29. května 2023 00:01

6 nejlepších leteckých filmů: Od Top Gunu k Bitvě o Británii

Nejkrásnější pohled na svět je zpoza kniplu. Souhlas?!

V pátek večer na COOL přiletí slavný Top Gun. Tom Cruise se v něm představí jako legendární pilot Maverick, který ve své stíhačce F-14 proletěl elitní bojovou školou tak frajersky, až se díky tomu Top Gun zařadil mezi nejvýznamnější filmy o letectví vůbec. Nevěříte? Inu, nikoliv náhodou po jeho premiéře stoupl zájem rekrutů právě o zařazení na letadlové lodě! Když se to však vezme kolem a kolem, Top Gun vlastně není pomyslným top filmem o létání…

06) Letec

Leo DiCaprio možná svým Letcem nezískal Oscara, ale rozhodně byl s to naservírovat obraz jedné z nejvíc cool persón 20. století – letce, filmaře a byznysmena Howarda Hughese. Reálná předloha původního Tonyho Starka byla dobrodruhem v pravém smyslu slova. Ačkoliv děj filmu na samotném létání tolik nestál, právě proto je Letec užitečný – ukazuje totiž zájem o létání jako cosi normálního, co je v komparaci s jinými koníčky (natáčení celovečeráků, balení celebrit, fobie z bakterií...) vlastně zdaleka nejpozitivnějším zájmem slavného nezmara skutečných dějin. No a pak je tu i ta kultovní nehoda, že...

05) Letiště

I když dnes asi spíše znáte slavnější „pokračování“ Letiště z roku 1970, totiž parodii Připoutejte se, prosím, i původní Letiště ukazuje docela odlišnou stránku létání stále překvapivě dobře. Vlastně s časem zraje, protože v roce 1970 bylo létání stále ještě luxusním koníčkem, zatímco dnes na něj dosáhne notně větší procento populace. Ve filmu, kde se s existencí bomby na palubě dopravního éra musejí vypořádat mraky doprovodných postav, si člověk prohlédne civilní letectví během vypjatého okamžiku z nejrůznějších úhlů a na rozdíl třeba od „trochu podobného“ Letu číslo 93 nás ve finále čeká i o něco pozitivnější konec.

04) Bitva o Británii

Na čtvrté místo doletěla kultovní Bitva o Británii. I když se válečným filmům snažíme v tomhle přehledu spíše vyhýbat, Bitva o Británii z roku 1969 je spíš než o leteckých soubojích o vytrvalosti a houževnatosti žokejů svých letounů. Může za to samozřejmě už způsob, jakým byla natočena – film logicky postrádá digitální triky a miniatur také není mnoho. Namísto piruet a přehršle venkovních záběrů se tak režie musela soustředit hlavně na psychologické nároky. Bitva o Británii je něco na ten způsob, jako kdyby se obyčejný válečný film odehrával na Mt. Everestu – také by z toho ve výsledku byl spíše film o horolezectví než o tom, jak dobře musíte zakroutit kniplem oponentovi.

03) Top Gun

Třetí u nás skončil právě Top Gun! Můžete si o Tonym Scottovi nebo Tomu Cruiseovi nebo palubních pilotech nebo americké armádě nebo 80. letech myslet cokoliv, ale nelze prostě objektivně popřít, že tu všichni vypadají setsakra cool! Scott dodal námořnímu létání tak zásadně stylovou fazónu, že pro piloty udělal totéž, co jeho bratr Ridley vykonal o dvě dekády později pro pěšáky skrze film Černý jestřáb sestřelen. Top Gun je však po čertech méně válečný biják, majoritu snímku se tu ostatně ani nebojuje naživo. Ať do nás uhodí blesk, pokud si alespoň podvědomě každé ráno při pohledu na ulice plné slunečního svitu nevzpomeneme na palubu letadlové lodi plné Tomcatů!

02) Správná posádka

Pilot jako hrdina, létání jako epos – kultovní Správná posádka z roku 1983 se proslavila zejména svým vykreslením počátků amerického kosmického programu (a tím, že tu Ed Harris už tehdy vypadá staře). První polovina (a pár scén v polovině druhé) se však zabývá i létáním v atmosféře, zejména prolomením rychlosti zvuku. I tato část je navíc natočena skoro jako heroický dokument! Létání je tu srovnáváno s „bojem s démony“, piloti jsou zabíráni velkolepěji než Herkules a stíhačky stejně rozklepané jako diváci při pohledu na všechnu tu krásu. Správná posádka je tak zřejmě nejkrásnější filmem o létání, i když jenom z části v naší atmosféře!

01) Top Gun: Maverick

Král ale může být jen jeden... a usedl na trůn teprve nedávno! Druhý Top Gun je jasnou špičkou leteckých filmů a dechberoucí podívanou, v níž je samotné křižování v oblacích zpracováno dynamičtěji a napínavěji než kdykoliv předtím. Tom Cruise vsadil na maximální realističnost celého zážitku a vyplatilo se to mírou vrchovatou, protože nadchl celý svět a ještě vydělal pořádný balík. Snad se teď slepě nepožene do trojky, dvojku stejně prakticky nejde překonat!

Top Gun začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný