13. května 2024 00:02

6 nejlepších akčních klasik vašeho dětství: Od Skály k Univerzálnímu vojákovi

Na čem jste vyrůstali vy?

Van Damme a Lundgren se vám ve své nejlepší formě opět připomenou ve filmu Univerzální voják, který na Prima COOL startuje ve čtvrtek večer. Také jste na téhle dvojce a jim podobných v 90. letech tak trochu vyrostli? Pak jistě uroníte slzu i u dalších akčních klasik vašeho dětství!

06) Přepadení v Pacifiku

Nejen pro onu slavnou scénu vyskočení z dortu, ale i pro svou čirou přímočarost a vojenskost bylo Přepadení v Pacifiku dokonalým bijákem pro každého, kdo si v šesti hrál s plastovými vojáčky. Jasně, svého druhu jde o jednodušší a méně vtipnou variaci Smrtonosné pasti, ale právě proto fungovala na menší diváky lépe než ironií a manželskými radami ošlehaný John McClane rvoucí se s Hansem Gruberem. Seagal je vedle nich tak trochu bručící lidoop... ale to nemusí být v jistém kontextu na škodu!

05) Smrtonosná zbraň 3

Nikoliv jednička ani dvojka, ale především trojka hrála prim a tentokrát za to mohla vyšší míra vtipu – plus, opět, nějaké odhalené maso. Víte, jak on Riggs je v jedničce příliš... vážný. Pořád se vyznačuje sebevražedným chováním a to prostě není úplně cool téma k probírání o svačinových pauzách. Ve trojce však již otěže realismu hodí v prach, a navíc mu poprvé přežije holka! Finále filmu k tomu všemu připomínalo takovou drsnější verzi Sám doma, což byl biják, který šel do kin ve stejném roce!

04) Skála

Na humorné notě, a vlastně i poněkud podobně (kontrast ukecaného mamlase a starého drsňáka) se vezla i Skála. Oproti tradičnímu tepu doby, v němž byly hvězdy a pruhy vždy na té správné straně, byla navíc Skála překvapivě morálně ambivalentní. Ed Harris tu sice plánoval plynovat tisíce civilistů, ale jeho důvody byly vznešené. Ne dost, abychom mu na konci nepřáli smrt..., ale dost na to, aby nás Skála dovedla seznámit s morálně nejednoznačnými hrdiny i náhledem na realitu. Těžko říct, co to říká o školství, ale pokud si z něčeho spousta dětí Sametu odnesla první poučení o šedé moralitě reality, bylo to právě z filmu Michaela Baye!

03) Univerzální voják

Jean-Claude Van Damme hrál v celé řadě prima věcí, ale jenom tady si střihl vojáka jako z budoucnosti, který je víceméně neschopný umřít. Univerzální voják jako film navíc kombinoval celou řádku populárních prvků. Lundgrenův hrdina měl sice PTSD, ale zároveň krajinou projížděl jako v nějakém prvním Grand Theft Auto, zanechávaje za sebou stylově jen spoušť. Máme tu šílené vědce, maniakální pokusy, segment ve Vietnamu... A JCVD, jak jde po přehradě s počítačovým monoklem na hlavě a pistolí s tlumičem v ruce! K dokonalosti by už jen chybělo cameo Bruce Willise, letka vrtulníku Apache a stádo dinosaurů!

02) Demolition Man

Film, který nás naučil anglicky, byl navíc jednou z nejpopulárnějších sci-fi své éře. Alespoň pro nás všechny tehdy školou povinné. Demolition Man totiž neměl jenom akci, dokonce ani neměl jako bonus jen humor. K tomu všemu šlo totiž vzdor extrému o vzácný případ utopické vize zítřka. Jasně, ta prudérnost byla trochu přísná, ale biják končí na smířlivé notě kdesi mezi. A fungovalo to. Když se pak Arnie o pár let později vydal vstříc politické kariéře, dodal nám Demolition Man pocitu, že se jeho vize budoucnosti konečně naplňuje! Jenom ty tři mušle jsme dodnes příliš nepochopili...

01) Terminátor 2: Den zúčtování

Jenže ani sebelepší vize optimistické budoucnosti nemá na Arnieho v kožené bundě, kterak jede na Harleyi a upilovanou brokovnicí si odemyká bránu! Terminátor 2 byla v 90. letech tak mocná pecka, jakýsi Matrix před Matrixem, že jí nebylo rovno. Pokud někde éra osmdesátkové akce, jejíž reprízy (svatá trojice Predátor, Komando a Vetřelci) čas od času stále naplňovaly program, měla své vyvrcholení, bylo to právě tady!

Univerzální voják začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný