31. července 2023 00:05

Zapomeňte na Harryho Pottera: 5 nejdrsnějších fantasy, které vám vytřou zrak

Conan a ti druzí... Kdo v žánru fantasy úspěšně proléval krev?

V neděli večer dorazí na COOL legendární Barbar Conan s Arnoldem Schwarzeneggerem. Fantasy jako víno se ve zdejším pojetí navíc chlubí překvapivou drsností – a to i na svou dobu. Vybrali jsme proto pár skvělých fantasy filmů, které se ničím nemazaly...

05) Hellboy 2: Zlatá armáda

Duhý Hellboy má nápadné sci-fi (a steampunkové a lovecraftské a další) rysy, svého druhu však zdejší universum stojí především na fantasy základech. Od příběhů antických elfů přes ztracenou historii až po armády golemů je Hellboy sice moderní, ale přesto fantasárnou. Umírá se tu přitom často a s gustem. Co ostatně jiného taky čekat od filmu, kde je nejkladnější postavou monstrum z pekla!

04) Černá smrt

Když se ve filmu jménem Černá smrt vydá komando rytířů vedené Seanem Beanem bojovat s tajemnou čarodějnicí, je jasné, že tu o oběti nebude nouze. Krásou Černé smrti však není jenom arcistředověká story, ale i nejasnost, nakolik jde o fantasy a nakolik o historii – je tu sice přítomné čarodějnictví, ale až do konce filmu vlastně není jasné, zdali jsme svědky skutečného kouzlení nebo jenom zručné manipulace s davy ve stylu předchůdkyně Davida Copperfielda. Jenom více filmů, které takto umně balancují mezi dvěma žánry!

03) Solomon Kane

Podobně jako Conan také Solomon Kane je produkcí z pera Roberta E. Howarda. Zatímco Conan však získal díky průlomovému filmu Arnieho velkou slávu, Solomon si musel na exponovanější film pořádně počkat – a dočkal se teprve v roce 2009. Oproti barbarskému filmu má Solomon Kane mnohem blíže filmovému Van Helsingovi, a to v tom dobrém, i v tom méně pozitivním světle.

02) Outlander

Velmi mnoho „temných fantasy“ jsou nápadně béčkové podívané. Někdy to nevadí a filmu se podaří zahrát na ty nejlepší struny – neplatí to však vždy. Podobnou výjimkou z pravidla je rovněž Outlander, který u nás vyšel pod zavádějícím názvem Vikingové 2. I když se tu totiž objevují severští válečníci, jde o jediné pojítko s Banderasovým filmem. V Outlanderovi jde o příběh ufouna, který uvízne na matičce Zemi – a vzdor jisté příměsi sci-fi si výsledek nezadá s tou nejdrsnější fantasárnou!

01) Barbar Conan

Avšak jen Barbar Conan ví, co je v životě temné fantasy opravdu důležité: Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářek jejich žen! John Millius natočil film, který pomohl rakouskému kulturistovi naskočit do světa filmu a zároveň nám dal podobu fantasy, jaká kralovala po dvě dekády až do příchodu Pána prstenů. Ne nadarmo všechny obaly Dračích doupat či her jako Diablo II mnohdy nabízely nějakou variaci Conana. Tohle je totiž nejen fantasy, ale přímo film, který celý žánr pomáhal definovat!

Barbar Conan začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný