2. srpna 2021 00:02

4 nejlepší filmy, ve kterých vybuchne sopka: Od Pompejí k Rozpoutanému peklu

Připravte se na pořádnou sopečnou nálož!

V sobotu večer na COOL dorazí katastrofický biják Pompeje. Kit „Jon Snow“ Harington se v něm představí jako římský gladiátor, který bude muset v boji za svou lásku přeprat celý vulkán Vesuv – a dopadne to… podle předpokladů! Ne nadarmo je totiž filmů o erupcích sopek jako šafránu. Hrdinové z masa a kostí mají totiž v souboji s pyroklastickým proudem pramalé šance. Ilustrovali jsme to na čtyřech nejslavnějších příkladech.

04) 2012

Nač troškařit, řekl si Roland Emmerich a pro svůj film o apokalyptickém konci světa se jal eruptovat rovnou Yellowstoneský supervulkán. Jedna z největších „sopek“ světa je v jeho bijáku 2012 samozřejmě pouze tou menší hrozbou – ten větší důvod, proč se obávat, má totiž podobu globální gigapovodně.

Přesto je erupce Yellowstonu „příjemnou“ podívanou, tím spíše, že v jejím důsledku dojde i na megalitickou destrukci Los Angeles způsobem, jaký jsme ve filmu ještě neviděli.

03) Pompeje

Mohlo by se zdát, že jsme Pompeje na seznam zařadili čistě z propagačních důvodů, ale není tomu tak. Filmů, v nichž skutečně nevybíravě řádí sopka, je totiž relativně málo. A ještě méně z nich pak ukáže skutečnou erupci se vším všudy. Důvod je prostý – erupce sice vypadají fantasticky, ale obvykle také nedávají hrdinům mnoho šancí na přežití.

Pompeje tento problém kreativně obešly tím, že je v nich tragický konec dáván na odiv. Smutný příběh otroka-gladiátora, který bojuje o srdce své milované (jen aby do toho všeho promluvil vulkán Vesuv svým prozaickým „Nevíš dne, ani hodiny!“), tak v subžánru filmů o sopkách rozhodně má co nabídnout.

02) Sopka

Tommy Lee Jones za svůj život honil ledasco – od Harrisona Forda přes mimozemského brouka po Antona Chigurga, ale jeho největším nepřítelem už navždy zůstane žhnoucí láva. Filmová Sopka patří mezi typické devadesátkové katastrofické filmy. Tenhle žánr se tehdy s příchodem digitálních triků probudil do nového života, v duchu své chillovací dekády však typicky zároveň odmítal filmovým neštěstím zabíjet hlavní hrdiny.

Filmová Sopka má samozřejmě k reálné sopce daleko. Když pomineme absenci smrtících plynů a fakt, že by v L.A. podobná katastrofa prostě být nemohla, pak zarazí především happyendové finále. Sopka však vzdor nutné dávce naivity a žánrových klišé nabízí skrz naskrz sympatický heroismus hasičů vůči fiktivnímu neštěstí – a zdejší záchranáři jsou vlastně stejně charismatičtí jako piloti ve Dni nezávislosti!

01) Rozpoutané peklo

Velmi podobným devadesátkovým bijákem je i Rozpoutané peklo s Piercem Brosnanem. Opět tu máme podobný úvod – geologa, jehož predikci nikdo nevěří, následovaného „nečekanou“ erupcí a katastrofálními výjevy. Rozpoutané peklo však vítězí nejenom o prsa Lindy Hamilton, ale nabízí i vyšší žánrovou čistotu.

Rozpoutané peklo je jednak vědecky akurátnější, jednak je pro diváka zkousnutelnější představa erupce v náhodném americkém zapadákově, nikoliv v ulicích Los Angeles. Jasně, opět jsou k nalezení nej(h)různější berličky, jak však asi naznačil náš seznam, natočit film, v němž hrdinové zápasí s nezastavitelným soupeřem velkým doslova jako hora, není zrovna jednoduché!

Pompeje začínají na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný