3. dubna 2023 02:07

6 nejlepších pubertálních komedií: Od Superbad k Protivným sprostým holkám

Humor tak komplexní, jako byl v patnácti letech každý z nás!

V pátek večer se na COOLu objeví remake klasického osmdesátkového seriálu Jump Street 21. Jedna z nejlépe hodnocených teenagerských komedií poslední dekády ilustruje, že pubertálně sprosté vtípky pořád umí táhnout. Kde se jim dařilo nejvíc?

6) Hele, vole, kde mám káru?

V žánru bohatém na tolik filmů o hrdinovi, jehož největším životním úspěchem je blížící se maturita, zaujme Hele vole, kde mám káru? svou šílenou sci-fi zápletkou. Film, který předběhl v poptávce po komediální sci-fi dobu, je tím lepší, čím ignorantštěji se ústřední duo idiotů (to není urážka, ale diagnóza!) chová. Výsledek by neměl fungovat, ale funguje tak dobře, že film i skoro dvě dekády po svém vzniku generuje memy a hlášky a ční vysoko nad průměrem teen komedií.

5) Princ a pruďas

Když se řeklo sci-fi, nemůžeme nezmínit ani fantasy! Princ a pruďas patří do typického ranku Apatowek, tedy filmů vytvořených na mustru suprsprostých komedií Judda Apatowa. Jasně, ani před ním si komedie mnohdy neviděly do úst, ale Apatow povýšil celý pubertální žánr na zcela jinou úroveň, dávajíc navíc o fous větší důraz na sarkastické dialogy (fekálního humoru si však přesto užijeme doslova do sytosti!). Vedle mnoha již lehce pozapomenutých filmů z posledních let vytane na mysli právě Princ a pruďas, a to díky svému parodování v poslední době populárních fantasy klišé.

4) Superbad

Za zřejmě nejlepší „tradiční“ Apatowku lze však označit jedině Superbad. Na Prcičkách (víte, že v tomhle seznamu budou) lze přitom ilustrovat rozdíl obou děl – jak Superbad, tak i Prcičky jsou sice postavené na konci středoškolského života, jenže zatímco Prcičkami nás provázela parta sportovců (čest Fichovi jako výjimce), v Superbad namísto toho sledujeme totální nýmandy a losery, což je daleko lepší, byť mnohdy sebedestruktivní zábava!

3) Eurotrip

Samozřejmě, existuje ještě jeden film, v němž se našinec může krásně dehonestovat. V Americe možná superurážlivé kvality Eurotripu úplně neocení, ale pusťte film u nás (nebo v Bratislavě, kde se částečně odehrává!), a hned je oheň na střeše. Biják sumarizující všechny pozitivní i negativní (spíše ale ty negativní) stereotypy Evropy z pohledu amerického turisty je dokonale šlapající road movie s takovou mírou absurdních podzápletek, že lze tenhle film skoro považovat za umění!

2) Prci, prci, prcičky

Není zřejmě pochyb, že celá moderní éra teenagerských komedií započala prvními „Prcičkami“ z roku 1999. I tento film samozřejmě navazoval na sprosté komedie 80. let jako Porky's, Prcičky ale celou fazónu žánru od základu přestříkaly. Mnohdy doslova. Dokonce i Apatowské filmy jako Superbad nebo Jump Street 21 hodně vděčí tomu, jak moc Prcičky zpropagovaly přisprostlý náctiletý humor pro celou vyrůstající generaci diváků.

1) Protivný sprostý holky

Přesto nemůžeme jinak než za krále moderní éry označit netradiční Protivný sprostý holky z roku 2004. Zatímco Prcičky se totiž toliko zaměřují na samotný zásun, což je poněkud triviální úkon, Protivný sprostý holky řeší komplexní (hnusné, vtipné, bestiální) vztahy středoškolských alfa samic plné shakespearovského patosu a šokantních zvratů! Při vší úctě ke klukům z Prciček lze navíc jednoznačně říct, že ať už se zdejší slečny ve filmu chovají sebehůř, pořád se na ně kouká mnohem lépe!

Jump Street 21 začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný