21. ledna 2019 15:18

5 nejdrsnějších sci-fi posledních let: Od Loopera ke Dreddovi

Uzřete ty nejtemnější vize budoucnosti!

Býval dobrým nájemným vrahem, ale pak spáchal ten nejhorší hřích, protože odmítl zabít své budoucí já. Gangsterská sci-fi Looper, která přišla s touto nečekanou zápletkou, začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05. Joseph-Gordon Levitt se v ní představí jako mladší verze Bruce Willise, vlivem cestování časem se však oba servou o svůj vlastní život! Netradiční kombinace filmů o nájemných vrazích a cestování časem má za výsledek jeden z nejdrsnějších sci-fi filmů poslední dekády. S čím se v tu doby mohl Looper srovnávat?

05) Looper: Nájemný zabiják

Vzdor přítomnosti cestování časem (nebo psionických schopností) je Looper ve svém jádru skoro až tradiční gangsterkou. Příběh o násilí, kterým si hlavní hrdina usnadňuje (pro sebe) život, ale nakonec jím začne způsobovat vršící se problémy pro ostatní, je v gangsterském žánru víceméně archetypální. A gangsterky, ty panečku nebývají jako mílius! Spíš než na futuristická technoudělátka se tak v Looperovi můžete těšit na střídmou míru sci-fi, jemuž dominuje zejména pořádný ranec starých dobrých morálních dilemat. A přestřelek!

04) Repo Men

Naproti tomu Repo Men jsou podstatně drsnější už svou formou a příběhem. Tentokrát se divákům servíruje spekulativní story z reality, kde si nemocní lidé kupují životaspásné orgány na splátky. Což se v reálu neděje. Finta je v tom, že mnohým dojdou peníze – a pak nastupují vymahači Repo Men, kteří jim orgány doslova vyříznou z těla! Když však Jude Law jako jeden z podobných orgánových exekutorů sám přijde o srdce, je nucen přijmout transplantát, načež na celý systém tak trochu změní názor...

03) Upgrade

Pokud se podíváte nahoru a dolů, leitmotivem našeho přehledu jsou filmy o zlých lidech ve zlém období – na zlé technologie však dnes ve filmech dochází podstatně méně často! Loňská scifárna Upgrade je však výjimkou z pravidla. Představila totiž netradičního hlavního hrdinu, který se po napadení a zmrzačení dočká robotického páteřního implantátu. Problém je, že mašinka má vlastní rozum – a poté, co se náš borec pod vlivem implantátu pomstí svým zmrzačitelům, krvavá cesta nekončí, ale teprve začíná!

02) Dredd

Sledovat drsňáky nakládat o něco, ehm, šetrnějším hrdinům je fajn, ten pravý masomlejn se však rozjíždí až v okamžiku, kdy se střetnou dvě rovnocenné party řezníků. V akční lahůdce Dredd se tak serve Karl Urban jako polda-soudce-popravčí se šílenou mafiánskou vůdkyní hranou Lenou Headey... a zařve při tom půlka jednoho futuristického paneláku! Dredd byl tak obrovským filmovým překvapením, že fanoušci od jeho premiéry marně škemrají o pokračování.

01) District 9

Totéž nakonec platí i o Districtu 9 – parádní biják Neilla Blomkampa obrátil tradiční role sci-fi. Nechal ufony přijít na Zemi, avšak jako uprchlíky v rozbité lodi. Lidstvo sice emzákům s nefunkčními technologiemi poskytne útočiště, ale jenom v chatrných podmínkách. A situace po desítky let bobtná do nevyhnutelné krize. V té pak není nouze o výbuchy vozidel, lidí i ufonů, a nakonec přijde ještě finále, které je otevřené jako hnisající rána po průstřelu paprskometem!

Looper: Nájemný vrah jde na Prima COOL do akce už v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný