29. května 2018 11:00

Měli byste jít na nové Star Wars s Hanem Solem?

Viděli jsme Solovu sólovku, která se odehrává 10 let před Epizodou IV. Jak se nám líbila?

Uplynulý víkend ukázal, že není o sólovku Hana Sola moc velký zájem. Zatímco tři předchozí Star Wars filmy (Epizoda VII, Rogue One a Epizoda VIII) otevřely za 247, 155 a 220 milionů dolarů, Solo za stejnou dobu vydělal "jen" 84 milionů. Mít v názvu Star Wars tak očividně není záruka, že lidé houfně poběží do kina – obzvlášť na sci-fi bez světelných mečů nebo Síly a s Hanem Solem, jehož nehraje Harrison Ford. Zaslouží si ale Solo výprask i po kritické stránce? Jak dobře víme, tržby nových filmů určuje spíš kampaň, ne jejich kvalita. Pojďme si tedy probrat, jestli další Star Wars stojí za vidění i přesto, že rychle získaly nálepku propadáku.

Karel Ryška / Prima COOL

Sólovka Hana Sola je v jádru docela zbytečná, a kdyby nevznikla, nikomu by to extra neublížilo. Když si ale odmyslíte, že se jedná o věhlasné Star Wars, vlastně to je povedená westernová sci-fi, jíž škodí hlavně zasazení do známého světa. Solo má prostě na krku spoustu očekávání, která snad ani nejde naplnit (Harrisona Forda nenahradíte!). Jako příběh o bandě vesmírných zlodějů, kteří létají stylovou lodí a snaží se udělat poslední velkou fušku, je to ale svižná oddechovka, která nikomu neublíží. Nečekejte samozřejmě zázraky – Solo je hlavně podrazácká žánrovka s velkolepými akčními scénami. Pro fandy Firefly nebo klasických westernů by ale mělo jít o příjemné překvapení, které holt přišlo ve špatnou dobu a se špatnými ambicemi.

Hodnocení: 7/10

Radek Londin / Prima COOL

Stále věřím ve Star Wars, a tak jsem si na novou odbočku s Hanem Solem zašel podruhé. A neměl jsem to dělat. Při první projekci jsem se nechal strhnout tím, že jde o daleko živější a zábavnější film než mrtvolné a rádoby osudové divadélko Rogue One. Bavila mě většina postav i fakt, že tady jde spíš o odlehčené zlodějské dobrodružství než o osud galaxie.

Jenže napodruhé povrchní pozlátko slezlo a všiml jsem si, že filmu chybí výrazné scény a napětí, že herectví ústředních postav postrádá jiskru (s výjimkou svojského Harrelsona) a že je příběh poslepovaný nekvalitním vteřiňákem. Většina hrdinů například trpí častými výmazy paměti, díky kterým jsou schopni úplně ignorovat svou nedávnou minulost nebo se plácat po zádech s lidmi, kteří jim před chvílí v podstatě zničili život. A to je jen jeden z problémů… Tenhle spin-off bohužel dopadl jen o něco lépe než ten předchozí a moje víra ve Star Wars dostala další vážnou trhlinu.

Hodnocení: 5/10

Ondřej Mrázek / Prima COOL

Kdybych to měl říct stručně, tak jsou pro mě nové Star Wars zklamáním. Nového představitele kultovního Hana Sola bych ještě snesl, kdyby jeho charakter nebyl tak strašně lámaný přes koleno – jestli ale Alden Ehrenreich něco neumí zahrát, je to rozpolcenost. A té je tady bohužel až příliš. A neplatí to jenom o hlavní postavě, rozpolcený je i samotný film, který si chvíli hraje na romantické dobrodružství, poté zase na drsnou gangsterku, jenom aby skončil téměř westernovým finále rozbíhajícím se do všech možných otevřených konců. Kompaktnost nulová, atmosféru konstantně bourají neustálé zvraty a nutnost jít z akce do akce, a když to náhle vypadá, že přece jen svítá na lepší zítřky, spustí se závěrečné titulky. Skoro jako bych sledoval film před tím filmem, na který jsem vyrazil do kina.

Jasně, Solo není zdaleka taková mizérie, jak by mohla komplikovaná produkce napovídat, zároveň je to ale obří kvalitativní sešup oproti předchozím dvěma filmům, tedy Epizodě VIII i Rogue One. A může za to jak absence velkých, nabušených scén, tak opravdických emocí. Je to strašně prázdné a při sledování mi z toho bylo smutno. Čímž neříkám, že jsem si ve filmu nenašel momenty, které mě skutečně bavily. Ať už to byl zábavný droid L3-37, sympaťák Lando, nebo fantastický Chewie. Bylo jich ale málo, a ani ty nestačily, aby film vytáhly ze smutných vod průměru. Kvůli tomuhle jsem Disneymu tehdy při koupi práv na tenhle svět netleskal. Paradoxně si ale pořád myslím, že potenciál pro pokračování je obrovský a byla by velká škoda ho nevytěžit. Tedy minimálně za předpokladu, že bude film tentokrát svěřen někomu, kdo Star Wars aspoň trochu chápe.

Hodnocení: 6/10

Vyrazíte na Sola do kina, nebo ne? Dejte vědět v komentářích!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný