16. srpna 2019 15:59

6 nejlepších filmů s vlkodlaky, které musí vidět každý hororový fanda

Doupě vlků už si a vás brousí zuby! Co mu předcházelo?

V sobotu ve 22.50 vám na COOLu pustíme horor Doupě vlků. Mladý a neklidný vlkodlaček v něm bude hledat své místo v životě, až objeví odlehlé místo, kde zuří vlkodlačí občanská válka. A rozhodne se tu zapustit drápy a porazit zdejšího geroje s tváří Jasona Momoy! Ve výsledku je Doupě vlků nečekaným oživením vlkodlačího žánru, který má jinak spíše tradiční formu. Což jsme samozřejmě ilustrovali na výběru nej vlkodlačích bijáků.

06) Vlk

Co je děsivější než průměrný vlkodlak? Vlkodlak s tváří Jacka Nicholsona! Právě ten dští děs a zkázu v devadesátkovém Vlkovi, a dojde i na poměrně tradiční zvrat v závěru – souboj mezi hodným a zlým vlkodlakem. Jack si pro jednou střihl roli klaďase (!), u něhož vlkodlačí kousnutí změnilo krizi středního věku a napumpovalo mu zpět krev (a hormony) do žil. Jako životabudič, který nemusí nutně motivovat jen ke zlu, se však vlkodlaci nemusejí objevovat vždy.

05) Psí vojáci

Mezi všemi okolními vlkodlačími filmy, jejichž hrdinové si žehlí osobní traumata, jsou Psí vojáci tak trochu Vetřelci oproti Vetřelcovi. Tentokrát jsou vlkodlaci čistokrevní záporáci – stojí proti nim ovšem elitní britské komando, které... náhodou prochází kolem jejich působiště. Je však nasnadě, že by i tahle nedostatečně připravená parta z S.A.S. z většiny vlkodlaků okolo rychle udělala fašírku. A právě tomu odpovídá i míra hrozby... a zábavy!

04) Společenství vlků

Upíři inspirují jak teenagerské slaďárny, tak artové intoušské podivnosti, a stejný jev nastává v menší míře i u vlkodlaků. Neil Jordan, autor Interview s upírem, takto natočil bajku o “Společenství vlků” jako jakousi moderní dekonstrukci Červené Kalkulky. Story sice stopuje moderní děvče, to má však hlavu plnou fantazií o 16. století, v nichž jsou vlkodlačí bestie… metaforou maskulinních mládenců!

03) Moje sestra vlkodlak

Přeměna lidí ve vlkodlaky je vůbec relativně často používána pro pubertu. Také Moje sestra vlkodlak totiž prozkoumává dorůstání náctiletých děvčat (toho času sester) optikou jedné z nich pokousané vlkodlakem. Oproti Společenství vlků je však snímek o něco míň artem a o něco víc hororem, který své metafory využívá k posílení žánrových prvků, nikoliv k jejich boření. Koho tak bavily třeba Stranger Things a chtěl by něco podobného s vlkodlaky, bude tu jako doma!

02) Kvílení vlkodlaků

U nejlepších kousků se nicméně ponoříme zpět k jádru vlkodlařčího žánru, totiž k čistokrevným hororům! Jedním z nejlepších je klasika Kvílení vlkodlaků, v níž hafanovskou infekci dostane novinářka, která reportovala o vlkodlakovském sériovém vrahovi. Pozoruhodné na filmech o vlkodlacích je právě to, jak často jsou tu hlavní hrdinové rovněž i hlavním monstrem – není to strach vycházející většinou zvenku, ale nejčastěji zevnitř. I proto jsou vlkodlaci daleko lepší metaforou našeho vnitřního pudového já než upíři (už jen proto, že upíři často vypadají spíše mrtvolně).

01) Americký vlkodlak v Londýně

Ačkoliv vlkodlačí filmy táhly už od 40. let, kdy je točilo zejména studio Universal, ty největší pecky se datují až do let osmdesátých. Americký vlkodlak v Londýně je natolik prodchnutý klasickým hororem, v němž je vlkodlakem hlavní postava – a tentokrát se toho všeho opravdu bojíte –, až by jej bylo možné označit za prototypální klišé. Díky poctivé atmosféře a fantastickým trikům však opět platí, že když dva točí totéž, není to nutně totéž!

Doupě vlků začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný