7. února 2022 14:30

Hvězda Padesáti odstínů šedi je kritizována za to, že není slepá a stará. Jakou marveláckou roli dostala?

Nová posila do spider-manovského vesmíru vyvolává nevoli některých fanoušků.

Studio Sony potvrdilo další spin-off filmového Spider-Mana. Hlavní postavou v něm bude Madame Web, již by měla ztvárnit Dakota Johnson (Anastasia z trilogie Padesát odstínů). Ta potvrdila spekulace, když na svém Instagramu zveřejnila příběh s všeříkajícím emoji pavoučí sítě.

Následovalo nečekané množství negativních reakcí, které narážely na skutečnost, že se dvaatřicetiletá herečka na roli z mnoha důvodů nehodí. Postava Madame Web, která se na stránkách Marvel Comics poprvé představila v roce 1980, je totiž ve své původní podobě starší dáma, je slepá a trpí svalovou disfunkcí, kterou způsobuje onemocnění známé jako myasthenia gravis.

V mnoha reakcích, jež posbíral magazín Cosmopolitan, se objevuje námitka, proč by zdravá herečka měla hrát roli zdravotně postižené. „Tak tohle fakt ne, postižené herečky existují! Madame Web je podle kánonu slepá postava s myasthenia gravis, hrané postižení je tak otravné,“ uvádí jedna z reakcí.

Jako by už nikdo nechtěl staré herečky. Omladili tetičku May, a i když jsou mladší verze této postavy, bere to příležitost starším ženám v hereckém byznysu. Carrie Fisher se s tím musela vypořádávat před sequelovou trilogií Star Wars,“ napsal další uživatel, jenž zmínil, že Madame Web je slepá a tím pádem přišly o příležitost i slepé herečky.

Madame Web vystupuje v komiksech jako velice inteligentní mutantí postava, která je závislá na podpůrném systému udržujícím její životní funkce a tvořícím kolem ní jakousi pavoučí síť. Je obdařena mnoha mimořádnými psychickými schopnostmi – například telepatií, jasnozřivostí, prekognicí nebo možností odhalit psionické schopnosti druhých. Umí se také ostatním zjevit v astrální podobě a částečně pronikat do jejich mysli.

Není to poprvé, kdy přichází podobná kritika za herecké obsazení v komiksových filmech. Například v roce 2015 se řešilo obsazení Charlieho Coxe do role Matta Murdocka v seriálu Daredevil. Herec si musel najmout speciálního poradce, aby působil před kamerou jako slepý, protože ve skutečnosti slepý pochopitelně není.

Hollywood mezitím svůj casting posunul obsazením hluché herečky Lauren Ridloff jako Makkari ve filmu Eternals. V seriálu Hawkeye se pak objevila další hluchá herečka, Alaqua Cox, která je navíc indiánského původu.

Souhlasíte s rozhořčenými fanoušky, že by Madame Web měla hrát slepá a stará herečka?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný