29. června 2023 11:40

7 důvodů, proč musíte ve Varech vidět námořnickou pecku Master and Commander

Master and Commander je možná nejlepší film, který se odehrává na válečné lodi.

Připravte se na epiku se srdíčkem, už sobotu ve 14:00 v Karlových Varech vypluje slovutný Master and Commander: Odvrácená strana světa. Russell Crowe (Gladiátor) tu v režii Petera Weira (Truman Show) jako kapitán Jack Aubrey bude pronásledovat zlotřilou francouzskou loď přes půl světa. Nejlepší filmová reprezentace námořního střetnutí starých dobrých plachetnic nabízí řadu důvodů, proč jí podlehnout.

01) Biják ilustrující to nejlepší z námořní historie (bez fantasy prvků!) platí za kritické terno. Film nejenže podle nejlepších kritiků zkombinoval „epiku s lidskostí“, ale dočkal se nominace na 10 Oscarů včetně toho za nejlepší film. Nakonec mu většinu cen vyžral Návrat krále… Ale byl to těsný boj!

02) V éře, kdy se většina podobných filmů natáčí uvnitř teplého studia a nejvíce dřiny odpracují digitální animátoři, využili filmaři při natáčení Master and Commander skutečné lodě. První, replika skutečné historické lodi Rose, se při natáčení opravdu plavila na moři. Druhá, replika repliky, se plavila na obří vodní nádrži ve studiu Baja.

03) Produkce navíc využila i služeb třetí lodi – shodou okolností totiž během natáčení na plavbu kolem světa vyrazila replika HMS Endeavour, lodi kapitána Jamese Cooka. Filmaři toho využili a partyzánsky k ní dopravili dva kameramany, zrovna když se plavidlo blížilo ke spodnímu cípu Jižní Ameriky. Záběry z tamních končin jsou tedy zcela autentické – skutečně pocházejí z plachetnice 19. století plavící se kolem Mysu Horn!

04) Románová předloha se odehrává v roce 1812 – hlavní nepřátelé britských námořníků jsou v ní totiž Američané! Film byl z produkčních důvodů (nikdo si nechce naštvat amerického diváka) posunut o 7 let dříve, aby „stihl“ vrchol napoleonských válek a ústřední protivníci mohli být změněni na Francouze.

05) Své museli filmu obětovat i hlavní představitelé. Russell Crowe pro roli kapitána jak přibral pěkných pár kilo, tak se naučil hrát na housle. Jak sám říkal, bylo to to nejnáročnější, co kdy pro roli udělal. Paul Bettany naopak odešel na studia do londýnské Royal College of Surgeons, aby se seznámil s tím nejlepším, co chirurgům nabídly nástroje a postupy přelomu 18. a 19. století.

06) Aby filmaři navodili autentický pocit, že spolu posádka prošla tím dobrým i tím špatným, všichni herci bydleli po dobu natáčení odděleně od štábu. Jejich společné ubikace neměly televizi a navrženy byly s důrazem na společenské prostory – záměrně dost podobně jako loď samotná.

07) Přípitek „na manželky a milenky, ať se nikdy nepotkají“ není výmysl filmu. V britském námořnictvu se takto tradičně připíjelo každý čtvrtek. Tak na zdraví!

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný