4. listopadu 2019 02:38

5 nejdrsnějších filmových andělů, kteří se nebojí vyrazit do akce

Pořízci z Legie nebo Dogmatu sem tam i někomu pustí žilou...

V sobotu ve 22.40 se na COOLu bude střílet v akční sci-fi Legie. Svět v ní zaplaví invaze démonického rázu, tentokrát jsou to však andělé, kdo chce vyhubit lidstvo! Jeden z nich se ale rozhodne postavit na naši stranu – a do krve se porve se svými bratry! Je to trochu nečekané vykreslení andělů, než na jaké jste (dozajista...) zvyklí z nedělní církevní školy. Ve světě fikce to ale není poprvé, co jsou andělé buď přímo za záporáky, anebo alespoň mají poněkud drsnější ráz.

05) Trpaslíci (Zloději času)

Hned zkraje si dáme trochu kuriózní případ, totiž trpaslíky-anděly ze Zlodějů času, méně známé fantasy Terry Gilliama. Nikde sice není přímo řečeno, že jde o anděly, explicitně však jde o "boží služebníky" zjevně nezemského původu. A Gilliam sám je známý jako starý podvraceč očekávání, takže tahle parta zjevně platí za gilliamovský pohled na andělské klišé! Inu, na párty bychom raději vyrazili s nimi než s většinou opeřenců z tohoto seznamu!

04) Michael (Legie)

Naproti tomu Michael z naší Legie už je objektivně daleko krutější pořízek. To se však odvíjí od výrazně odlišnější zápletky Legie i jejího, řekněme, pojetí andělů jako takových. V Legii totiž andělé posednou skoro celé lidstvo a přivodí apokalypsu, vizuálně je však ono posednutí blízké spíše tomu, co známe z filmů o posednutí démony. Nakonec i to, že se andělé rozhodnou zničit svět, také cosi vypovídá o tom, že v Legii není nebe úplně kladným hráčem. Naštěstí je tu ale Michael, který se rozhodne zbytkům lidí pomoct v přežití!

03) Gabriel (Constantine)

Ani dílka, kde jsou andělé vůči svému "tradičnímu" vykreslování poněkud příjemnější, ale nutně neznamenají přítomnost čistě klaďáckých opeřenců. Gabriel z Constantina přímo usiluje o pekelnickou invazi Země, to celé s cílem přimět zpovykané lidičky k trochu větší pokoře vůči božím hodnotám. Fígl je v tom, že to celé dělá Bohu za zády. Nakonec je ale Gabrielova (Gabrielina?) trudomyslnost trochu pochopitelná, ve skutečnosti jde totiž o "polovičního anděla" – původně byl Gabriel běžný člověk, jenž byl andělskými schopnostmi odměněn za spořádaný život.

02+01) Bartleby a Loki (Dogma)

Zřejmě nejbrutálnější duo padlých andělů ovšem spadá do klasické devadesátkové přisprostlé komedie (nebo co to bylo) Dogma. Nejenže jsou tu dva padlí andělé s tváří Matta Damona a Bena Afflecka vyloženě zloduchové, kteří pro své zájmy riskují zničení světa, ale navíc to jsou přímo božská hovada! Ústřední premisa Dogmatu by úplně stejně mohla být detektivkou v duchu Takových normálních zabijáků a člověk by vlastně nepoznal rozdíl! A právě proto jsou tihle dva ničemové na vrcholu našeho seznamu!

Legie začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný