13. prosince 2018 15:00

6 nejlepších filmů, které se odehrávají na lodi

Plnou parou vpřed!

V pátek ve 20.15 započne na Prima COOL druhá Nebezpečná rychlost. Zatímco v minulém případě se uhánělo s větrem o závod na palubě autobusu, tentokrát bude Sandře Bullock hrozit nebezpečí na palubě výletní jachty. Právě tu si totiž za svůj cíl vybral nový zloduch, chce svou loupež šperků zakončit kolizí plavidla s tankerem. Druhá Nebezpečná rychlost sice ze seznamu hrdinů škrtá Keanu Reevese, ale zato přidává námořnické prostředí. Jak připomínají nej filmy zasazené na lodi, i to může být svého druhu výhra!

06) Kapitán Ron

Moře v sobě může skrývat nejen horor a napětí, ale i komedii. Bravurním způsobem to dokazuje nezávazná letní komedie Kapitán Ron z roku 1992, v níž se tuctová americká rodina vydá na plavbu po Karibiku. Pronajme si k tomu však loď Kurta Russella, který tu jako námořnická verze Hana Sola všechny nasměruje vstříc hodně divokým exotickým dobrodružstvím. Nezávazný Kapitán Ron díky odlehčenému tónu hladce odsýpá, a tak diváka ani nenapadne, že v reálu by podobná dovolená nejspíše skončila rozvodem a klinickou léčbou v psychiatrickém ústavu.

05) Přepadení v Pacifiku

Zcela jiný typ námořního dobrodružství zažil kuchař s tváří Stevena Seagala na palubě USS Missouri. Když se jeho plavidla zmocnili žoldáci pod vedením Tommyho Lee Jonese, aby tu ukradli jaderné zbraně a vydírali s nimi americkou vládu, Seagal vyměnil kuchyňský nůž... za jiný ostrý nůž a spolu s Miss červenec se jim vydal plány zhatit. Námořní variace na Smrtonosnou past ("jeden hrdina proti všem v uzavřeném prostředí") dodnes platí za jednu z nejlepších seagalovek vůbec!

04) Vše je ztraceno

Horké chvilky v mokrém prostředí však může člověk zažít, i když mu při tom na krk nedýchají teroristé. Robert Redford nám to před pěti lety předvedl v příběhu osamělého mořského vlka, který po kolizi své jachtičky s plovoucím kontejnerem začne zápasit o holý život. Kombinace chatrnější fyzičky, poškozeného plavidla, masivní bouře a především bravurního herectví činí ze Vše je ztraceno drama par excellence – filmů, v nichž hraje po 106 minut jediný člověk na pár metrech čtverečních, aniž by výsledek diváky neuspal jako ukolébavka, zkrátka mnoho není.

03) Kapitán Phillips

Podobně jako v Přepadení v Pacifiku také v Kapitánu Phillipsovi se dočkáme naložení zloduchů na palubu – jenže tentokrát v příběhu absentuje Steven Seagal a nastupuje naopak Tom Hanks. Žánrové hlášky drsnější než smirkový papír letí z okna, a namísto toho je střídá realismus – biják totiž vznikl na motivy skutečného pirátského útoku na plavidlo Maersk Alabama. Jinými slovy, nedočkáme se souboje Hankse s pirátem na nože – skutečnost, že se zdejší napínavá story ale víceméně stala tak, jak nám film ukazuje, to ale aspoň trochu kompenzuje.

02) Master & Commander: Odvrácená strana světa

Pokud hledáte ultimátní námořnický film, který nejenom ukazuje chod plavidla, ale přímo smrdí atmosférou svěžího moře i zatuchlinou nemytých kajut, nemusíte chodit dál – kultovní Master & Commander to vše servíruje s maximální grácií a opulentností! Napoleonské války nebývají tak často asociovány s loděmi (což je chyba!), tenhle náhled na minulost námořnictví je však stejným dílem romantický, jako i realistický.

01) Titanic

Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co s tím naděláte. Titanic je objektivně zdaleka nejúspěšnější "námořnický" snímek všech dob – a díky bohu je to veliká pecka. James Cameron toho všeho dosáhl dvěma kreativními způsoby: Zaprvé zkombinoval de facto katastrofický příběh plný mrtvol a speciálních efektů, a zadruhé ho orámoval romantickou tragédií v shakespearovském duchu. Diváci, kteří si do kina přišli vychutnat kolabující plavidlo, tu druhou část už nějak přežili. A diváci (divačky...), kterým šlo hlavně o pohled na roztomilý kukuč Lea DiCapria, pak fatální dohru o to víc oplakali. Uznejte, že něco podobného umějí jenom filmy na lodích – kdyby se Titanic odehrával na palubě havarujícího autobusu jako první Nebezpečná rychlost, ani zdaleka by nedosáhl stejného dramatického náboje!

Nebezpečná rychlost 2: Zásah začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný