26. prosince 2023 12:55

7 nejděsivějších hororů z 80. let, u nichž se budete klepat strachy i dnes

Horory veselé a hravé... ale hlavně strašidelné. Na jaké klasiky stále nedáme dopustit?

80. léta přinesla na filmovém poli zrod mnoha žánrů v jejich dnešní podobě. Zároveň měly však tehdejší bijáky takovou škálu barev a rozjuchanosti, že to – zvláště v případě hororů – dnes působí skoro nepřístojně. Poznejte to na sérii našich příkladů.

07) Gremlins

Ne mnoho filmů má takové štěstí jako Gremlini. Jde totiž o vzácný kousek hororu, který se díky roztomilé ústřední potvůrce maskuje za pohádku – jen aby následně divákům ukázal, zač je toho strach! V dnešní éře je to možná těžké akceptovat, ale Gremlins byli v 80. letech cosi na způsob Záhady Blair Witch – horor, který lidi překvapil tím, že jde o horor!

06) Evil Dead

Parta přátel na osamocené chatě, jedna prachem zanesená knížečka – a hektolitry tělesných tekutin. To by sice mohl být i rámcový popis libovolné literárně akcentované pornografie, původní Evil Dead ale nabízí něco ještě trochu lepšího. Tahle nekompromisní a hypernásilná vyvražďovačka je takový malý zázrak, jehož vznik by bylo obtížné si představit v dnešní éře, kdy diváci mohou podobné atrakce snáze najít v libovolné videohře.

05) Americký vlkodlak v Londýně

Na poli „tradičnějších“ hororů se představuje moderní klasika vlkodlačího hororu. Dávno před tím, než vlkodlaci ztratili ve Stmívání své tesáky, o jiných orgánech nemluvě, ukázal Americký vlkodlak v Londýně díky skvělým trikům, zač je toho skutečný děs. Bohužel se nedočkal mnoha následovníků na stejné úrovni – o to raději mu však vzdáváme hold!

04) Moucha

První a nikoliv poslední remake na našem seznamu ukazuje, kterak může být předělávka lepší nežli originál. I Cronenbergova Moucha čerpá většinu svých silných stránek z obrovského pokroku v maskách, kterých film dosáhl v 80. letech. Zvláště dnes, v éře digitální dominance, tak umí postrašit způsobem, který vyvolává nejen nostalgické vzpomínky.

03) Noční můra v Elm Street

Tak trochu mezi světy hororu a komedie se naopak nachází slavná Noční můra v Elm Street. Pravda, velká část humoru je dána tím, že dnes už tento film nelze brát tak vážně jako tehdy – zejména kvůli sérii nepovedených pokračování, ale také kvůli „cameům“ tehdy neznámých herců. To vás ale technicky zajímat nemusí, originál totiž pořád hrozně šlape!

02) Návrat oživlých mrtvol

Ačkoliv si v 80. letech natočil vlastní zombie film i slavnější George A. Romero, jeho Den mrtvých nebyl zrovna ve formě – na poli živé mrtvé zábavy tak musíme vyzdvihnout spíše konkurenční biják od Dana O'Bannona, a to především kvůli burleskně osmdesátkové zábavě, jakou servíruje. Útok nemrtvých je tu jen prvním krokem v plejádě vtipných momentek, které jsou určené hlavně pro příznivce gore a všeobecného lidského utrpení. Zkrátka zábava pro celou rodinu Addamsových, pořád ale příkladně děsivá!

01) Věc

Zcela legendární horor ale dorazil již na počátku dekády. Je to vtipné, ale Carpenterova Věc byla ve své době kasovní i kritický propadák, který se zcela minul účinkem. Teprve čas ukázal, že příběh o mimozemském svinstvu, které se umí maskovat za libovolného dalšího člověka na antarktické základě, je nejen překvapivě chytrý, ale především v něm napětí čaruje prostá nedůvěra mezi lidskými hrdiny – a i díky tomu původní Věc překonává jakékoliv podobné následovníky a dodnes jde o ideální biják pro chladné zimní večery.

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný