8. února 2016 12:41

Matrix vs. Skynet: 5 nejnebezpečnějších filmových počítačů

Ještě horší než ta vaše herka!

Snad každý, kdo kdy pracoval s počítačem déle než 5 minut, zřejmě podvědomě tuší, že válka mezi lidmi a stroji dávno započala. V úterý od 20.15 se to na Prima MAX jenom potvrdí znovu snímkem Oko dravce, v němž se Shia LaBeouf ocitne v merku všemocné umělé inteligence. Konkurence šílených a/nebo zlých počítačů a umělých inteligencí je však na filmovém poli markantní. Seřadili jsme patero nejbestiálnějších – uhodnete, která mašina trůní nejvýše?

5) HAL 9000

Nejkultovnější počítač historie se umístil až na pátém místě? Nu, ano. HAL 9000 z 2001: Vesmírná odysea je totiž v našem seznamu zdaleka nejmenším psychopatem. Celé, o co mu vlastně jde, je přežít pokus o své odpojení. A na rozdíl od kolegů níže se kvůli tomu nerozhodne zničit celé lidstvo, ale jen posádku jedné kosmické lodi. Koneckonců, není náhodou, že je HAL v celém filmu paradoxně nejlidštěji se chovající postavou.

4) Master Control Program

Co do rizika pro lidstvo na tom CLU z prvního filmu Tron není o moc hůře než HAL. Svého druhu vlastně ohrožuje “jenom” digitální programy jednoho operačního systému. Vše je ovšem relativní a CLU, ač velikostně omezený, hrozí totalitou jedné virtuální realitě! Naštěstí se mu do cesty postaví bájný polobůh Uživatel s tváří Jeffa Bridgese a překazí mu jeho plány.

3) Matrix

Dostáváme se na třetí místo a s ním přišel čas pro prvního genocidního maniaka. Matrix respektive “Stroje” ovládající mimo jiné virtuální realitu známou jako Matrix, však také nejsou úplně černobílé digitální bestie. Jak rozkreslují filmová pokračování i animované dodatky, navzdory “uvěznění” většiny lidstva v iluzi reality to byli právě lidé, kdo během dávné války proti strojům vystřelil jako první. Matrix je peklo nejen metaforicky, ale i doslova – lidstvo v něm pyká za své někdejší hříchy...

2) Skynet

Zatímco Stroje z Matrixu lze trochu chápat, chování Skynetu už nám hlava nebere. Jasně, jeho závěr, že se lidstvo chová poněkud svinsky, nelze vyvrátit. Ale opětovat to jaderným holocaustem a vyhlazovacími tábory, to je poněkud přehnaná reakce! Skynet se nesnaží o zrůdné pojetí symbiózy, nemá ani žádný vznešený cíl. Chová se zkrátka a dobře jako malý fracek, který shodou okolností dostal do vínku tisíce termojaderných hlavic.

1) W.O.P.R.

I to je ale racionálnější než porouchaná umělá inteligence W.O.P.R. z pradávné sci-fi Válečné hry. Také W.O.P.R. sice hrozí světu jadernou válkou, celé jeho jednání je ale pouze chybou! W.O.P.R. se domnívá, že se blíží válka se Sověty a mobilizuje americký arzenál, ve skutečnosti ale hraje kromobyčejnou počítačovou hru s Matthewem Broderickem, mobilizuje reálné atomovky zcela omylem. Film, který zavdal inspiraci videohře Defcon: Everybody Dies, je tak svého druhu mrazivější než maniakální Skynet s HALem dohromady.

A jaké pikle vlastně kuje šikanující umělá inteligence vůči Shiovi? To sledujte ve vychytaném thrilleru Oko dravce v úterý od 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný