26. července 2021 02:02

4 filmy, které unikly na internet ještě před premiérou: Od Wolverinea ke Star Wars

Mít film na internetu po premiéře už dnes není zas tak výjimečně. Úniky před premiérou jsou ale pořád docela výjimečné.

V neděli večer se na COOL podívá Wolverine ve svojí první sólovce. Jak si možná pamatujete, tenhle snímek svého času unikl na internet předčasně, a krom bolehlavu filmařů se tak proslavil i svými (v uniklé verzi) nedokončenými efekty. Bylo to tedy k popukání, Wolverine však rozhodně nestojí osamocen!

Super 8

Pět let předtím, než se dokonalost jménem Stranger Things jala vzít to nejlepší z díla Stevena Spielberga a přechroupat to pro dnešní generaci, prakticky totéž učinilo Super 8. Velmi podobná story, velmi podobné osazenstvo, rozdíl byl snad jen v J. J. Abramsovi na režisérské židličce a kampani, která ve stylu Ztracených informace spíše tajila, než aby je sdělovala.

Únik: Zatímco většina leaků je vystopována k pracovníkům s pochybnou minulostí, únik Super 8 měl jasného původce – komika Howarda Sterna. Uniklá verze měla totiž na sobě vodoznak jeho osobní kopie a Sterna celá situace právem naštvala – znamenalo to, že ji totiž vynesl někdo od něj. Filmu však leak paradoxně možná pomohl – enigmatická marketingová kampaň, z níž nebylo jasné, jakým žánrem film vůbec bude, byla totiž v očích mnoha diváků doplněna o hmatatelnou „betaverzi“. Film vzdor úniku utržil pětinásobek rozpočtu.

Deadpool

Superhrdiský zázrak z roku 2016 je v našem seznamu také jistou výjimkou – na běžný leak, mnohdy vlivem útoku hackerů, dnes dochází relativně běžně. Vytrpěly si ho filmy jako Americký gangster, Osm hrozných nebo Revenant. Obvykle přitom leak nemá vystopovatelné negativní důsledky na výdělky, takové scénáře se však počítají dost těžko.

Únik: Deapool je však unikátní díky tomu, že neunikl celý film, ale testovací záběry – jakýsi interní trailer, s nímž filmaři jen zkoušeli, jak bude Deadpool vypadat na plátně. Fanoušci si z nich však doslova rvali rodidla, což přesvědčilo studio o tom, že má smysl do atypického superhrdiny investovat. Takže... hurá?

Hvězdné války: Epizoda III – Pomsta Sithů

I když se šestý (třetí?) díl Star Wars jaly davy fanoušků vytěsnit, Pomsta Sithů byla ve své době velmi horkým zbožím! Propojení dvou trilogií rozprostřených po třech dekádách přímo svádělo k tomu, aby je někdo vydal veřejnosti...

Únik: Tím někým byl zaměstnanec trikové společnosti, která pracovala na kopii filmu v postprodukci. Vynesená verze filmu pak byla předána jistému Marcu Hoaglinovi, který ji sdílel na internetu. Jména a okolnosti známe z vyšetřování, při němž Hoaglinovi hrozily až tři roky v kriminále. Třešničkou na dortu je však skutečnost, že Hoaglin film uveřejnil pouhé hodiny (!) před jeho premiérou...

X-Men Origins: Wolverine

První film o Wolverinovi měl rozkreslit Loganovu story, rozšířit horizonty x-menovského světa a být počátkem série samostatných bijáků mutantích hrdinů. Zvládl sotva kus toho prvního, nemnoho toho druhého a nic z toho třetího. Solidní akční biják totiž ponejvíce proslavilo, že na internet unikl v rozpracované verzi!

Únik: Kopie ironií osudu unikla zřejmě z australské firmy připravující efekty, pro niž to věru nebyla dokonalá reklama – Wolverine tu bojuje na provázcích, střílí z digitálních pistolí a všeobecně je výsledek spíše směšný, než aby lidi nahnal do kin. Přesto, či naopak proto je biják nesmrtelný, a navíc dal fanouškům unikátní možnost nahlédnout pod pokličku příprav podobně velké produkce.

X-Men Origins: Wolverine (v hotové verzi!) začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný