14. června 2021 02:08

6 nejlepších krimi filmů z posledních let: Od Sicaria k Gentlemanům

Které relativně nové krimi filmy opravdu stojí za vidění?

V sobotu večer vás na COOLu čeká krutopřísná krimi Krvavé předměstí. Italský hit od Stefana Sollimy (Sicario 2: Soldado) vám ukáže špínu římského podsvětí a navíc vám vysvětlí, proč mafie vznikla zrovna v Itálii. Příběh o korupčním plánu na předměstí, který se promění ve válku gangů, připomíná, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Krvavé předměstí je však jen jedním bijákem z nové vlny kriminálek/gangsterek, které na „to“ jdou trochu odlišně. Jaké bijáky mu dělají společnost?

06) Pekelná kuchyně

Většina gangsterek je světem mužů, jak ale napovídá název Pekelná kuchyně, tenhle biják bude mnohem „něžnějšího“ ražení! Parta manželek kriminálníků, které FBI dostala za mříže, se v něm rozhodne pokračovat v řemesle svých drahých poloviček – a výsledkem je příjemně netradiční „ženská gangsterka“. Ačkoliv tedy filmu do pořádného výsledku jaksi chybí... no však víte, Pekelná kuchyně rozhodně naznačuje, že jde kriminálky dělat diametrálně odlišně (a přesto podobně), než na co jste nejspíš zvyklí.

05) Drahokam

Projekty Adama Sandlera se v přehledech nej filmů neobjevují zrovna často. Jeho Drahokam je však čestnou výjimkou, která z komediální hvězdy dokázala vykřesat pořádnou porci dramatického talentu. Sandler se tu proměnil v pronásledovaného klenotníka z New Yorku, který je kupodivu stejně civilní jako i sebedestruktivní. A i proto ve vás tahle honba za mamonem zůstane podstatně déle než většina zbylé sandlerovské produkce.

04) Krvavé předměstí

Podobně oživuje svou gangsterskou formulku i Krvavé předměstí. Příběh, v němž se tradičně snoubí vícero dějů, jež různými optikami ilustrují zkorumpované politiky i drsné kriminálníky, je oproti mnoha napodobitelům odlišný v tom, že nevidíme americké ani britské město, ale namísto toho sledujeme Řím. Italské Krvavé předměstí je však nejen svěží, ale zároveň i dost napínavé a dovede vás v pravý okamžik pěkně vytahat za uši!

03) Gentlemani

Po výletech za Sherlockem Holmesem, agenty U.N.C.L.E., Králem Artušem nebo Aladinem se Guy Ritchie letos vrátil k tomu, na čem začínal a co mu jde nejlépe – ke gangsterkám! Jeho Gentlemani sledují drogového krále Matthewa McConaugheyho a s ním související plejádu panoptika kriminálníků a dovedou při tom až nečekaně dobře zahřát u srdíčka. Kdo by čekal, že bude ritcheovská gangsterka na stará kolena slavit tak luxusní comeback!

02) Za každou cenu

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly – nějak takhle by se dal zhodnotit leitmotiv řady dobrých kriminálek včetně většiny v našem seznamu. Duo bratrů, jeden drsňák a jeden dobrák, se takto v dnešním Texasu vydá na cestu ďábelských loupeží – a vy jim u toho paradoxně budete fandit! Bratři totiž mají velmi dobrý důvod a jsou tu vlastně skoro za klaďase. Jenže pak se jim na kobylku dostane Jeff Bridges jako krutopřísný šerif a je jasné, že se schyluje ke konci tak osudovému, že Za každou cenu vystřelí mezi nejlepší moderní (neo)westerny.

01) Sicario: Nájemný vrah

I když mají Gentlemani nebo Krvavé předměstí hodně předností, stejně musí zvítězit drogový Sicario. Tenhle pomalý a ohromně napínavý thriller si bere za svůj cíl nahlodat vaše přesvědčení o tom, kdo je tu klaďas, kdo záporák a jestli sledujete válku anebo jenom souboj mafií. K tomu Sicario dovedl přiložit hutnou omáčku poetické kamery a hudby, která právem získala Oscara v kategorii Nejlepší psychoteror – a ukázal tak směr, kterým se akční filmy a kriminálky mohly odvážně vydat kupředu!

Krvavé předměstí začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 23:10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný