprávění s poučným výkladem a vyrostly na něm celé generace českých kluků, které měly svůj Jurský park dávno před Američany. Dodnes má své kouzlo, ačkoli triky jsou samozřejmě takové... mno... pravěké.

2) Rošťáci

Ačkoliv jsou Rošťáci (alias Goonies) u nás prakticky neznámí, tenhle film v podstatě zacementoval základy celého žánru moderních dětských filmů. Najdeme tu klasicky fantaskní story o hledání pokladu (v dnešní éře!) plnou mňamózních momentů stejně jako klasické archetypy mezi dětskými postavami. Rošťáci dodnes platí za zlatý standard filmů o dospívání, protože všechny ingredience namíchali v ideálním poměru.

1) E.T. Mimozemšťan

E.T. je svým způsobem podobně významný jako Rošťáci a v našich končinách je každopádně daleko známější. Mnohé z jeho scén popkulturou proplouvají dodnes a nemluvíme jenom o E.T.ho prapodivném prstíku. Na filmu je však rovněž znát, že se v jeho podání žánr dětského dobrodrůža teprve rodil, a tak tu chybí mnoho dnešních samozřejmostí, které byly vynalezené až v Rošťácích. I přesto je ale tak mistrovsky natočený i zahraný, že jednoduše patří na vrchol!

Super 8 začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný