29. července 2019 18:38
redakce Prima Living

5 nejlepších akčních komedií s Arnoldem Schwarzeneggerem

Akce, co umí detonovat bránice. Posledního akčního hrdinu si dejte v úterý ve 20.00 na Prima MAX.

Úterý bude na Prima MAX od 20.00 patřit Poslednímu akčnímu hrdinovi, snímku, v němž je hlavní dětský hrdina teleportován do generického Arnoldova akčňáku a začne využívat filmová pravidla ke svému přežití. Legendární parodie akčního žánru s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli svého času trestuhodně zapadla, čas je k ní však docela vlídný. Zatímco na počátku 90. let bylo sledování Arnolda v komediální poloze tak trochu nezvyk, dnes je to normou. Poslední akční hrdina přitom dodnes působí ve vztahu k žánru skoro až prorocky – jak totiž plynul čas, akčních komedií s Arnoldem začalo rapidně přibývat!

05) Rudé horko

Ačkoliv ještě stojí na půli cesty mezi akcí a komedií, nelze pochybovat, že Rudé horko vzniklo v přímé reakci na Smrtonosnou zbraň, která je komediální až až! Arnie tu jako sovětský superagent působí jako typický protipól americkému parťákovi, jak se na žánr buddy komedií sluší a patří. A je to zřejmě poprvé, co je jeho filmové vystupování skutečně primárně zamýšlené do komediální sféry. Nevěříte? Mrkněte na další příklad!

04) Terminátor 3: Vzpoura strojů

"Řekni to mé ruce" z třetího Termixe je jak skvělou hláškou, tak i zároveň lakmusovým papírkem posunu série Terminátor od hororu vstříc komedii. Arnie byl v tomto posunu instrumentální – v prvním filmu ještě působil, že nemá více neuronů než svalové hmoty v kilogramech, ale už ve dvojce (1991, tři roky po Rudém horku) v řadě scén zcela jasně hrál na komediální strunu. Trojka tuto evoluci zakončila a Genysis v ní pokračoval tak urputně, že je smějící se Arnie snad nejznámější okamžik celého filmu.

03) Expendables: Postradatelní 2

Dalo by se argumentovat, že i Arnie byl komediant nejpozději od roku 1985, kdy se naučil relativně přesvědčivě mluvit anglicky. V prvním Terminátorovi zrovna úsměv nevyloudil, ale dokonce i v jeho debutu Barbar Conan (Herkula v New Yorku jsme raději vytěsnili...) byl v opileckých scénách vlastně komický. Přesto je znát, že se Arnie vžil do polohy "parodie sebe sama" až na stará kolena – například jako v Expendables 2, kde prakticky není rozdíl mezi jeho postavou a jeho persónou!

02) Pravdivé lži

Až tenhle biják však byl nejen komedií záměrnou, ale i přímo geniální! K dobré komedii nestačí jen charismaticky ventilovat hlášky dlouhé jako průměrné reklamní motto – humor se musí od něčeho/někoho odrážet. Dát dohromady Arnieho a Jamie Lee Curtis (!) jako manželský pár (!!), v němž je jeden člověk tajný agent a druhý to neví (!!!), je přímo zlatý důl potenciálního humoru. Čistě co do komediálního náboje proto Pravdivé lži mají sedět na trůně akčního komedií, přesto ale musíme sundat čepec před postmoderní perlou, která byla doceněna až řadu let po své premiéře.

01) Poslední akční hrdina

Skutečně seriózně Arnieho samozřejmě (snad krom Terminátora) nikdo nebral ani v 80. letech. I když třeba Komando není úplně komedie, když na začátku Arnie nese na rameni strom, byla to úsměvná hyperbola již tehdy. Poslední akční hrdina je však nejen zamýšlenou, ale i skutečně přiznanou parodií, která je z dnešního pohledu velmi chytrá! Svět filmových postav a pravidel se tu střetává s realitou – a kariéra Arnieho postav s jeho reálnějším já. Navíc tu film ukazuje jakési "filmové univerzum" na způsob marvelovek dávno před jeho příchodem! Poslední akční hrdina byl možná ve své éře nedoceněn, dnes však působí jako předzvěst budoucnosti filmové zábavy!

Poslední akční hrdina začíná na Prima MAX v úterý ve 20.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný