12. prosince 2021 10:10

5 největších otázek kolem Matrixu 4... a dosavadní odpovědi. Proč si Neo nic nepamatuje?

Očekávaná premiéra čtvrtého dílu Matrixu se blíží, a tak stojí za to si připomenout, kde jsme v minulých dílech hrdiny opustili a co nám zatím prozradily trailery.

Ve čtvrtý díl Matrixu s podtitulem Resurrections nedoufali ani nejoddanější fanoušci této legendární sci-fi, ovšem po bezmála dvou dekádách se opět ocitneme v magickém světě, který kdysi přivedl filmové médium do 21. století. A jelikož od druhého a třetího dílu s podtituly Reloaded a Revolutions uplynulo už hodně vody, stojí za to si připomenout, na co vlastně bude ono symbolické vzkříšení navazovat – a najít odpovědi na pět klíčových otázek, které fanoušky po zhlédnutí dosavadních trailerů napadají.

Samozřejmě je třeba upozornit na to, že následující odstavce obsahují spoilery – pokud jste však matrixovská pokračování z roku 2003 dosud neviděli, je nejvyšší čas si je doplnit.

01) Kde se nový Matrix odehrává?

Během rozhovoru s Architektem v Matrix Reloaded se Neo dozvěděl, že není jediným Vyvoleným z řad lidí, který se pokusil svrhnout nadvládu strojů v rámci Matrixu. Před Thomasem Andersonem, kterého známe, bylo už pět hrdinů, kteří se podřídili a pomohli restartování Matrixu – program je totiž natolik komplikovaný, že se jednou za sto let záměrně rozbije a je třeba ho restartovat. To je hlavní úloha Vyvoleného, díky čemuž se podaří hrstce lidí přežít a znovu obnovit Zion, lidské podzemní město, jehož většinu však stroje zničí. Neo se však rozhodl neuposlechnout a raději riskoval kompletní vyhlazení lidské rasy, aby zachránil svou milovanou Trinity a dal současnému obyvatelstvu Zionu šanci na vyhnutí se zdánlivě nevyhnutelnému osudu.

Na konci Matrix Revolutions bylo lidstvo zachráněno, přestože Neo i Trinity museli podstoupit oběť nejvyšší. Stroje uzavřely s lidmi křehké příměří, zatímco Matrix byl restartován do nové, sedmé verze charakteristicky barevným oparem – který můžeme vidět i v traileru na Matrix Resurrections. Je proto pravděpodobné, že se v novém filmu dočkáme příběhu z další verze Matrixu.

02) Proč si Neo nic nepamatuje?

Hlavním nepřítelem Nea ke konci Matrix Revolutions nebyly samotné stroje personifikované v podobě Deux Ex Machina, nýbrž agent Smith – program, který se vymkl kontrole, stal se nakažlivým virem a ohrožoval existenci samotného Matrixu. Neo se proti němu se stroji spojil, aby byl virus poražen, ovšem v rámci tohoto procesu zemřel – stejně jako o něco dříve Trinity, která zahynula cestou do Města strojů.

V traileru se však oba slavní hrdinové vyskytují, takže je možné, že stroje jejich smrtelná zranění vyléčily a připojily je zpět k nové verzi Matrixu – v níž se však neznají, jejich paměť je vymazaná anebo se teoreticky jedná o úplně jiné postavy. Lze však očekávat, že jejich láska překoná i tato úskalí, a tak po úvodní nejistotě, jestli se už někdy setkali, začnou Neo i Trinity opět naplňovat své dějinné úlohy.

03) Proč vypadá Morpheus jinak?

Na tuto otázku jsme odpovídali v samostatném článku, kde Laurence Fishburne (původní představitel Morphea) s notnou dávkou hořkosti přiznal, že pro toto pokračování nebyl ani osloven. V traileru se vyskytuje postava, kterou hraje Yahya Abdul-Mateen II, nápadně připomínající Morphea... a samozřejmě jde o Morphea. Opět se dostáváme k množství verzí Matrixu, přičemž v každé z nich musejí být zastoupeny stejné prvky jako v těch předchozích. I v nové verzi Matrixu se tedy musí objevit Vyvolený, jeho láska, mentor i úhlavní nepřítel.

04) Které další staré i nové postavy můžeme čekat?

Pokud tedy stroje skutečně oživily Nea i Trinity s jejich předchozími podobami, úloh Morphea i agenta Smithe by se měly chopit nové postavy. Hugo Weaving, který ikonicky ztvárnil agenta Smithe, se stejně jako Fishburne nevrátí, a to údajně kvůli vytížení v jiných projektech. O agenta Smithe jako postavu však rovněž nepřijdeme – formální oblek i černé brýle na sošnou tvář nahodí Jonathan Groff, známý ze seriálu Mindhunter.

V tomto ohledu však stojí za zmínku i návrat Jady Pinkett-Smith (Niobe v předchozích dvou filmech) a Lamberta Wilsona (zlotřilý program Merovingian). Právě zarostlá a sešlá tvář druhého jmenovaného probleskuje v ukázce s názvem Déjà vu, jejíž hlavním motivem je změna – přerod starého v nové, další iterace už jednou viděného a prožitého.

Novou tváří v matrixovském ansámblu naopak bude indická herečka a bývalá Miss World Priyanka Chopra. Vzhledem k jejímu původu by se mohlo jednat o dospělou verzi Sati, roztomilé dívenky, s níž se na začátku Matrix Revolutions spřátelil Neo a která by dle konce filmu mohla být novou (a značně akčnější) verzí Vědmy. Objeví se i Neil Patrick Harris, který stále nepřekonal popularitu role Barneyho ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku, v zatím blíže nespecifikované úloze terapeuta.

05) O čem nový Matrix vlastně bude?

To je samozřejmě otázka za milion. Druhý a zřejmě finální plnohodnotný trailer láká především na příběh velké lásky mezi Neem a Trinity, což bylo jádro i původní trilogie (jakkoli zaobalené ve filozofických přesazích). Keanu Reeves fanouškům předložil pár tajemných indicií, z nichž každopádně vyplývá, že by se nemělo jednat o návrat do minulosti (jak se mohlo zdát kvůli angažování mladší verze Morphea), nýbrž o pokračování dosud rozehraného příběhu.

Reeves rovněž vzpomínal na první verzi scénáře prvního filmu, v němž se lišil gender člověka v reálném světa od genderu v Matrixu – změna pohlaví sourozenců Wachowských tedy byla podstatným tématem už tenkrát a současná vize Lany Wachowski, jež je pod novým filmem na rozdíl od své sestry Lily podepsaná, by tak mohla více reflektovat tyto nuance, jež byly před dvaceti lety přece jen příliš odvážné. Každopádně je téměř jisté, že se dočkáme řady překvapení, nad nimiž momentálně nelze ani spekulovat. Koneckonců i trailery opakují, že tohle „nebude ten příběh, který očekáváme“.

Všechny odpovědi se (snad) dozvíme 22. prosince.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný