12. června 2023 00:01

5 otevřených filmových konců, na které nejde zapomenout: Od Pána prstenů ke Star Wars

Které slavné filmy se dočkaly pořádně otevřeného konce?

V pátek večer na COOLu startuje akčňák G. I. Joe 2: Odveta, v němž se Dwayne „The Rock“ Johnson, Bruce Willis a Adrianne Palicki (Agenti S.H.I.E.L.D.u) budou muset postarat o amerického prezidenta, který jim jde po krku s celou válečnou mašinérií. Jak totiž odhalil otevřený konec první filmu, původního prezidenta nahradil zlý dvojník ze záporácké organizace Cobra. S tím, jak je seriálové vyprávění čím dál tím populárnější, podobných cliffhangerů nárazově přibývá i v kdysi uzavřeném filmovém vyprávění. Vzpomenete na nejvýraznější z nich?

Matrix Reloaded

Neslavný konec Matrixu Reloaded utkvěl v povědomí kdekomu. Poslední minuty filmu totiž skončily na tradiční notě seriálového cliffhangeru – nejenže bylo dobře známé, že film bude mít pokračování, ale navíc zápletka ukázala okamžik, kdy jsou hrdinové po uši v problémech. Agent Smith infiltroval nedigitální svět, Neo však k tomu rovněž vypnul útočící chobotničky, a diváci tak zůstali civět v němotě na černou obrazovku. Pokračování za pár měsíců! I když tehdy mnozí dvojce Matrixu cliffhanger vytýkali, nejde o nikterak novou praktiku.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Na dalším místě se skví žoviální finále prvního Pána prstenů. Společenstvo je v něm sice rozbito na tři pidifrakce o různé síle, ústřední quest ovšem zůstává stejný a stále je v nedohlednu. Pokud jste – třeba pro svůj nižší věk – v roce 2000 neznali knižní předlohu, muselo pro vás být doslova šokující, že hlavní zápletka nebyla úspěšně završena v jediném filmu a za rok má dojít na pokračování. Nešlo sice o doslovný cliffhanger – jak je dobře známo, celá trilogie Pán prstenů byla natáčena víceméně na jeden zátah a kdekdo věděl, že druhý film určitě dorazí. Stejně se ale muselo najít pár chudáků, kterým se z kina neodcházelo s lehkým srdcem.

Italian Job

Ten největší rozdíl nových otevřených konců oproti dřívějším otevřeným koncům tkví ve vidině následovníka. Moderní cliffhangery zápletky mnohdy zakončují s vědomím, že pokračování je už z půlky roztočené – klasickým příkladem jsou potitulkové scény z marvelovek. Dříve si však film klidně dovolil skončit bez jistého konce a otevřenost story byla vnímána jako umělecká kvalita. V kriminálce Italian Job z roku 1969 tak zůstanou hrdinové doslova uvěznění na okraji útesu a pro přežití se musejí rozhodnout, jestli odhodí těžce uloupené zlato, či nikoliv. Ačkoliv producenti zvažovali tvorbu druhého dílu, nikdy na něj nedošlo.

Terminátor 3: Vzpora strojů

Dalším důkazem, že dobrý cliffhanger může přinést kritické kvality, je také třetí Terminátor. Sám o sobě průměrný akční biják byl vynesen do neuvěřitelných výšin překvapivým koncem v podobě posledních dvou minut – po třech filmech, kdy je apokalypsa sice vždy na obzoru, ale pokaždé se ji podaří odvrátit či alespoň oddálit, najednou vidíme zahájení vzpoury Skynetu skrze počátek jaderné války proti lidstvu. Každému bylo v tom okamžiku jasné, že případný další film bude muset být zcela odlišný. Co nám bohužel už většinou nedošlo, byla rovněž skutečnost, že nejspíš nebude zdaleka tak dobrý...

Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Pokud bychom však měli vypíchnout nejpodařenější cliffhanger a skutečný počátek serializovaného vyprávění, jak jej dnes vidíme všude kolem sebe, pak by muselo jít o druhý film ze světa Hvězdných válek z roku 1980. Film skončí – podobně jako v Matrix Reloaded nebo G. I. Joe 2 – de facto prohrou hrdinů. Luke zjistí, že největší masakrátor galaxie je jeho otcem (a přijde o ruku), Han je zajat, rebelové prohrávají. Zároveň je však jasné, že někdo další ovládá Sílu a vše se ještě může změnit. Když tak naše postavy civí na jednu předalekou galaxii, není to cliffhanger v doslovném smyslu slova, ale spíše předzvěst očekávání dalších báječných dobrodružství!

G. I. Joe 2: Odveta začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný