15. února 2018 15:01

The Last of Us vs. Živí mrtví: 6 nejděsivějších zombie apokalyps

Skautův průvodce zombie apokalypsou - upoutávka

Člověk člověku vlkem. 

Připravte se na další zombie apokalypsu - v sobotu ve 22.05 vás totiž Skautův průvodce zombie apokalypsou poučí, jak se akurátně chovat v situaci, kdy se vás snaží sníst většina planety. Netřeba dodávat, že je tu zombie apokalypsa spíše komediálního rázu - to ale neznamená, že na tom jsou podobně i jiné bijáky (a seriály a hry...) stejného rázu. Které nás zombíky děsily nejvíc?

06) Živí mrtví

V Živých mrtvých si vlastně apokalypsy jako takové moc "neužijeme" - když se Rick v pilotu probudí, svět je už v trapu a ulicemi brouzdají davy nemrtvých. Nicméně, nástup apokalypsy jednak monitoruje spin-off Živí mrtví: Počátek konce a jednak vidíme z dopadů zombokalypsy spoustu momentek. Od zbytků armády přes kanibaly (živé) až po šílené diktátory Živí mrtví ukazují, že je konec světa v jistém směru teprve začátek...

05) Světová válka Z

Na přímý příchod zombie hrůz naopak dochází ve Světové válce Z. Brad Pitt tu jako elitní... úředník OSN cestuje po celém světě, aby přišel původu nákazy na kloub. A třeba tak napomohl i vyléčení globální pandemie, která hrozí vyhubit lidstvo. Ještě lepší je ovšem zombie apokalypsa v knižní předloze, s níž nemá film praktiky nic společného. Román složený ze série povídek popisuje nástup pandemie od prvních okamžiků až po globální kolaps, útěk poslední lidských sil a následný protiútok. Doporučujeme!

04) Pontypool

Dnes je zombie apokalypsa v médiích už tak provařená, že samotný nástup chodících mrtvol nikoho nevyděsí. Častokrát jsou zombíci spíše terčem humoru, třebas jako v Úsvitu mrtvých alias Shaun of the Dead. Pontypool to ale dovedl umně změnit! Komorní biják, který se celý odehrává v natáčecí místnosti rozhlasu, totiž přijde s "lingvistickou nákazou" - násilná monstra nevznikají dílem viru, ale kvůli nepředstavitelně bizarní jazykové infekci. Je to šílené, ale zároveň to skvěle funguje - a nějak takhle byla třeba pro středověké vesničany nepochopitelná původní morová epidemie. Pontypool vám zkrátka dá znovu pocítit, jaké by to bylo čelit nepochopitelnému hororu.

03) 28 dní poté

Zatímco starší zombie bijáky původ zombíků nijak zvlášť nerozmazávaly (asi protože je moc vysvětlit nejde), 28 dní poté spolu se svým pokračováním nabídly jiné kafe. Zaprvé vysvětlily zombies toliko jako lidi nakažené supervzteklinou. To na první pohled nezní tak hrozně - díky tomu, že nemoc mění lidi na vraždící bestie během šesti sekund, ale tuhle nemoc nevykurýrujete za pár dnů polykání antibiotik. Běhající nakažení jsou naopak tím děsivější, až si v mysli říkáte, že je něco takového přece jenom trochu možné...

02) The Last of Us

Podobně jako Živí mrtví se i herní The Last of Us zaměřuje hlavně na pozdní fázi apokalypsy. V úvodní fázi jste sice svědkem prvních chvil konce světa, drtivá většina hry se ale odehrává o generaci poté. A opět platí, že jsou tu lidští bandité minimálně stejným ohroženým jako "zombíci". The Last of Us ovšem sbírá bodíky zejména za kreativní kořeny nákazy, za níž může fungicidální infekce Cordyceps, která je pro své reálné základy ještě děsivější než virus Rage z 28 dní poté. Cordycept totiž skutečně doopravdy existuje a zombie apokalypsy způsobuje - nikoliv ovšem u lidí, nýbrž u mravenců. Alespoň tedy... prozatím.

01) Dead Space 2

Taktéž vítěz našeho klání pochází z digitálních vod, a je jím rovnou druhý Dead Space! Kosmický horor sice nemá úplně typické zombíky - namísto toho tu jsou mimozemští Necromorfové. Už z jejich jména je ale jasné, že i tentokrát vane vítr směrem od krchova. Dead Space 2 vám ukáže, kterak nákaza naplaví do té doby nedotčenou stanici na Titanu, a i během nejparnějšího letního dne z toho běhá mráz po zádech. I díky tomu, že je vaše postava relativně slabá a monstra vás zabíjejí často a s gustem, musíme Dead Space 2 korunovat jako nejlepší (plus mínus) příchod zombie apokalypsy široko daleko!

Skautův průvodce zombie apokalypsou začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný