2. srpna 2021 00:09

5 nejlepších komiksů s Wolverinem: Kterými se inspirovaly filmy?

Filmy s Wolverinem často adaptují komiksové zlato!

Wolverine je zpět. Nedělní večer bude na COOLu patřit výletu Logana do Japonska, kde… ztratí svou nesmrtelnost! Jak se s tím vyrovná a jak ji zase získá (a kolik robosamurajů při tom zkope do kuličky), si můžete zjistit sami – my pro vás do té doby shrneme nejlepší komiksy s Wolviem i to, co vše si z nich vzaly filmy samotné.

05) Old Man Logan

Jen málokdy se stalo, že by X-Meni byli nějakým způsobem zasazeni do reálného světa a života. Old Man Logan však právě takovými kvalitami disponoval. Story o stárnoucím Loganovi, kterému vypadává jeho schopnost regenerace, připomíná spíše klasický batmanovský příběh Návrat temného rytíře – máme tu jak chřadnoucí stav hlavního hrdiny (s nímž se dovede ztotožnit každý, kdo už aspoň jednou měnil občanku), tak i neradostný stav celého světa jako takového. Superpadouši tu konečně vyhráli a Logan je jedním z mála, kdo se ještě občas odváží jim čelit. I z tohoto důvodu z komiksu vycházel třetí wolverinovský film s prozaickým jménem Logan: Wolverine – poslední snímek, v němž si „Rosomáka“ zahrál Hugh Jackman. Ačkoliv se story v dílčích prvcích liší, apel blížící se smrti nesmrtelného hrdiny zjevně dovede vyčarovat silné emoce na papíře i na velkém plátně.

04) Enemy of the State

Když je Wolverine na straně dobra, je to zajímavá podívaná – ale co když se dostane na opačnou stranu barikády? Právě to se mu přihodí v Enemy of the State, kde mu mozek vygumuje parta démonických ninjů! Je to jeden z prvních a nikoliv posledních příkladů toho, kterak scenáristé X-Menů spojovali Wolverina s japonskými vlivy. Zastavit běsnícího Wolverina se tu pokusí skoro každý významný marvelovský hrdina a výsledkem je masivní řežba, která možná neservíruje čtenářům mnoho vážných dilemat, ale o to zábavněji se jí listuje!

03) Kitty Pryde and Wolverine

Každý ví, že Wolverine pracuje nejraději sám – a právě proto je vždycky radost sledovat, když jej příběh (a scenáristé) dají do týmu s někým jiným. V Kitty Pryde and Wolverine si smolíčka vylosovala právě hrdinka, již ve filmech ztvárnila Ellen Page – nejslavněji v x-menovské Budoucí minulosti. Podobně jako ve filmovém sobotním Wolverinovi se i tentokrát řeší japonské vlivy v čele se soubojem s Yakuzou, která v Japonsku zajme Kittyna papínka. A Logan nemá samozřejmě nic lepšího na práci než se v tandemu s ní pustit do souboje s tím nejhorším, co může země vycházejícího slunce na stránkách komiksu nabídnout! Vliv tohoto komiksu však sahá dalece za japonskou anabázi – například již první filmoví X-Meni nechali Logana podobně mentorovat mladší Rogue. Na spojení starého pardála a mladé holčiny je zkrátka cosi opojně zajímavého.

02) Weapon X

Po Návratu temného rytíře a komiksových Strážcích se zdálo, že Marvel nebude novému temnějšímu a drsnějšímu trendu s to konkurovat. Komiksoví fanoušci najednou jako by zbožňovali, když jejich hrdinové vypadali spíše jako běženci z Ústavu pro chorobně deprimované, což se neslučovalo s tehdejším marveláckým tónem. Weapon X však ukázal, že opak může být pravdou. Komiks totiž rozkreslil temnou minulost Wolverina a kořeny jeho traumat – a není divu, že mučivé metody programu, který z Logana chtěl vytvořit ultimátní zbraň, od té doby našly své místo nemlich v každém X-Men filmu (zejména v X-Men Origins: Wolverine a v X-Men 2). Samotného Wolverina přímo v roli Weapon X jsme pak mohli vidět i v zatím posledním týmovém bijáku X-Men: Apokalypsa.

01) Wolverine

Pro klasické wolverinovské komiksy však nemusíme nutně jít do experimentálních zápletek. Minisérie Wolverine z roku 1982 byla vůbec prvním komiksem, v němž Logan sehrál hlavní roli – pramenila z jeho obliby mezi čtenáři poté, co se Wolverine o sedm let dříve stal jedním z hlavních členů týmu Avengers. Zápletka komiksového Wolverina je přitom divákům stejnojmenného filmu (tedy toho, co v sobotu poběží na COOLu) nejspíše dobře známá – Logan se zde jako ronin vydává do Japonska a hledá vykoupení. Čelí místním padouchům i hrdinům a zažívá emocionální dramata, která se čtenáři od té doby naučili si s Wolverinem silně asociovat. Sám Logan v památné scéně shrnuje své schopnosti slovy: „Jsem nejlepší v tom, co dělám – ale co dělám, není moc hezké.“ Tenhle drsný emař prostě ví, jak zabrnkat na ty správné struny!

Wolverine začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný