17. července 2023 00:01

7 nejlepších komedií, které šlapou díky naprostým idiotům

Hrdina komediální klasiky vážně nemusí být chytrý. Často je naopak mnohem lepší, když má IQ pod bodem mrazu...

V pátek večer na COOL dorazí ujetá komedie Hele, vole, kde mám káru? Ashton Kutcher a Seann „Stifler“ William Scott se v ní představí jako párek maníků, který kdyby mohl, získal by Antinobelovku. Nejenže mají za sebou noc, za kterou by se nestyděla Pařba ve Vegas, ale navíc se jim ztratil jejich bourák. A nebude snad přeháněním, když řekneme, že každý druhý člověk, který se nechová, jako by prodělal lobotomii, by jejich zdejší zápletku vyřešil rychleji a snáze – jenže to by nebyla taková zábava! Žánr komedií s idioty je ostatně svébytný i u řady jiných bijáků...

07) Hele, vole, kde mám káru?

V první řadě je třeba si ujasnit jednu věc – to, že má film za své hlavní hrdiny idioty, rozhodně neznamená, že jsou hloupí i jeho tvůrci. Dělat komedii je obtížné – a platí to i v případech, kdy mají hrdiny, kteří dostávají doktoráty za zavázané tkaničky. Hele, vole, kde mám káru? předpovědělo slávu série Pařba ve…, vsadilo na nejzajímavější postavu Prciček a zdejší úkrok do sci-fi žánru žereme dodnes. Takhle má vypadat správně ujetá komedie!

06) Prci, prci, prcičky

Jasně, jasně, hrdinové Prciček se ani zdaleka nepohybují v tak negativních IQ bodech jako hrdinové Hele, vole, kde mám káru? Důvod, proč se Prcičky staly sérií, ale minimálně z půlky nese jméno „Stifler“. Sean William Scott se zkrátka zrodil pro roli namakaného frajera, který je jistě trochu cool, ale trochu se také chová, že rodičům kdysi dávno upadl na hlavičku. A vy mu malinko přejete každý spořádaný exkrement! Ruku na srdce, vzdor sympatiím k Jimovi byl Stifler vždy tím hlavním důvodem, proč jsme se k Prcičkám vraceli. To, jak přirozeně se prosadil, ostatně výborně ilustrují promo fotky k prvnímu dílu, kde Sean William Scott skoro vůbec není. U pokračování už je pak situace pochopitelně úplně jiná...

05) Bláznivá střela

Idioti ale nemusejí být jen mladí, občas může být všechno naopak! Jedním z nejlepších příkladů je série Bláznivá střela, která začínala jako tradiční parodie na detektivky. V průběhu její mutace do slavnějších filmů se ale Frank Drebin víc a víc proměňoval v idiota, který by v každé jiné realitě prohrál zápas se semaforem, natož aby úspěšně vyřešil kriminální případ – ale o to zábavnější je na jeho trampoty koukat.

04) Zoolander

Když se to vezme kolem a kolem, Zoolander je vlastně film, v němž jsou idioti všichni. Nelze dost dobře přijmout fakt, že svět může po dekády čelit konspiraci modelů, aniž by z toho tajné služby vyšly bez problémů. I díky tomu je však tahle parodie na konspirační thrillery tak… jiná! Zoolander razí svůj vlastní styl Frat Packových komedií, který sice vypadá trochu jako z alternativní reality, avšak tím spíše sbírá body za originalitu.

03) Blbý a blbější

Filmy si však neutahují jen z bohatých idiotů, ale i z idiotů chudých. Blbý a blbější patří mezi základní stavební kameny žánru, a to nejen co do idiotských filmů, ale i filmů sázejících na nechuťárny. Nejrůznější scény s exkrementy, ejakuláty a dalšími tělesnými produkty zaplavily v 90. letech komedie – a to mnohdy i komedie inteligentnější! Blbý a blbější se ale nestyděli zkoušet, kde až leží hranice humoru, a třeba scéna (po)močení na motorce nás hřeje dodnes.

02) Bláznivá dovolená

Zatímco většina bijáků okolo je záměrně přepálená jako polední slunce, Clark Griswold je v Bláznivé dovolené… idiotem zhruba stejným jako jsme občas my všichni. Otec od rodiny, který byl předlohou Homeru Simpsonovi i Peteru Griffithovi, se snaží udržet pohromadě svou rodinu, své auto, své finance i svou psychiku. Není divu, že občas šlápne vedle – důležité na jeho pozici ale je, že se většinou strefí a že se alespoň snaží! I proto nemůžeme jinak, než mu vpálit stříbrnou pozici.

01) Růžový panter

Zdaleka nejlepší a historicky nejúspěšnější sérií o idiotovi je však Růžový panter. Nejenže první film této ságy vlastně vůbec není o inspektorovi Clouseau – ten se stane protagonistou až později, kdy je jasné, že právě on je tahoun značky (viz Stifler). Růžový panter se především stal legendární sérií, která měla pohádkové příjmy, a dodnes jde o nejslavnější ságu Petera Sellerse, jíž se Hollywood dokonce pokusil zremakeovat. Jestli tohle není důkaz, že komedie s idioty můžou být přímo geniální, pak už nevíme, jaké argumenty předložit!

Komedie Hele, vole, kde mám káru? začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný