29. června 2023 11:35

Začíná filmový festival Karlovy Vary. Stál mnohem víc než ten loňský

Předprodejem vstupenek dnes odstartoval zatím neoficiálně 57. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Od pátku do soboty 8. července nabídne 143 celovečerních hraných a dokumentárních filmů, místo pro setkání filmových profesionálů i řadu doprovodných akcí. A návštěvníci festivalu se mohou těšit na známé filmové hvězdy, herce a hudebníka Russella Crowea, herce, režiséra a producenta Ewana McGregora, švédskou herečku Aliciu Vikander a americkou herečku Robin Wright. Cenu prezidenta festivalu převezme na letošním ročníku i herečka Daniela Kolářová.

První fanoušci přišli před festivalové pokladny už ve středu okolo poledne. Dnes ráno okolo 8:00 jich ve frontách stálo zhruba 300 a další přibývali. Fronty ke dvěma pokladnám, které se dnes otevřely, se táhly stovky metrů. „Přijel jsem včera (ve středu) krátce před polednem, udělal jsem si místečko a od té doby čekám,“ řekl dnes ráno ČTK Pavel Dvořák z Prahy. Na festival jezdí už přes 20 let a v posledních letech patří do skupinky fanoušků, kteří jsou vždy mezi prvními při čtvrtečním zahájení prodeje. „Ono to poslední roky trochu graduje, nejdřív jsme přicházeli třeba kolem 21:00 večer a pak stále dříve. Je to taková naše hra tady s děvčaty, kdo přijde dřív,“ popsal Dvořák s odkazem na skupinu žen, která byla ve frontě za ním.

Do Karlových Varů se za filmovými zážitky sjíždějí tisíce milovníků filmu. Loni festival evidoval 10 592 akreditovaných návštěvníků, z toho 8 717 s festivalovými pasy, 414 filmových tvůrců, 931 akreditovaných filmových profesionálů a 530 novinářů. V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení a bylo prodáno 121 015 vstupenek.

Letos festival využije poprvé i nově opravené Císařské lázně, ne sice ještě pro filmové projekce, ale pro společenské či odborné akce, zejména pro filmové profesionály. Pokud bude nový sál v atriu Císařských lázní vyhovovat, měl by se od příštího roku zařadit mezi festivalová kina.

Festival letos svou pozornost více zaměří i na ekologii, ale i z důvodu výrazných nárůstů cen služeb nebo energií. Tradiční festivalový katalog filmů tak letos už ve fyzické podobě nebude, návštěvníci budou moci využít jeho online podobu. Zatímco v předešlých letech se rozpočet festivalu pohyboval mezi 130 až 150 miliony korun, letos to podle mluvčí festivalu Uljany Donátové bude zhruba 190 milionů korun. Zareagovaly na to i Karlovarský kraj a město Karlovy Vary, které v minulosti dotovaly festival osmi miliony, ale letos svůj příspěvek navýšili oba donátoři na deset milionů korun.

Díky vyšším nákladům bude letošní festival pro návštěvníky ještě atraktivnější než kdy jindy. Už zahájení festivalu v pátek má v mnoha ohledech překonávat minulé ročníky. Pro veřejnost nebude připraven tradiční jeden koncert, ale tři. Před hotelem Thermal zahraje nejprve londýnská kapela Morcheeba. U Vřídla pak představí svůj nový projekt D.Y. K. Vojtěch Dyk. A tečkou na konec bude od 22:45 koncert kapely Indoor Garden Party herce a držitele Oscara Russella Crowea.

Zdroj: ČTK

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný