8. ledna 2024 00:02

7 nejlepších filmů, v nichž se sešly dvě velké akční hvězdy

Dva borci jsou lepší než jeden! Kde to platilo na maximum?

V neděli večer na COOLu rozkryjeme Tajemství dračí pečeti. V nové svérázné fantasy se vydáme do dálných krajů carského Ruska a mysteriózní Říše středu – především se ale v téhle divočině potkají legendy Arnold Schwarzenegger a Jackie Chan! Na počest jejich scuku jsme proto vzpomněli na jiné podobné bijáky... a ukázalo se, že jich věru není mnoho.

07) Univerzální voják

V našem seznamu se záměrně vyhýbáme větším týmovkám, jako jsou Postradatelní nebo Rychle a zběsile, při pohledu na akční bijáky se nicméně brzy ukáže, že se čistokrevná dua setkávají povážlivě málo často. Akční hvězdy v osmdesátkách jako by se na place obvykle nesnesly s jinými hvězdami – a tak záporáky často hráli spíše dramatičtější herci (vzpomeňte na třeba na Vernona Wellse z Komanda!). Výjimkou z pravidla je Univerzální voják, kde si dávaly na budku etablované velké váhy této éry: JCVD a Dolph Lundgren!

06) Benga v záloze

Ne, nyní samozřejmě není řeč o hlavní dvojce tohoto filmu, nýmandech s tvářemi Willa Ferrella a Markyho Marka. Namísto toho zcela z plna plic napíšeme, že bychom setkání Samuela L. Jacksona a The Rocka v roli detektivních hvězd, které (spoiler alert!) velmi rychle tragicky zahynou, vlastně sledovali raději než útrapy jejich nástupců. Jasně, je to klišé jako u Velké učebnice archetypů a něco podobného jsme už milionkrát viděli. Ale co si budeme nalhávat, klišé se používají, protože fungují...

05) Zakázané království

Popojedeme do východní kinematografie, která se v roce 2008 pochlubila týmovkou Jackieho Chana a Jeta Lie jménem Zakázané království. Zdejší story je tak trochu další převyprávění klasiky Opičí král, která se (nejen v Číně) remakuje v nějaké podobě co pár let – spíše než kulturní klasika ale tenhle film zajímal každého pro setkání obou zmíněných legend. A ačkoliv výsledek nebyl vůbec špatný, je nepochybně pravdou, že mu k dokonalosti také cosi schází. Občas se prostě ukazuje, že když sečtete dvě legendy, nemusí být výsledkem legenda větší...

04) Plán útěku

Nemlich totéž platí i o Plánu útěku – bijáku, kde se (mimo Expendables) konečně sešli Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone, což je dvojka, za jejíž týmovku by filmoví fanoušci mezi lety 1985 až 1995 prodali i svou rodinu. Bohužel však Plán útěku nevyšel v tomto období, ale až v roce 2013. A i když útěku obou borců ze supervězení stále nechybí nádech příjemného béčka, nemá smysl lhát, že tři dekády budované očekávání prostě nemělo šanci být naplněno.

03) Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Na bronzové příčce skončila týmovka skoro až nepřiznaná a rozhodně neočekávaná, ale o to vlastně příjemnější! Harrison Ford byl bezpochyby velkou hvězdou akčního filmu osmdesátek a stal se jí tak nějak neplánovaně ještě před Arniem a Slyem. A Sean Connery… inu, ten hollywoodské akční filmy v podstatě založil. Právě k jeho bondovkám lze totiž vystopovat DNA filmů, v nichž někdo někomu především stylově dává po čuni.

02) Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Střbro si odnáší nedávný nápad dát drsného superpoldu Hobbse dohromady se superpadouchem Shawem – oba veterány série Rychle a zběsile. Tentokrát je to týmovka nejen očekávaná, ale vlastně všemi deseti protlačovaná. Jenže také je to dost možná to nejlepší, co nám série Rychle a zběsile dala od svého pátého dílu. A vůbec bychom se nezlobili, kdyby nesourodé duo drsňáků rozdávalo rány ještě v pár pokračováních...

01) Tango a Cash

Jedině Tango a Cash jako spojení Sylvestera Stallona a Kurta Russella ale naplnilo zlatý standard týmovky dvou filmových titánů. Nejenže tu oba slavní herci hrají alespoň malinko originální postavy (zvláště Slyův intelektuál je v hezky kontrastu vůči jeho jiným drsňákům), ale především tu všichni působí, jako že si natáčení užívají stejně dobře jako diváci sledování jeho výsledku. A to je hlavní recept na dobrou týmovku – hlavně povedená atmoška, z níž to působí, jako kdybyste prožívali dobrodružství s partou neohrožených kámošů.

Tajemství dračí pečeti začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný