23. září 2019 00:19

6 nejlepších filmů o hasičích: Od Skleněného pekla k Okrsku 49

Filmy, pro které nám hoří srdce.

V pátek ve 20.15 si to na COOL, ehm, přihasí epický požárnický opus Hrdinové ohně. John Brolin nebo Jeff Bridges se tu představí jako heroičtí lesní požárníci, kteří svádějí boj s nezkrotným plamenným živlem. A výsledkem je jeden z nejlepších filmů o hasičích vůbec! S čím ho jde srovnávat? Vzpomněli jsme i na jiné bijáky, které nás donutily, ehm, zahořet pro hasiče nadšením.

06) Hrdinové ohně

Velkolepou novinku vezmeme pěkně na úvod. Hrdinové ohně jsou staří sotva dva roky, dost jim však pomáhá námět na motivy skutečné události. Totiž party lesních hasičů z amerického venkova, která se v průběhu extrémních požárů stala elitním sborem. Biják s Brolinem a Bridgesem je kvůli tomu sice plný toho zdravého, hrdinského patosu, na druhou stranu těžko se mu divit. Navíc platí, že je většina požárnických filmů značně urbanizovaná. Hrdinové ohně jsou však vzácnou lesní výjimkou z pravidla!

05) World Trade Center

Vezměte si třeba takové World Trade Center, v němž Oliver Stone nechá spadnout mrakodrapy na Nicolase Cage a Toho Druhého Hasiče, aby z toho křesal drama připomínající amerického ducha (nebo tak něco). Hasiči si tu vlastně moc nezahasí a navíc mají problém zachránit i sami sebe. I tak je to ale dechberoucí podívaná (chvílemi doslova), z níž lze pochopit výhody hasičského bijáku, který vyrazí do přírody.

04) Hellfighters

Oheň je první technologie civilizace a hasiči jsou tak dost možná první "skuteční" superhrdinové, není se tak čemu divit, že filmy o nich vznikaly i před desítkami let. Z podobných časů pocházejí právě Hellfighters z roku 1968, kteří připomínali slavného houstonského požárníka naftových vrtů Paula 'Red' Adaira, jehož si zahrál John Wayne. Hellfighters jsou pro dnešního diváka už malinko archaičtí, jejich historickou roli jim ale vzít nemůžeme.

03) Okrsek 49

Cesta mladičkého požárníka Joaquina Phoenixe řadami baltimorských hasičů tvoří páteř Okrsku 49. Na první pohled je tu k vidění jen tradiční množina klišé daného žánru. O fous lepší herecké výkony a o fous lepší scénář ale dávají Okrsku také o fous větší dopad. Dílem navíc i špetka věrohodnosti, část herců totiž skutečně prošla hasičských tréninkem a řada skutečných hasičů byla v komparzu.

02) Skleněné peklo

Druhý a poslední výstřel do filmové historie nese jméno Skleněné peklo a jde v něm požár – chvilka napětí – uvnitř luxusního mrakodrapu! Skleněné peklo je hasičským filmem jen zčásti, biják totiž rovněž spoludefinoval žánr katastrofického filmu, v němž sledujeme pohromu nejen optikou nějakých záchranářů, ale třeba i optikou rodiny na výletě, uklízečky nebo barové tanečnice. Co do autentičnosti tak Skleněné peklo není zrovna přehršle pravdomluvné, které jiné filmy o ohni ale mají v seznamu herců Steva McQueena, Paula Newmana nebo Faye Dunaway?

01) Oheň

Etalonem v žánru popcornových filmů o hasičích (v kontrastu k artovým dramatům o nekonečném čekání na poplach a... hasičské pornografii) se však stal právě devadesátkový Oheň, jehož stopy lze ostatně najít i v Hrdinech ohně. Ron Howard zkrátka umí točit báječně vybalancované divácké snímky, na které se v klidu budou moct dívat i naši vnuci – a budou si přitom ťukat na čelo, kolik v Ohni vidí klišé. Biják s Billym Baldwinem a Kurtem Russellem ale celý požárnický žánr vlastně definoval, takže mu to nejde mít za zlé příliš!

Hrdinové ohně začínají na Prima COOL už v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný