20. února 2017 19:23

Na tyhle 4 filmy vašeho mládí se nesmíte podívat znova!

Masakr na střední škole - upoutávka

Někdejší vtipy dostaly smutný podtext.

Nic nemládne, dokonce ani Dolph Lundgren, který si ve čtvrtek ve 22.15 na COOLu vychutná svůj poslední den před cestou do důchodu. Co však čert nechtěl, zrovna tentýž den si skupina lupičů vybere domnělou prázdnou školu jako základnu pro svou loupež. Dolfi proto s poškoláky bude muset zorganizovat protiútok, jehož premisa i název bude pro mnohé diváky sledující film z roku 2003 již tak trochu za čarou. V éře, kdy jsou školní střelby pomalu skoro nudnou realitou všedních dnů, je zkrátka film jménem Masakr na střední škole lehce kontroverzní. Tak to však už chodí – minimálně několik dalších oblíbených bijáků zestárlo podobnou měrou.

Carrie

Hlavní pointou Carrie je varování, že šikana je špatná. Pokud budete dlouho trápit černou ovci své středoškolské třídy, hrozí vám, že vás pak spolu s ostatními spolužáky na maturitním večírku zabije. I ta nejkřehčí bytost totiž může přece disponovat TELEKINEZÍ! Teoreticky nezávazný horor o fantasy premise je však dnes více méně realitou, poněvadž situace, kdy (nejen) sociálně vyloučený student vyrazí zmasakrovat půl školy, nastávají v průměru jednou za pár měsíců. Vlastně jsme se už naučili je ignorovat. Jediný rozdíl oproti Carrie je, že v reálu si namísto superschopností s sebou vezme superkvér a supermunici, popřípadě supervýbušniny – výsledek je ovšem víceméně totožný.

Velký

Asi každý chce být ve třinácti mnohem vyššího věku! Tomu Hanksovi se to ve filmu Velký z roku 1988 i nakrásně povede – a teleportuje se magicky do věku 35 let! Pomineme-li že vypadá stále notně klukovštěji, hlavní story bijáku je nevyhnutelná romance (včetně sexu!) s dospělačkou Susan. Jelikož však nejde o psychologické drama, nýbrž o rodinnou komedii, na konci filmu je Hanks opět omlazen – Susan však jeho mladší já stále zná. Pedofilní implikace a story rámcově podobná občasným kauzám, které přivedou učitele a učitelky po celém světě čas od času za mříže, jsou dnes po odhalení mnoha podobných reálných kauz (jen chybí ona časově omezená dospělácká fáze...) docela zjevné.

Klub rváčů

Klubu rváčů se v půlce devadesátek podařilo udělat něco šokantního – velký a drahý hollywoodský film, v němž hrají přední komerční hvězdy, avšak jeho poselství přesto působí svěže a anarchisticky. Jakkoliv je i dnes fajn nápadem založit společenstvo bláznů, kteří si cíleně dávají do zubů (co si budeme povídat, nějaké bojové umění dnes trénuje každý druhý hipster), Klub rváčů zestárl nemilým způsobem. Nejpozději po roce 2001 byl jeho mrakodrapy shazující finiš poněkud nepříjemnou podívanou, dnes navíc diváci naučení product placementem rozeznávají v každé druhé scéně "protikomerčního filmu" zcela zjevné reklamy na hromady produktů. Tak už to ale v životě chodí.

Rambo 3

Drsňák Rambo, který je takovým pořízkem, že svůj posttraumatický stresový syndrom z vietnamské války odletěl léčit válčením do Vietnamu, je takovým symbolem americké armády, že by si ho skoro mohla dát do loga. Ramba jsme jako děti žrali snad všichni. Po roce 2001 však jeho třetí filmové dobrodružství, kde Johnny pomáhá afghánským povstalcům bojovat proti okupující (tehdy sovětské) armádě, dostává povážlivé kultovní trhliny! Sledovat Ramba 3 je dnes zhruba ekvivalentní sledování každého filmu Charlieho Chaplina, pitvořícího se krále grotesky s velmi specifickým malým knírkem, který potom proslavil i jistý notně známý rakouský válečný zločinec. Prostě už to nemá stejnou příchuť nezávazné čistoty. Tak už to ale s filmy, které stihly zestárnout, holt chodí.

Masakr na střední škole začíná již ve čtvrtek ve 22.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný