1. února 2021 00:08

7 nejlepších filmů o dobývání vesmíru: Od Prvního člověka k Apollu 13

Odvážných výprav do vesmíru není nikdy dost. Které se filmařům povedly nejvíc?

V neděli večer na COOL přiletí kosmonautický biják Čas dobyvatelů. Tentokrát vás čeká poněkud netradiční záležitost – Čas dobyvatelů totiž ukazuje skutečnou historickou misi, při níž člověk vystoupil ve skafandru mimo loď. A tím pádem jde o snímek... ano, ruského původu. Příběh mise Alexeje Leonova a Pavla Beljajeva z roku 1963 byl natočena s moderními triky v roce 2017 a jde o tak parádní historickou záležitost, že jsme se rozhodli zavzpomínat na další snímky zaměřené na (ehm, více či méně) realistické kosmické mise.

07) Destination Moon

Začneme naprosto pozapomenutým dílem Destination Moon z roku 1953. To vyšlo celé čtyři roky přes vypuštěním první (sovětské) družice a je tak unikátním případem sci-fi, které doslova předběhlo svou dobu. Program Apollo mimochodem dosáhl téhož o necelé dvě dekády později. Přesto, či spíše proto, je proto tahle archaická věc něčím, co skuteční kosmonauti a astronauti citují jako biják, která ovlivnil jejich dětství.

06) Interstellar

S Interstellarem se pouštíme trochu na tenký led, poněvadž dnes nám jde fakt jen o filmy zaměřené na metaforické objevování nových vesmírných končin… Ale zároveň tak, aby to bylo co nejvíce věrné realitě. V Interstellaru se cestuje k jiné hvězdě červí dírou, kterou postavili něco-jako-mimozemšťani, takže je tohle kritérium výrazně nahlodané. Po zbytek děje se však story zaměřuje na co možná nejvěrnější vědecké vykreslení mise do dálav kosmu (byť tak, aby posádka neumřela hned na první planetě a film neskončil), takže nám tenhle úkrok snad odpustíte.

05) 2001: Vesmírná odysea

Své místo má v tomto seznamu jisté i legendární Vesmírná odysea – ale ze stejných důvodů musíme bijáku lehce ubrat pozici za přítomnost Monolitu a “scifáckých” elementů. Jinak samozřejmě nic proti nim! Bez mimozemské technologie a inteligentního stroje v “hlavní” roli by holt Vesmírná odysea byla prosta většiny svých stěžejních elementů. V zásadě tak platí, že ačkoliv tenhle biják naservíroval doposud nepřekonanou visi kosmonautiky, ony kosmické lety tu vlastně hrály druhé, ne-li až třetí housle.

04) For All Mankind

Na bramborové příčce také budeme trochu podvádět, skončil tu totiž internetový seriál For All Mankind (a kdybychom chtěli zmínit více serošů, musel by být seznam mnohem delší...). Tahle novinka si velmi kreativně našla cestu, jak udělat seriál z 60. a 70. let, a přesto ho točit pro moderní publikum – a je nutné zmínit, že její premisa letmo odkazuje i na Čas dobyvatelů. For All Mankind se totiž odehrává v alternativní realitě, kde závod o Měsíc vyhráli Sověti. Američani však poté, co na Luně jako první stanul Leonov, odmítli vesmírný závod ukončit!

03) Apollo 13

Jistě, Apollo 13 není doslova o dobývání nových kosmických končin. Je však o přežití při snaze o jejich dobývání, takže sem rozhodně patří. Znáte mimochodem lepší film o kosmické havárii? My asi ne, a body k dobru se samozřejmě udílejí i za to, že se Apollo 13 opravdu stalo. Po zásluze je z toho tedy bronz, teď už ale pojďme na opravdu krystalické příběhy o tom, jak se lidstvo krůček po krůčku drápalo za vesmírnými milníky.

02) První člověk

První člověk si vystačí bez havárie, i tak je ale napínavý jako.. staré dobré americké kšandy. Jak dodat vcelku obyčejné první cestě na Měsíc na dramatu? Natočte ji tak, jako kdyby byl hlavní hrdina tak trochu autista – a navíc bral misi do kosmu “jen” jako vykoupení za smrt své dcerky. Když ale mávneme nad nečekanou intimitou snímku (ano, myslíme teď “po duševní stránce”), právě skrze své zaměření do Armstrongova nitra je tenhle PRvní člověk nakonec stejně ohromující jako inspirativní. I první člověk na Měsíci byl prostě… jen člověk!

01) Správná posádka

Na prvním místě ale musí stanout legendární Správná posádka. Tenhle epos totiž nepopisuje jen první americké mise do kosmu (a to hned čtyři!), ale ještě před tím i letecký přelom, totiž překonání rychlosti zvuku v roce 1948. Správná posádka přímo stříká machismem zkušebních pilotů, kteří jsou dostatečně šílení/odvážní (nehodící se škrtněte), aby vyzývali na souboj něco, co všichni kolem nich mají za absolutně neporazitelné.

Čas dobyvatelů začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný