11. ledna 2023 11:30

7 věcí, které nevíte o Iron Manovi: Kolik má peněz a co ukryl v Oblasti 51?

Fakta a zajímavosti o miliardářském filantropovi a playboyovi s příliš velkým egem. Co všechno by měl znát každý fanda Iron Mana?

Iron Man byl v roce 2008 prvním marveláckým filmem začínající nové éry. Hrdina, který působí jako odpověď Stana Lee na konkurenčního Batmana, má za sebou bohatou komiksovou historii, zajímavostí je, že před úspěchem filmové série však zdaleka nepatřil k těm nejslavnějším, a dokonce ani těm nejoblíbenějším. Co všechno jste o něm nevěděli?

07) Vlastní komiks dostal celkem pozdě

Od Tonyho prvního výskytu v cizím komiksu do jeho prvního vlastního komiksu uběhlo celých 5 let – to byla v turbulentních 60. letech celá věčnost! Marvel si údajně nebyl vůbec jistý, jestli se Iron Manův vlastní komiks bude dobře prodávat, protože jízlivý milionářský superhrdina byl čímsi zcela novým a neozkoušeným…

06) Arogance se vyplácí

Jedním z důvodů, proč Stan Lee vymyslel Iron Mana, byla snaha udělat nepříjemnou, nesympatickou postavu, která se s časem bude zlepšovat. Nejde přitom jenom o Tonyho aroganci či jmění – Iron Man coby prodejce zbraní se objevil v komiksu na vrcholu studené války jako drsňák, který poráží vietnamské agenty. Jenže fanoušci komiksů tehdy neměli v lásce ani tu studenou, ani tu vietnamskou válku, tvůrci tak šli poměrně dost proti proudu.

05) Železný bruslař

Už na stránkách komiksů disponoval Iron Man celou řadou věcí, které znáte i z jeho filmů – občas sice došlo na aktualizace, takže jej například v jedničce namísto vietnamských bojovníků zajali ti z Afghánistánu. Jeden konkrétní nápad se však neprobojoval ani do toho původního komiksu – Iron Man totiž měl být původně vybaven také raketovými kolečkovými bruslemi, jež ale nakonec byly příliš ujeté i na komiksový svět.

04) Iron Man vlastní Oblast 51

Jak bohatý a mocný je Tony Stark? K přesné kalkulaci jeho majetku se ještě dostaneme, ale jedním příkladem za všechny budiž skutečnost, že Tony v komiksu od americké vlády koupil i slavnou Oblast 51. Využil ji jako skladiště pro Kámen reality, jenž znáte třeba z filmového Thora 2.

04) Iron Woman?

Celkem v komiksu existují dvě ženské verze Iron Mana – jednou je Natasha Stark jako variace Tonyho v alternativní realitě Earth-3490. Druhou a novější verzí Iron Mana je Riri Williams alias Ironheart. Ta je zcela separátní hrdinkou, která jednoduše navazuje na Tonyho tradici a diváci ji mohli spatřit například už i ve filmovém Black Pantherovi 2. Brzy pak dostane i vlastní seriál.

03) Tom Cruise namísto RDJ?

Asi nejslavnější pikanterií související se vznikem filmů je skutečnost, že se původně zvažovalo obsazení Toma Cruise do této role. O mnoho let později se k ní ale reálně dopracoval až Robert Downey Jr. Fanoušci nicméně spekulovali, že by si Tom Cruise mohl později střihnout cameo varianty Tonyho Starka z nějaké alternativní reality. Bylo by to však zřejmě nejdražší cameo všech dob...

02) Howard Hughes i Elon Musk

Možná víte, že ve filmovém světě posloužila jako dílčí (velice dílčí!) inspirace Tonyho Starka i osoba miliardáře Elona Muska. Původní komiksový hrdina je ale nejvíce inspirován slavným filmařem/boháčem/vynálezcem Howardem Hughesem. Toho dnes ve světě filmových marvelovek můžete znát taktéž jako inspiraci pro Tonyho otce, ne náhodou pojmenovaného Howard Stark.

01) Čtvrtý nejslavnější boháč

A máme tu i slibované srovnání bohatství – v roce 2013 s ním přišel magazín Forbes a vyšlo jim, že je Tony se svými 12,4 miliardami dolarů 4. nejbohatší fiktivní miliardář z filmů a televize. Kdo ho překonal? Carlisle Cullen ze Stmívání (46), drak Šmak z Hobita (54,1) a především jistý Strýček Skrblík (65,4).

Zdroj:Screen Rant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný