24. března 2021 15:15

Bude Liga spravedlnosti 2? S pokračováním takzvaného Snyder Cutu je to složité

Komiksoví nadšenci si nyní užívají Ligu spravedlnosti Zacka Snydera. Dočkají se ale jejího pokračování?

Milovníci komiksové týmovky Liga spravedlnosti (a především jejího režiséra Zacka Snydera) slavili minulý týden největší událost posledních let. Studio Warner Bros. totiž pod názvem Liga spravedlnosti Zacka Snydera alespoň online uvedlo původní čtyřhodinovou verzi hrdinského opusu, o níž se roky tvrdilo, že ani neexistuje.

Bylo to právě fanouškovské nadšení a podpora filmaře Snydera, která mu umožnila projekt dokončit a napravit si reputaci po diváky i kritiky nepříliš pochvalně přijatém snímku Liga spravedlnosti z roku 2017. Všichni si však nyní kladou novou otázku: Může Liga spravedlnosti Zacka Snydera dostat pokračování?

Filmaři s pokračováními počítali

Liga spravedlnosti z roku 2017, kterou mohli diváci po celém světě vidět v kinech, měla nesmírně komplikované okolnosti vzniku. Původní režisér Snyder totiž musel od filmu odejít poté, co jeho dcera tragicky spáchala sebevraždu. Dodnes se však spekuluje o tom, že se jednalo pouze o zástupný důvod a ve skutečnosti bylo studio se Snyderovou prací na filmu nespokojené a toužilo po odlehčenějším filmu ve stylu konkurenčního Marvelu. I proto Snydera na režijní stoličce nahradil Joss Whedon, režisér prvních dvou filmů s Avengers, který podstatnou část Ligy spravedlnosti nejprve přepsal a posléze i přetočil.

Studio v té době samozřejmě počítalo s několika pokračováními, které by dále rozvíjely filmový vesmír, který doposud doplnily i sólové štace Wonder Woman nebo Aquamana. Ohledně Ligy spravedlnosti je však od roku 2017 (tedy od komerčního neúspěchu filmu v kinech) ticho a skalním fandům a Snyderovi trvalo 3 roky, než studio Warner Bros. přesvědčili, aby mohl svou původní představu hrdinské sešlosti dokončit. Divákům nicméně určitě zamotalo hlavu, když na konci letošní verze Ligy spravedlnosti dorazí robustní několikaminutový epilog, který naznačuje budoucí osudy Batmana, Supermana a dalších hrdinů ze stáje DC Comics.

Plánovalo se pět filmů

Sám Snyder v rozhovoru pro New York Times potvrdil, že původní plány Ligy spravedlnosti byly nesmírně ambiciózní. Počítaly totiž rovnou s pěticí filmů, které by kulminovaly obří bitvou o planetu Zemi, kde by se všichni hrdinové a národy museli spojit, aby se ubránili mocnému padouchu Darkseidovi, který se v Lize spravedlnosti Zacka Snydera konečně objevuje. Snyder počítal s tím, že během pěti filmů řada hrdinů zemře a rychlonohý Flash se bude muset vrátit v čase, aby vše napravil a svedl je všechny znovu dohromady. Jak ovšem Snyder přiznává, plány se začaly rozpadat po nelichotivých recenzích některých diváků a recenzentů na předchozí režisérův film Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti.

Dnes Snyder o Lize spravedlnosti mluví jako o „zakončení trilogie“, která začala snímkem Muž z oceli z roku 2013, pokračovala již zmíněným střetem Batmana a Supermana a kulminovala samotnou Ligou spravedlnosti. Stejný názor zastává i ředitelka společnosti WarnerMedia Ann Sarnoff, která v čerstvém rozhovoru pro deník Variety potvrdila, že nejnovějším snímkem je Snyderův podíl na komiksových filmech od DC Comics ukončen a do budoucna se počítá s jiným směřováním.„Chtěli jsme dát Zackovi příležitost dokončit jeho vizi ve čtyřhodinovém filmu, což by bylo pro uvedení v kinech nemožné. Jsme rádi, že máme platformu, na které podobné dílo mohou fanoušci vidět,“ uvedla Sarnoff. „Cením si lásky fanoušků vůči Zackově práci a jsme mu vděční za jeho přínos. Přivést Ligu spravedlnosti zpět k životu jsme ale začali zvažovat až před rokem a tímto se jeho trilogie zakončuje. Jsme rádi, že jsme se do toho pustili, ale nyní jsme nadšení z našich plánů do budoucna,“ dodala.

Nové filmy (nejen) pro kina

Ačkoli se s Ligou spravedlnosti do budoucna nepočítá, řada nových projektů, které na ni navážou, je již oznámena. Studio Warner Bros. stoprocentně chystá další návraty Wonder Woman a Aquamana, kteří byli velice úspěšní i ve svých samostatných filmech. Natáčet se brzy začne i sólový snímek o Flashovi s tváří Ezry Millera, kde se dokonce vrátí Michael Keaton jako původní gotický Batman z roku 1989. Nepočítá se jen s filmem o robotickém Cyborgovi, neboť představitel titulní role, Ray Fisher, v posledních měsících osočil čelní představitele studia z podporování nevhodného chování během přetáček Ligy spravedlnosti.

Zdaleka nejočekávanějším komiksovým projektem je však bezpochyby The Batman s Robertem Pattinsonem v hlavní roli. Kvůli pandemii se snímek, který s Ligou spravedlnosti nebude mít nic společného, dlouho nedařilo dokončit. Režisér Matt Reeves však před pár dny oznámil definitivní konec natáčení a práce se nyní přesouvají do střižny s předpokládaným uvedením v kinech 3. března 2022.

Kromě toho jedno z nejstarších hollywoodských studií počítá s dalším rozváděním osudů (jiných verzí) slavných komiksových hrdinů na televizních obrazovkách. Jen pár týdnů nazpět se dočkal uvedení nový seriál Superman a Lois, který stylem značně vychází ze Snyderova Muže z oceli. A i nadále běží seriály jako Supergirl, The Flash, Titans či Doom Patrol.

A protože v Hollywoodu za nejsilnější měnu vždy platily peníze a divácký zájem, nedá se vyloučit, že studio po sečtení všech výnosů a při ohlédnutí za oblibou Snyderovy verze Ligy spravedlnosti dříve či později neoznámí, že se Liga spravedlnosti přece jen vrátí. Sám režisér tomu ale příliš nevěří a stejně jako studio Warner Bros. tvrdí, že se s komiksovými hrdiny od DC definitivně rozloučil.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný