8. dubna 2024 00:03

6 nejlepších rolí Jasona Stathama: Od Kurýra ke Špiónovi

Jason Statham nemá na triku jen akční borce!

Frank se vrací za volant! Už v sobotu večer začíná na Prima COOL akční biják Kurýr 2, v němž bude Jason Statham opět nakládat jako psychopat. Jeho Frank Martin se tentokrát podívá do Miami, kde pracuje jako ochranka pro nového bosse. Když však dojde na únos šéfova synka, bude se muset setsakra ohánět, aby situace doznala šťastného konce. Pro Jasona Stathama je podobná role typická, to však neznamená, že umí hrát jen akční borce!

06) Chev Chelios (Zastav a nepřežiješ)

Čestné poslední místo dostává Chev Chelios z delikátně ujetého Zastav a nepřežiješ. Tahle postava je tak maniakální jako film sám – nájemný vrahoun, kterému zbývají hodiny života, takže si musí čas na pomstu vykoupit adrenalinem/elektřinou, je typ role, který je doma spíše ve světě videoher jako Saints Row. Jason se jí však zhostil se seriózností i humorem jemu vlastním – a není to naposledy, kdy prokázal značný komediální talent, byť jej lidé nebyli v tomto případě ještě s to rozklíčovat.

05) Frank Martin (Kurýr)

Frank v Kurýrovi je vlastně něco jako Chev, jenom poněkud přízemnější. Tahle role Jasona „udělala“ – jde o typický příklad moderního akčního hrdiny, který toho moc nenamluví, ale o to rychleji kmitá před kamerou. Je to paradoxní, ale Jason Bourne není vlastně od Franka Martina zase tak vzdálený. Předposlední pozici si přitom Frank zasloužil nikoliv za zajímavé elementy vykreslení postavy, ale čistě za choreografii a za to, že skutečně působí jako chlápek, kterému bychom svěřili záchranu uneseného synka (ideálně však nikoliv vlastního).

04) Terry Leather (Čistá práce)

Na čtvrté pozici skončil Terry z kriminálky Čistá práce – a tady se už začíná Jason vybarvovat poněkud zajímavěji! Čistá práce totiž vznikla velmi volně na motivy skutečného případu bankovní loupeže, při níž unikly citlivé informace a nakonec musela zasahovat vláda a policie. Šťastný únik padouchů tu nečekejte. Jako takový se film logicky obejde bez přemíry akce – skutečnost, že Jason ale nadále hraje svého typického bouchače, je vlastně subverzí jeho tradiční persony. Jason Statham si je dobře vědom, že v realitě nelze všechno řešit seřezáním padouchů do kuličky, tím zajímavější ale je, když hraje postavy, které to chápat nemusejí!

03) Rick Ford (Špión)

Další role a další komediální zářez – v komedii Špión si Jason střihl spíše vedlejší roli, zatímco v té hlavní vystupovala Melissa McCarthy. Mnoho fanoušků mu za to nemohlo přijít na jméno. My však víme, že i herci musejí něco jíst a brát ledajaké role. Jasonův prototypální superagent Ford si tu ale nepokrytě dělá srandu z jiných Stathamových rolí a vůbec hláškuje ostošest. Je to právě podobná sebeironie, kvůli které si Rick vybral třetí pozici. Je totiž jedna věc, že Jason Statham vypadá jako antický rek, neméně sexy a sympatická je však i schopnost udělat si srandu ze sebe samotného!

02) Tom Brant (Blesk)

V podobném ranku se nese i Tom Brant, detektiv pověřený dopadením sériového vraha poldů v nízkorozpočtové kriminálce Blesk. Finta na odlišení Stahamova typického geroje je v tom, že Tom Brant dostane jakožto brutální homofob nového gay parťáka, což je sice typický nápad mnoha policajtských bijáků, ale tady šlape ve svěže moderním provedení. Blesk navíc není žádná akční komedie, ale drsná kriminálka – humor tu vyplývá tak nějak mimoděk a bokem. Poslední bonusové body navíc Jason dostal za to, že si s gustem střihl roli ve filmu, který stál zhruba tolik, kolik jindy činí jeho honoráře.

01) Joey Jones (Crazy Joe)

Ultimátním důkazem toho, že si Jason umí vybírat zajímavé postavy, je ale jeho Joey z dramatu Crazy Joe. Na první pohled vypadá zhruba jako Frank Martin z Kurýra, jde však o bezdomovce, alkoholika, veterána a zároveň dezertéra, který se navíc pere s posttraumatickým traumatem. Ano, i takhle může vypadat lidská troska – a je fascinující sledovat, jaký příběh se kolem ní může odehrát. Joey se totiž na krátký okamžik snaží dát do pucu, a sledovat jeho snahu neskončit na úplném dně je o to víc fascinující, že při tom koukáme na obličej, který v jiných filmech není zvyklý prohrávat!

Kurýr 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný