27. října 2021 12:00

Duna 2 schválena! Kdy půjde do kin a dorazí zároveň i na internet?

Duna 2 konečně dostala zelenou. Geniální sci-fi dílo Franka Herberta se tak přece jen dočká i filmového vyvrcholení.

Fanoušci epických sci-fi si konečně mohou oddechnout! Druhá filmová Duna byla oficiálně schválena a dočkáme se jí 20. října 2023, tedy zhruba dva roky po prvním dílu. Na rozdíl od jedničky pokračování nebude souběžně uvedeno na streamovacích službách, takže si ho všichni budou muset vychutnat v kinech.

Režisér Denis Villeneuve už v březnu 2018 tvrdil, že chce příběh Duny zpracovat na ploše dvou filmů. Minimálně. Uvědomoval si, že komplexní svět Franka Herberta by zhuštěním do jednoho celovečerního snímku utrpěl, což se ostatně přesně stalo verzi Davida Lynche z roku 1984. Navzdory domluvě se studiem Warner Bros. však všechny dohody oficiálně schválily pouze první díl, a tak se s definitivním odklepnutím dvojky muselo počkat na výsledky filmu v kinech a na streamovacích službách.

Villeneuve se pustil na trochu tenký led, když se jednička v úvodních titulcích prezentuje jako „Dune: Part One“ a záměrně neuzavírá příběhový oblouk Paula Atreida žádným uspokojivým způsobem. Produkční společnost Legendary a studio Warner Bros. si však mohou mnout ruce, jelikož se i navzdory uvedení snímku na streamovacích službách do kin podařilo přilákat více diváků, než bylo odhadováno. Snímek se 41 miliony dolarů za první víkend v USA dokonce překonal i vcelku úspěšný blockbuster Godzilla vs. Kong, dosud největší hit Warner Bros. během pandemické éry.

Stojí přitom za zmínku, že podle dat Samba TV, která částečně měří sledovanost na streamovacích službách v USA, si Dunu na domácí televizi pustilo za první víkend kolem 1,9 milionu domácností; což rozhodně není kdovíjaký úspěch. Zato více než polovina lístků v kinech byla zakoupena do sálů s velkoformátovými plátny – znamená to, že většina diváků skutečně preferuje sledování Duny způsobem, který doporučuje Villeneuve i naprostá většina recenzentů: tedy na co největším plátně a s nejlepším možným zvukem. Duna se tím pádem ukazuje jako epický zážitek, který si lidé rádi vychutnají v těch nejvhodnějších podmínkách – a to navzdory přetrvávajícím pandemickým omezením.

Villeneuve už rovněž pracuje na scénáři a skladatel Hans Zimmer si údajně nachystal do šuplíku množství dalších hudebních motivů, které hodlá pro druhý díl dopracovat. Vše je tak na nejlepší cestě k tomu, aby se jeden z největších sci-fi příběhů vrátil do kin v plné parádě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný