28. září 2019 08:20

Jak se povedl Joker? Tady se dozvíte, jestli jde o temné mistrovské dílo, nebo ne

Jak Joaquin Phoenix zvládnul ikonickou komiksovou roli?

Už ve čtvrtek 3. října vtrhne do českých kin Joker, jemuž výjimečně nebude dělat společnost Batman. Jak se nám tahle očekávaná komiksová sólovka líbila?

Karel Ryška / Prima COOL

Propojený vesmír od DC nám při cestě od Muže z oceli k Shazamovi naservíroval sedm filmů, které měly vcelku rozporuplné přijetí. No a teď je tu Joker, jenž s tímhle vesmírem nesouvisí a paradoxně je tím nejlepším, co nám DC za posledních šest let dalo. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že Joker není tak fenomenální, jak se čekalo, jelikož se zaseknul mezi komiksovým filmem a "dramatem s hlubokým poselstvím". V rámci digitálních hrátek o záchraně světa jde samozřejmě o skvělou komorní podívanou, v níž si Joaquin Phoenix famózně klestí cestu k Oscarovi. Joker ale zároveň chce být nástupcem Taxikáře a Krále komedie, což už je horší, jelikož se ve finále zvrhne do banální a jednorozměrné kritiky fungování společnosti. Chtělo to prostě víc nápaditosti, víc nuance a víc originality. Takhle jde "jen" o herecky a řemeslně luxusní žánrovku, jejíž síla je zbytečně otupená vypravěčskou nevyzrálostí.

Hodnocení: 7/10

Radek Londin / Prima COOL

Joker vůbec není jednoduchý film. Ne snad, že by byl problém zorientovat se v jeho základních myšlenkách a ději, který svou čím dál větší přestřeleností dává najevo, že tohle je pořád víc komiks než realistický film či psychologická studie.

Přestože dává Phoenixovi desítky skvěle natočených a napsaných scén, v nichž může vyniknout, tak spíše než o samotném Jokerovi je o společnosti, která dala takovému monstru vzniknout. Zkrátka se – jak zní slavná hláška – nastavuje zrcadlo; hodně temné zrcadlo.

Srovnání s filmovou klasikou Taxikář je skutečně na místě. Joker z něj v mnohém čerpá a chce vzbuzovat podobné vášně a reakce. Sledujeme zrod psychotického vraha a teroristy, ale film nám dává takovou porci souvislostí, že s ním je snadné soucítit nebo alespoň chápat, proč se věci v jeho životě i Gothamu dějí tak, jak se dějí.

Film Joker i jeho hlavní postava se znepokojivým úšklebkem testují, kam až může zajít fascinace diváků (či obecně lidí) antihrdiny. Světové dějiny i současná politická situace ukazuje, že hodně daleko. "What´s so funny about it?"

Hodnocení: 8/10

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný