17. května 2023 09:25

Šéf Marvelu přiznal, kdo měl původně hrát Iron Mana. Nebyl to Downey, vybraný herec nabídku odmítl

Kevin Feige konečně popsal celý proces, kterým byl vybrán herecký představitel Iron Mana.

První Iron Man (2008) odstartoval celý marvelácký vesmír (MCU), a jelikož slaví 15. výročí, vrátil se k němu i Kevin Feige, šéf Marvel Studios. Zavzpomínal především na tehdejší výběr herce do hlavní role Tonyho Starka a taky na skutečnost, že Robert Downey Jr. nebyl první volbou režiséra ani producentů.

„Chtěli jsme najít perfektní mix srdečnosti, síly a charismatu. Jelikož šlo o naši první marvelovku, byla to výzva nejvyšší. Na bedra jediného muže jsme chtěli položit úspěch filmu i budoucnost celého našeho studia. Společně s režisérem a vedením castingu jsme zúžili seznam adeptů a došli jsme k jedinému pravému, naší první volbě – herci, který splňoval všechny požadavky a u něhož jsme si byli jistí, že s ním budeme mít hit. Jeho jméno bylo samozřejmě Clive Owen,“ popsal Feige při svém aktuálním projevu na University of Southern California (USC).

Pokud vám dnes přijde Clive Owen jako zvláštní volba, je třeba se vrátit v čase a uvědomit si tehdejší souvislosti. Aktuálně osmapadesátiletý britský herec byl na vrcholu kariéry a měl za sebou hlavní role v mnoha diskutovaných filmech. Nezapomenutelný byl v postapokalyptickém sci-fi Potomci lidí, ale taky ve snímcích Sin City – město hříchu, Král Artuš nebo Spojenec. Za roli ve vztahovce Na dotek byl nominovaný na Oscara a uvažovalo se o něm taky jako o novém Jamesi Bondovi pro chystaný reboot Casino Royale.

Clive Owen však bez velkého váhání roli Iron Mana odmítl, což se dá zpětně pochopit. Marvel tehdy neměl dnešní auru úspěchu a Iron Man byl vnímán jako komiksový hrdina druhého řádu, daleko za známějším Batmanem, Supermanem nebo Spider-Manem.

Pozornost tvůrců se tak přesunula na další cíle, mezi něž patřil Robert Downey Jr. Jeho kariéra tehdy nabírala druhý dech poté, co ji málem pohřbil dlouhodobými problémy s drogami, kvůli nimž dostal i bulvárem značně propíraného padáka z populárního seriálu Ally McBealová.

Kevin Feige i celý tým brzo začali zjišťovat, že právě Downey Jr. bude tím pravým: „Jde o takové nepsané pravidlo života, že když nedostanete, co nejvíc chcete, může to být nakonec tím nejlepším, co se vám mohlo stát. Protože víte, co je lepší, než dostat svou první volbu? Dostat tu pravou volbu. A v našem případě to byl samozřejmě Robert Downey Jr. a první film, který jsme s ním jako studio udělali, byl jedním nejlépe hodnocených i vydělávajících filmů roku.“

První Iron Man vydělal takřka 600 milionů dolarů a položil základy celého MCU. Robert Downey Jr. byl jako Tony Stark tahounem celé Infinity ságy, kterou svým legendárním lusknutím v Avengers: Endgame taky uzavřel se slovy: „I am Iron Man.“

Zdroj: The Direct

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný