14. září 2020 00:10

7 dobrodružných filmů z džungle, u kterých si skvěle odpočinete

Oddechovek z pralesa není nikdy dost! Které se opravdu povedly?

V pátek večer vás na COOLu pohltí dobrodružný thriller Kongo. Parta výlupků se v něm vydá hluboko do africké džungle, aby odhalila taje starobylého města Zinj, které překypuje inteligentními gorilami anebo superčistými démanty – podle toho, koho z hrdinů se zeptáte. Filmové Kongo samo je pozapomenutou perlou z 90. let, která není bez kazu, u dobrodružných filmů z džungle ale nápadně často platí, že se u nich navzdory chybičkám královsky pobavíte. Tady máte pár důkazů!

07) Anakonda

Recept na zábavu dle Anakondy: parta modelů a modelek, jedna zelená řeka a ještě zelenější bestie! Je to cosi, co by mohlo teoreticky fungovat i kdekoliv jinde, jenomže v naší civilizované společnosti je džungle synonymem jedné z posledních divočin. A tak je i synonymem scenáristického postupu „dej to tam, nikdo tomu sice nebude věřit, ale bude to zábavný“! Uznejme, že Anakonda natáčená uprostřed města dává výrazně menší smysl, a byť je divočinou třeba i Antarktida, v jejím zasazení by hrdinové a hrdinky museli být podstatně navlečenější...

06) Vítejte v džungli

Příjemně propocenou oddychovkou je také první a nikoliv poslední biják s Rockem v našem seznamu, totiž Vítejte v džungli. Tady se objevuje druhá výhoda divočiny – obvykle jde o nějaké vzdálené krajiny, kde se hrdinové můžou chovat jako totální hovada, aniž by to vyvolávalo nechtěné vzpomínky. Srovnejte si ostatně Vítejte v džungli a Kráčející skálu – oba jsou to rané Rockovy filmy, v obou je klaďas, ale Kráčející skála se svou story o korupci přece jen konotuje víc realitu než ujeté dobrodrůžo kdesi mezi „barbary“. A tak tomu je už víc jak století od vrcholu éry kolonialismu...

05) Kong: Ostrov lebek

I když se Kong na první pohled tvářil spíš jako seriózní podívaná, velmi rychle se ukázalo, že má k popcornu daleko blíže než k napalmu. Jasně, američtí vojáci tu rukou monster umírají snad ještě častěji než ve vietnamském konfliktu, který se Kong rozhodl tak trochu napodobovat. Přemíra klišé a nejrůznějších vyvrcholení ale dávají jasně najevo, že je Kong v srdci žánrovkou jak bič, jíž právě onen mrskající bič chyběl k absolutní dokonalosti.

04) Jumanji: Vítejte v džungli

Druhý Rockův zářez, a opět máme tu čest se zasazením do tropického prostředí. Jumanji ukázalo dobrodrůžo ve videoherním duchu, jemuž právě využití archetypálních klišé (mnohdy z filmů výše i níže v našem seznamu…) umožnilo pobavit sebe i své diváky. Možná že „džungle“ má v tomhle oproti jiným satirám/parodiím jednu zásadní výhodu: díky tomu, že se do ní většina z nás běžně nevydává, působí zdejší příběhy méně povědomě než u jiných parodií.

03) Kniha džunglí

Popojedeme ze sféry pohádek nepřiznaných k těm přiznaným! Kniha džunglí nabídla pár let nazpět opulentní hostinu digitálních triků po boku dramatické story, která se jen tak nevidí. Příběh Mauglího, dítěte vychovaného džunglí, byl natočen v tak rozmáchlém duchu, že alergikům vháněl slzy do očí jen samotný pohled na rozkvetlou džungli. Mauglí dal krom toho na zadek i Tarzanovi a jasně ukázal, která džungle je džunglo... vatější!

02) Lví král

Máte pravdu, že krom džunglí je v tomhle legendárním animáku i po čertech hodně travin. Pokud ale přeskočíme přednášku z biomů, tropického ducha tomuto bijáku nelze upřít. Lví král přitom jasně prokázal, jak mocně dovedou příběhy z džungle rezonovat s diváky. Jasně, není to jen oddych, občas dojde i na nějaká ta traumata, ale na škále mezi Anakondou a Apokalypsou má Lví král rozhodně blíž k té nenáročné straně Síly!

01) Honba za diamantem

Asi by se daly zmínit i jiné „klony Indiana Jonese“ v čele s mistrem archeologů samotným, ale Indy byl vlastně vždycky takový světoběžník, že se v džungli moc nezpotil. Honba za diamantem naproti tomu nabídla autentické sexy dobrodrůžo naivní spisovatelky a cynického zlodějíčka při, inu, honbě za diamantem! Michael Douglas v nejlepší formě, Kathleen Turner v nejkrásnějších letech – a k tomu akční jízda, která připomíná, že se v džungli rodí ty nejlepší dobrodružné příběhy!

Kongo začíná na Prima COOL v pátek ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný