4. května 2020 00:01

Divergence, Rezistence a Aliance míří na Prima COOL! Představujeme filmové adaptace Povstalecké trilogie

Poznejte svět rozdělený na kasty ze série Divergence.

Od neděle 10. května na Prima COOL poběží sci-fi trilogie Divergence. Ve světě postapokalyptického Chicaga, jehož společnost je rozdělena na pevně dané kasty, se musí mladá hrdinka Tris (Shailene Woodley) smířit s tím, že nezapadá ani do jedné z nich. A výsledek bude doslova, no, revoluční! Biják vychází ze stejnojmenné trilogie knih, podívali jsme se tedy postupně na celou evoluci úspěšné Povstalecké trilogie.

Divergence (kniha, 2011)

Ve světě Divergence je společnost po postapokalyptické budoucnosti rozdělená do pěti „kast“ dle toho, kdo v sobě pěstuje jaké schopnosti. Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost – to vše rozhoduje o budoucnosti lidí. Ne každému se to líbí, kdo však odmítne, žije na ulici. Výjimkou nemusejí být ani „divergenti“, tedy lidé s nerozhodnými testy, kteří spadají do více škatulek. A hlavní hrdinka Tris tak bude brzy muset učinit výběr, který ji katapultuje do náruče povstalců. Alespoň tedy v prvním románu jménem Divergence, který Veronica Roth vydala v roce 2011.

Rezistence (kniha, 2012)

První díl sepsala Roth během zimních prázdnin za časů vysokoškolského studia. A ačkoliv knihu později před vydáním ještě přepsala, zjevně neměla špatný nápad. Román se stal hitem a prakticky hned nato tak Roth mohla začít sepisovat pokračování. Druhý díl toho, co je u nás známo jako Povstalecká trilogie, pokračuje v příběhu hrdinky Tris. Události z jedničky tomu však chtějí, že se společnost dostává do interních třenic – a nastává rebélie proti systému kast. Kniha tak v zásadě opakuje prověřený mustr young adult sci-fi románů, které se proslavily zejména díky sérii Hunger Games.

Aliance (kniha, 2014)

Oproti konkurentům však povstání proti kastovnímu systému vlastně (alespoň prozatím) zvítězí již ke konci druhé knihy a kniha třetí řeší něco trošku jiného. Hlavně se tu objeví kontrarevoluce, již naši hrdinové musejí řešit, což jiné young adult sci-fárny vlastně nikdy nenapadlo. Aby však nebyla Aliance tak odlišná od zbytku žánru, Tris se musí také vydat za zdi, které oddělují její město od zbytku Ameriky. A zjistí při tom věci, o nichž by si M. Night Shyamalan mohl nechat jen zdát.

Divergence (film, 2014)

Ve stejný rok, kdy došlo na finále knižní trilogie, přišel také film na motivy první knihy. Neil Burger (Iluzionista, Všemocný) se ujal režie, zatímco se Shailene Woodley převtělila do role Tris. Zápletka dost věrně kopíruje předlohu, co je ale ještě podstatnější, filmová Divergence solidně zachytila onu vzpurnou atmosféru knížky. Výsledný film tak možná není oscarový trhák, dovede se vám však dostat pod kůži, zvláště pokud jej sledujete ve správném věku.

Rezistence (film, 2015)

Recept jedničky na filmový hit svým způsobem fungoval, a tak se prakticky okamžitě začalo natáčet pokračování. To (krom obligátních úprav) samozřejmě vychází z druhé knihy a ujal se ho Robert Schwentke alias rejža filmů jako RED (akčňák s Brucem Willisem a partou špionských seniorů) nebo R.I.P.D. (komiksovka s Ryanem Reynoldsem). V Rezistenci se z Tris stává lovná zvěř a musí utíkat před Sečtělými a Neohroženými. Zároveň ale zjišťuje, že je možná klíčem k záhadné minulosti vlastního světa...

Aliance (film, 2016)

Trilogie pak byla završena podobně jako v knihách, filmaři ale udělali jednu zásadní chybu – inspirovali se Harrym Potterem, Stmíváním nebo Hunger Games a rozdělili poslední knihu na dva filmy. Proč to byla chyba? Zatímco jejich předchůdcům to vyšlo, třetí filmová Divergence vydělala tak málo peněz, že se čtvrtý díl zrušil. Chvíli se ještě mluvilo o tom, že se z posledního filmu udělá pilot nového seriálu. Ani na tenhle plán však nedošlo, takže Aliance nakonec posloužila jako velká rozlučka s filmovými postavami a jejich zamotaným příběhem.

Divergence začíná na Prima COOL v neděli 10. května ve 20.00. Její dvě pokračování budou následovat s týdenním rozestupem.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný