9. září 2022 06:21

5 filmů a seriálů, které nejlépe připomenou život a vládnutí královny Alžběty II.

Shrnuli jsme nejpovedenější filmové a televizní portréty královny Alžběty II. – ať už v dokumentární podobě, nebo ztvárněné těmi nejlepšími herečkami.

Zemřela britská královna Alžběta II., která stála v čele Spojeného království úctyhodných 70 let a zažila 15 britských premiérů. Vždy dbala na plnění panovnických povinností, vyhýbala se skandálům a chránila si soukromí.

Snad právě proto tolik fascinovala novináře, spisovatele, ale taky filmaře. Vybrali jsme pětici filmů a seriálů, které tím nejzajímavějším způsobem přibližují její osobní i veřejný život.

Koruna (2016–?)

Jeden z nejdražších a nejambicióznějších seriálových projektů chce během plánovaných šesti sérií zmapovat celé vládnutí Alžběty II., během něhož se snažila provést všemi úskalími svou rozvětvenou rodinu i celou britskou monarchii. Je chytrý, šikovně napsaný i zahraný, bez přehnaného sentimentu, ale taky bez snahy být prvoplánově bulvární. Přesto pravidelně vzbuzuje kontroverzi za historické nepřesnosti, domýšlení pravděpodobné podoby zákulisních rozhodnutí nebo příliš kousavý pohled na členy královské rodiny.

Pátá sezona, která začne letos na podzim, se bude soustředit na události z první poloviny 90. let. Alžbětu ztvární už třetí herečka Imelda Saunton (Panství Downton, Harry Potter), která při dalším kompletním přeobsazení hlavních rolí staršími herci naváže na své předchůdkyně Claire Foy (1. a 2. sezona) a Olivii Colman (3. a 4. sezona).

Windsorské královské domy (2017)

Těžko vybírat ze záplavy dokomentárních filmů a seriálů, z nichž mnohé jsou jen rutinním řemeslem s prostříhanými televizními záběry a množstvím mluvících hlav. Tento šestidílný cyklus s příšerně doslovně přeloženým českým názvem nabízí šířší záběr na uplynulé století královské dynastie a k příběhům lásek, zrad, rozchodů a mocenských šarvátek přistupuje solidnějším investigativním způsobem.

Zajímavé jsou taky pohledy na Alžbětiny nejbližší, například medailonek jejího osudového muže Princ Philip – portrét (2019) nebo fascinujícího vztahu se sestrou Elizabeth and Margaret: Love and Loyalty (2020).

Královna (2006)

Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse (Nebezpečné známosti, Božská Florence, Všechny moje lásky) vypráví o těžkých chvílích královny, které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany.

V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Helen Mirren získala za hlavní roli zaslouženého Oscara, film měl celkem šest nominací.

Královská noc (2015)

Zábavný a odlehčený pohled na teenagerská léta budoucí královny (rozkošná Sarah Gardon). Ta se v den oslav právě končící II. světové války vydává se svou sestrou Margaret (Bel Powley) do ulic Londýna, aby ochutnala život běžných smrtelníků. Prožije nezapomenutelnou noc, která se v ní otiskne do konce života.

Film volně vycházející ze skutečných událostí je moderní variací na legendární Prázdniny v Římě (1953), a i když zdaleka nedosahuje takových kvalit, dokáže rozesmát i dojmout. Vděčné herecké role si užili i Rupert Everett, Emily Watson nebo Jack Reynor.

Elizabeth: The Unseen Queen (2022)

Více než hodinu trvající televizní dokument vznikl k příležitosti královnina platinového jubilea a televize BBC ho sestříhala z archivních nahrávek poskytnutých Buckinghamským palácem. Ukazuje dosud nezveřejněné záběry Alžběty, převážně z dětství a rané éry jejího vládnutí – například z pozadí zasnoubení na zámku Balmoral nebo z první zahraniční cesty s princem Filipem a rodinou.

Mnoho dekád vzdálené pohledy do soukromí působí dojemně a nostalgicky, obzvlášť při vědomí, že dlouhá éra Alžběty II. už se uzavřela...

Zdroj: autorský text redakce

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný