11. října 2018 10:15

5 nejlepších rolí Colina Farrella: Alexander Veliký je jenom začátek

Charismatický bouřlivák se špatnou rukou na tržby.

Futuristických akcí není nikdy dost – remake Total Recall s Colinem Farrellem se proto na Prima COOL připomene už v pátek ve 20.15. Biják s famózní kamerou a triky, byť také již důvěrně známou story, opět ukáže příběh frajera, který si nechá do hlavy nahrát umělé vzpomínky a následně neví, jestli je jeho bortící se realita snem anebo skutečností. Přestože původní Total Recall platí za perlu raných 90. let, remake mnoho dolarů nesklidil. Colin je prostě smolař na výdělečné filmy, které by mu přihrály status celebrity – to ale neznamená, že neumí parádně hrát a nemá na kontě řadu pecek!

05) Valka (Útěk ze Sibiře)

Existuje-li jeden příklad toho, že Colin často hraje role bastardů se zlatým srdcem, pak je to Valka z Útěku ze Sibiře. Napínavý epos o cestě, kterou musí hrstka vězňů projít cestou z gulagu do Indie, v sobě obsáhne i jiné postavy. Valka, zločinec, kterého byste sami na ulici večer potkat určitě nechtěli, je tu za klaďase vlastně značně omylem. Právě takovéhle antihrdiny však Colin Farrell dovede hrát snad až příliš přesvědčivě – i jeho Valku tak vzdor hrozivosti nakonec oplakáváte...

04) Lehiff (Intermission)

Nemlich identickou postavou, jenom v moderním Irsku, je pak Lehiff z trestuhodně přehlíženého bijáku Intermission. Lehiffova povaha se vyjeví hned v úvodní scéně, kdy flirtuje s pokladní... jenom aby ji následně udeřil do obličeje a vybrakoval pokladnu. Není to rozhodně první černá komedie z našeho seznamu, ani první, kde Colin hraje gangstera. O to více ale zamrzí, že je tahle přesvědčivá role dnes už prakticky zapomenuta.

03) Stu Shepard (Telefonní budka)

A do třetice všeho dobrého, také v Telefonní budce nás Colin na počátku své kariéry přesvědčoval o tom, že disponuje rancem talentu. Uhrát namyšleného bastarda, který se ocitne na mušce odstřelovače a po většinu filmu nesleze z plátna, to je už samo o sobě úctyhodné. Skutečnost, že šlo zároveň o Colinův de facto debut, si pak už vyslouží sundat z hlavy klobouček. O to ironičtější je, že byl Colin v dobových českých recenzích popisován jako "irský Sagvan Tofi", což dnes už nejspíš nikoho nenapadne.

02) Alexander (Alexander Veliký)

Teď by se určitě mohli ozvat zlí jazykové, podle nichž Alexander není zrovna nejvytříbenější postavou v Colinově filmografii. Beze všeho, mají jistě pravdu. Alexander však ztělesňuje právě pověstnou Colinovu smůlu na výběr rolí. V éře po úspěchu Pána prstenů měl být podobný film sázkou na jistotu a cestou vstříc dalším blockbusterům, ve výsledku to ale příliš nevyšlo. Na druhou stranu, jenom nemnoho herců může říct, že si zahráli jednu z nejvýznamnějších postav světové historie!

01) Ray (V Bruggách)

Sladkobolný Ray z černé komedie V Bruggách však shrnuje Colinův talent snad nejlépe! Opět tu máme zločince, tentokrát však nikoliv ve fázi chaosu, nýbrž ve fázi deprese. Ray totiž na své poslední akci omylem zastřelil dítě a je proto odklizen do Brugg, než se situace uklidní. A zatímco tu potají plánuje sebevraždu, jeho "kolega" má za úkol jej odklidit navždy. Nezní to možná úplně jako námět na komedii, jenom Colin Farrell to však dovede celé sehrát tak, že si nejste v průběhu filmu jisti, jestli se máte smát anebo brečet!

Total Recall začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný