4. září 2019 08:21

6 nejlepších námořnických komedií: Žhavé výstřely vs. Život pod vodou

Komedie šmrncnuté klaustrofobií!

V pondělí ve 20.00 začíná komedie Periskop nahoru a dolů! Kapitán Kelsey Grammer tu za trest dostane přidělenou archaickou ponorku, z jejíž posádky divnonámořníků musí vykřesat alespoň nějaké kvality. A o to vtipnější celá jeho plavba bude! Námořnické komedie vůbec patří mezi zvláštní subžánr sám o sobě. Proč? Ilustrovali jsme to na jeho nejlepších zástupcích!

06) Periskop nahoru a dolů!

Vojenské prostředí je vždycky dobrým námětem na komedii - jak ostatně potvrdí každý, kdo alespoň jednou prošel kolem kasáren. V Periskopu se tak opět sejde pohromadě ctižádostivý důstojník, který dostane přidělenou bandu nýmandů. Je to klasické klišé (třeba nedávno totéž, jen ve vesmíru, předvedl seriál Orville), ale díky parádním hercům v čele s Lauren Holly, Robem Schneiderem nebo Kelseym Grammerem to funguje na jedničku. Pravdou však také je, že měli filmaři velmi úspěšnou inspiraci.

05) Operace Spodnička

Pár dekád nazpět totiž tak trochu totéž předvedla i Operace Spodnička - navíc nejen během manévrů, ale i v příběhu zasazeném do druhé světové války. Ponorkový kapitán, k němuž se dostal sukničkářský poddůstojník, kvůli němuž je třeba na palubu vzít skupinu žen (!) a nakonec i ponorku namalovat na růžovo (!!), je sice z dnešního pohledu poněkud staromilecká, ale... její humor s přimhouřením očí funguje i dnes.

04) Žhavé výstřely

A oči přimhouříme i v dalším případě, totiž u Žhavých výstřelů. Jasně, jako hlavní jádro má tenhle film létání. Ale je to po podstatnou část filmu létání z paluby letadlové lodě! Koneckonců, Žhavé výstřely parodovaly Top Gun, kde tomu nebylo jinak - chtě nechtě tak musíme tenhle film zařadit i mezi námořní bijáky. Palubní piloti jsou totiž pověstní drsňáci, a kdo jsme my, abychom jim vysvětlovali, že kromě pilotů nejsou zároveň i námořníky...

03) Život pod vodou

To však rozhodně neznamená, že mají námořní komedie jen vojenský punc! Velmi svérázný je třeba i Život pod vodou s Billem Murrayem a Owenem Wilsonem. V tom se seznáme s legendárním podmořským badatelem a jeho obskurními (nejen) podmořskými historkami. A že to bude pohled velmi netypický, svědčí i jméno režiséra - Wes Anderson je totiž pověstnými svými divnofilmy včetně Psího ostrova či Grandhotelu Budapešť. Jeho náhled na námořníky je proto (logicky!) pošahaný obdobným láskyplným způsobem...

02) Svéráz národního rybolovu

Co kraj, to ráz - zatímco Wes Anderson si tak o námořnících točí s naivní poetikou, ruský Svéráz národního rybolovu přistoupil k poněkud drsnější optice. Bylo by nepěkné a zjednodušující říct, že tu drtivá většina humoru pramení z toho, že jsou hlavní postavy buďto opilé, anebo se chovají jako diletanti, anebo jsou to opilí diletanti. Nicméně, nebude to daleko od pravdy! I když se ve Svérázu daleko od pobřeží nedostaneme (pointou zápletky je hlavně to, že parta omylem dorazí po moři do Finska), má tenhle film nejen srdce, ale i játra pravého námořníka!

01) Kapitán Ron

V rámci nenáročných komedií nám však nejvíc učaroval starý dobrý Kapitán Ron. Klasická rodinná komedie, v níž středostavovská famílie vyrazí na výlet - road trip je tentokrát jen vyměněném za námořní plavbu - je okořeněna žoviálním námořníkem s tváří Kurta Russella, který je jejich novým kapitánem. A upřímně, Kapitán Ron by fungoval i kdyby neměl žádný scénář a tahle sestava herců jen dvě hodiny improvizovala. Takhle létem prodchnuté dobrodrůžo si zkrátka dáme líbit po celý rok!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný