31. října 2022 00:11

6 nejlepších hollywoodských filmů, které se odehrávají v Rusku

Kde všude uvidíte Moskvu a všechno kolem ní optikou západní civilizace?

Popáté a naposledy se vrací John McClane – již tuto neděli večer na COOLu začíná Smrtonosná past: Opět v akci, kde si staroch zastřílí spolu se svým synátorem. A navíc v Rusku! Poměrně atypická volba dějiště nás přiměla zapřemýšlet, kdy jindy američtí filmaři tuto lokaci zvolili. A kdy se jim s ní rozhodně zadařilo.

06) Smrtonosná past: Opět v akci

Smrtonosná zbraň v Rusku? Ano! Tedy, nejen v něm. V rámci rodinného výletu si McClaneovic kluci udělají túru nejenom po Moskvě a jejím okolí, ale i po části Ukrajiny. Kreativní důvody pro podobné směřování vlastně dodnes nejsou známé – Západ nejspíš začal být (stejně jako v případě Jamese Bonda) pro dobrodružství našeho newyorského poldy zkrátka příliš klaustrofobický.

05) Záhada hory mrtvých

Naproti tomu Záhada hory mrtvých má ke svému zasazení velmi dobrý důvod – horor je inspirován nechvalně známou zkázou Djatlovovy expedice, jejíž členové na přelomu 50. a 60. let tragicky zemřeli na Hoře mrtvých v Rusku. Film si sice, pravda, zdůvodnil smrt poměrně hutnou smrští vědeckofantastických technoblábolů, ale tak už to v případě filmů realitou jenom inspirovaných holt chodí.

04) Nepřítel před branami

Podobně je na tom Nepřítel před branami – ačkoliv jde co do produkce o evropský film, nezapře značnou porci inspirace Hollywoodem. V rámci toho si ostatně z prstu vycucal i ústřední romanci stejně jako duel s německým übersniperem s tváří Eda Harrise. Výsledek je však jeden z nejpovedenějších moderních válečňáků, takže mu to rádi promineme.

03) Bournův mýtus

Špionážní žánr do ruských zemí s gustem zavítává již od dob agenta 007. Bournův mýtus se možná odehrává už po konci studené války a v Rusku se zastaví jenom ve své finální třetině, ale je to finiš, který stojí za to vidět. V ulicích mrazivé Moskvy se tu totiž demolují auta stylem, jaký umí jenom Hollywood. A kombinace čerstvého prostředí s relativně provařenou akcí (ač svým způsobem také unikátní) je sakra bombastickým pokoukáním!

02) Anna Karenina

Za svou historii se Anna Karenina dočkala celé řady východních i západních adaptací, ta poslední se proto pokusila příběh o maloměšťácké aférce za carské éry okořenit pořádnou porcí uměleckých nápadů. Především platí, že se biják sám stylizuje trochu do muzikálu a trochu do divadla, to celé aniž by přicházel o cokoliv z filmového já. Výsledek nepotěšil každého diváka, ale nelze o něm ani říct, že by nebyl unikátem!

01) Útěk ze Sibiře

Kontumačně však vítězí jedině Útěk ze Sibiře – daří se mu totiž ukázat takovou porci ruské země, jako žádnému jinému bijáku v naší kategorii. Příběh o několikaletém (!) útěku z gulagu do Indie (!!) překoná různé podoby Sibiře a ukáže i lesk Bajkalu, než se přesune do Mongolska a Himálaje. Ne nadarmo film částečně vznikal s podporu National Geographic. Funguje totiž zároveň i jako přírodovědný dokument!

Smrtonosná past: Opět v akci začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný