6. listopadu 2023 00:01

6 nejlepších akčňáků z džungle: Od Predátora k Apokalypse

Ve kterých filmech se to nejefektněji řezalo v džungli?

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí akční cooltovka Delta Force 2: Kolumbijská spojka. Chuck a jeho parta drsňáků se tentokrát postaví kolumbijské narkomafii, jejíž lídr si je tak sebejistý svými šancemi, že dokonce nosí drsňácký mullet. Chuck tak ve své filmografii pokračuje v jistém přepisování historie – jak totiž víme, narkoválku se dodnes nepodařilo zrovna moc vyhrát. A válčení v džungli má navíc v americkém srdíčku pověst poněkud nepříjemného traumatu. Právě proto však bývají filmy podobného ranku tak zajímavé!

06) Slzy slunce

Bez většího přehánění by se dalo říct, že čím jsou dnes ve válečných (a to i ne úplně autentických) filmech pouštní oblasti, tím byly ve stejném žánru v 80. a 90. letech hlavně tropické lesy. Na vině je samozřejmě do značné míry trauma z vietnamského konfliktu a snaha konflikt „vyhrát“ alespoň ve filmovém světě. Důkaz číslo jedna: Slzy slunce, v němž komando Bruce Willise pomáhá zvrátit genocidu. Skutečnost, že se biják dílem odehrává v travinách, výjimečně přejdeme mávnutím ruky. Tohle je článek o tropech, ne o ekologii!

05) King Kong

Ne vždy samozřejmě musí mít džungle podobné konotace – třeba u filmů natočených před rokem 1967 nebylo po vietnamských metaforách ani památky! Tehdy měla ale filmová džungle jiné, ač rámcově podobné motivy jako místo, kde se ukrývají neznámé formy života s příslibem hororu či dobrodružství. To podle zvoleného žánru. První King King je sice slavnější pro svou druhou polovinu, ale v té první (zasazené právě do džungle) nabídl vyloženě parádní věci!

04) Honba za diamantem

Dobrodružno v džungli prožíval i Indiana Jones, ale ten se v tropech kvůli svému světoběžnictví nikdy moc neohřál. Výjimkou je tak trochu Chrám zkázy, ale v tom zase Indy většinu stopáže stráví pod povrchem. Pro autentičtější dobrodrůžo mezi liánami tak budeme muset sáhnout po „konkurenční“ Honbě za diamantem s Michaelem Douglasem a Kathleen Turner.

03) Apokalypsa

Ne každý biják zasazený do džungle samozřejmě musí na vietnamskou strunu brnkat vítězně – jedním příkladem za všechny budiž protiválečná Apokalypsa od Francise Forda Coppoly. Víc jak tříhodinový epos ukáže džungli z každého úhlu a nejvíc času stráví na řece. Finální poselství vlastně není ani tak pacifistické, jako spíše depresivní – kdo chce s vlky výti, musí se holt sám stát monstrem!

02) Rambo II

Naopak Rambo II je takovým nevlastním bratrem Delta Force 2. Zatímco první Rambo byl sice akční drsňárna, ale válku komentoval spíše negativně (celé to bylo o nepochopeném veteránovi, kterého válka překovala ve stroj na zabíjení), pokračování tohoto bijáku se na hlubší myšlenky vyfláklo a ukázalo novou záchrannou misi do Vietnamu, kde Rambo sám dovede retroaktivně dát místním sviňákům na budku.

01) Predátor

Jestli však jeden film ilustruje posedlost starých filmových akčňáků džunglí, pak je to určitě Predátor, jenž osciluje právě mezi Apokalypsou a Rambem II. Máme tu partu drsňáků, které tak trochu rozseká krutopřísný ufoun vystupující z džungle, na konci mu však poslední přeživší vše oplatí jeho vlastními zbraněmi. Takový je zkrátka zákon filmové džungle!

Delta Force 2: Kolumbijská spojka začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný