22. března 2021 00:06

7 nejlepších biblických filmů, které vás napnou, oslní i pobaví

Víc, ehm, boží filmy nenajdete!

Připravte se na epiku, kterou umí jenom starověk – ve čtvrtek večer totiž na Prima COOL začíná velkofilm Ben Hur z roku 2016. Uvidíte v něm příběh muže, který býval dobrým monoteistou, ale spáchal ten nejhorší hřích, když zradil Římskou říši. Alespoň jej tedy ze zrady obvinil jeho adoptivní bratr. Rozjíždí se tak velkofilmové putování po starověkých galejích, bojištích i městech, které se nese v duchu pomsty a vykoupení. A na konci dorazí i Ježíš Kristus! Nový Ben Hur u nás patří mezi ty méně oceňované filmy podle Bible, byla by však chyba tento žánr podceňovat. Patří sem totiž celá řada povedených příkladů filmové epiky, tak si pojďme ty nejzásadnější projít pěkně chronologicky od Starého zákona až k jeho novější verzi.

07) Noe

Spektakulární ansámbl a silné myšlenky – příběh o biblické potopě jménem Noe si nic menšího ani nezaslouží. I když Noe po své premiéře malinko zapadl, faktem je, že jsme příběh o Potopě viděli v různé verzi již mnohokrát. Naposledy se s ní pochlubil katastrofický snímek 2012. Noe je v popularitě víceméně nemohl překonat, i přesto se však vynasnažil a nabídl atmosféru temnější než srdce Dartha Vadera.

06) Exodus: Bohové a králové

Ještě více možná zapadl Exodus – také tentokrát je to však trochu škoda a naznačuje to jistou nedůvěru diváků v biblické příběhy. Přitom Exodus ilustruje, že ať jste věřící, či ateista, příběh o útěku z otroctví a znovuobrození národa prostě disponuje univerzálními myšlenkami. Selhání filmu je přesto poněkud relativní. Exodus totiž stále vydělal skoro dvojnásobek svého 270 milionového rozpočtu...

05) Desatero přikázání

Z éry, kdy měly biblické filmy podstatně větší význam, k nám přichází původní Desatero přikázání s Charltonem Hestonem. Ještě než si tenhle velikán střihl ojedinělého kosmonauta na Planetě opic, byl totiž i on Mojžíšem. Jeho Desatero přikázání z roku 1956 bylo vším, čím se Exodus nestal – včetně tak výdělečného náboženského filmu, že jeho tržby překonalo až Umučení Krista v roce 2004!

04) Ben Hur

Původní (ale i nový) Ben Hur platí mezi náboženskými filmy tak trochu za unikát – ačkoliv totiž má religiózní děj v jejich příběhu své místo, Ben Hur sám o sobě není biblickou postavu. Tohoto antického reka si vymyslel spisovatel Lew Wallace v roce 1880 jako hrdinu stejnojmenné knihy. Právě díky tomu v sobě filmový Ben Hur může kombinovat jak prověřené náboženské kulisy, tak i relativní svobodu zápletky.

03) Život Briana

S Ben Hurem se pomalu dostáváme do Nového zákona a Život Briana v trendu pokračuje. Ne každý “biblický” film však musí nutně jít věřícím na ruku – takový Život Briana to jakožto parodie směle dokazuje. Příběh o “zapomenutém” Ježíšově současníkovi z dílny Monty Pythonů patří mezi komediální klenoty a možná vás (ne)překvapí, že byl po své premiéře v řadě zemí světa zakázán.

02) Jesus Christ Superstar

O tom, jak lze také odlišně pojmout biblický námět, by své mohl říct i muzikál (!) Jesus Christ Superstar. Dnes už téměř mrtvý filmový žánr se na poslední (?) Kristovy dny podíval optikou Jidášovou a opět se to neobešlo bez značného nactiutrhačství. Dnes snímek v rytmu disca (...) doporučují 4 z 5 ateistů!

01) Umučení Krista

Všichni nejspíš tak nějak víme, jak celý Nový zákon skončí – Velikonoce jsou stále, přece jenom, i u nás populárním svátkem. Umučení Krista od Mela Gibsona se však rozhodlo zařadit oproti subverzivnějším zpracováním zpátečku a vykreslit Kristovo mučení skutečně jako mučení. Byl z toho jeden z největších hitů moderní doby, který připomněl, že lze biblické téma stále zpracovat jako kasovní trhák pro miliony diváků po celém světě.

Ben Hur z roku 2016 začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný