26. prosince 2023 12:50

7 nejděsivějších hororů z 90. let, z nichž běhá mráz po zádech i dnes

Upíři, kanibalové a strach z neznámého i známého. Jaké pecky z devadesátých let patří mezi klasiky žánru?

Zatímco horory z 80. let často sázely na šílené triky a zběsilé koncepty, v 90. letech se žánr vrátil přece jen blíž k seriózním motivům. Ty nejlepší kousky pak budete určitě znát i ze svého dětství – o to užitečnější a zajímavější ovšem bude si je po čase znovu připomenout.

07) Interview s upírem

Ačkoliv se u hororů z 90. let bavíme o vážnějších tématech, Interview s upírem je přece jen spíš výjimkou potvrzující pravidlo. Snímek podle známé předlohy spisovately Anne Rice nám totiž naservíroval příběh dvojice upírů žijících stovky let, a byť nejde o horor v tradičním smyslu slova, gotických prvků a krve tu je až až.

06) Chvění

Samozřejmě, že ani během 90. let filmaři nezapomněli na existenci béčkových hororů, ve kterých se pro akci a hlášky nejde daleko. Chvění je prvotřídním příkladem takového akčního hororového fláku, v němž Kevin Bacon skáče pouští o tyči, aby se vyhnul vražedným podzemním červům. Když se zrovna nebudete děsit, bude se cpát popcornem až po uši!

05) Blade

Z poměrně podobných vod pak připlul i legendární Blade. Komiksový horor říznutý akcí je dost možná tím nejlepším, co kdy Wesley Snipes vyplodil, bijáku lze navíc přičíst k dobru, že zachránil studio Marvel před krachem. Našemu srdci je sice bližší dvojka, kultovní jednička si ale dodnes zaslouží náš respekt.

04) Misery nechce zemřít

Ačkoliv je Misery spíše thrillerem, hranice mezi oběma žánry je často opravdu tenká – a jelikož se v Misery objevují jedny z nejděsivějších scén celé dekády, vzali jsme ji nakonec pod hororová křídla. Příběh o tom, kterak se úspěšný spisovatel ocitne zajatcem své šílené fanynky, se sice zcela objede bez nadpřirozených elementů, ani to mu ale nijak neubírá na hrůze. Vlastně spíš naopak!

03) Záhada Blair Witch

Kdybychom tento seznam sepisovali před 15 lety, Blair Witch by se nejspíše ocitl na prvním místě. Legendární nízkorozpočtový snímek, kterému extrémně pomohla pověst à la „tohle se opravdu stalo“, totiž inspiroval hned hromadu následovníků. Vzhledem k tomu, že většina z nich ovšem nakonec nikam nevedla, byl úspěch originálu o to větší. Ve svém žánru dodnes stojí právem na vrcholu.

02) Mlčení jehňátek

Nikoliv nadarmo se Mlčení jehňátek pravidelně objevuje na seznamu nejvýznamnějších hororů všech dob. Není totiž natočené jako horor, ale spíše jako psychologický thriller křížený s kriminálkou. Ikonický snímek rovněž představil jednoho z nejděsivějších záporáků všech dob – a ještě zvládl inspirovat mnoho atmosférou příbuzných děl. Skutečně fenomenální filmové dílo.

01) Vřískot

Tím naprosto nejzásadnějším kulturní artiklem se ale stal Vřískot. Nejenže dal vzniknout mnoha následovníkům (včetně populárních parodií Scary Movie), sám navíc prakticky vytvořil nový subžánr „metahoror“, v němž se znalost veškerých žánrových klišé odměňuje, zatímco jejich neznámost přísně trestá. Vřískot vdechl nový život slasherům a dal konci 90. let děsivou tvář, s níž si ji mnozí dodnes asociují.

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný