18. května 2020 13:04

9 největších rozdílů mezi knižní a filmovou Aliancí

Jdeme do finále Povstalecké trilogie! Co všechno je jinak v posledním filmu série Divergence?

Sága postapokalyptického Chicaga vrcholí – Aliance začíná na Prima COOL už v neděli večer. Po událostech minulých dílů je tradiční systém frakcí rozvrácen jako rozkopnutá popelnice a naplno se rozhoří boj o moc. Tris a její parta nehodlají čekat na pomstu, rozhodnou se proto vydat za hranice rodného města a zjistit, jak vypadá svět za zdí. Než to ale zjistíte spolu s nimi, přesvědčte se, nakolik se filmová Aliance liší od té knižní.

09) Tris na začátku filmu (na rozdíl od knihy) není ve vězení, ze kterého se musí dostat ven. Výchozí startovací podmínky jsou tedy v předloze poněkud... depresivnější.

08) Zavřený Caleb se nedočká svého procesu – zatímco v knize ho zachrání Čtyřka těsně před popravou (a tedy po monstrprocesu), ve filmu je situace zjednodušena a Caleb je zachráněn ještě před procesem samotným.

07) Ve filmu rovněž absentují postavy Zoe a Amara, tedy první dva výtečníci, které Tris a její parta objeví za zdmi Chicaga. Zajímavé na nich je především to, že Amar byl bývalý instruktor Čtyřky a myslelo se, že je mrtvý. Ve filmu toto zmatení naznačující větší kontext zápletky chybí.

06) Knižní svět Aliance disponuje daleko méně pokročilými technologiemi. Žádné plazmové glóby, žádná létající udělátka. To nejpokročilejší z technologií, co v knize najdeme, jsou genetické manipulace. Ve filmu naproti tomu některé scény připomínají Star Wars. Kniha je proto rovněž prosta řady akčních scén s podobnými bazmeky.

05) Ani Marcusův soud ve filmu není – chybí tak do určité míry větší prokreslení příběhu Čtyřky. Je pravděpodobné, že jsme se mohli téhle dějové linky dočkat ve čtvrtém filmu, ale... o tom ještě níže.

04) Úřad pro genetickou péči a Jeanine spolu v předloze nespolupracovali. Staří a noví záporáci ve třetím filmu nejsou propojeni podobně, jako bylo indikováno v knize, ačkoliv i to mělo být zřejmě jasněji vysvětleno ve čtvrtém filmu.

03) Ne všechny změny jsou ale negativní – například Uriah ve filmu nezemře! Zatímco v knize podlehne během vzpoury proti Davidovi, šéfovi Úřadu, ve filmu podobná scéna není. Uriah tak ve filmové verzi žije dál...

02) Tris se ve filmu nesnaží použít paměťové sérum na členy Úřadu. Jelikož film odhalí, že to byl právě Úřad, kdo sérum aplikoval (a nejen na Chicago), Tris jim plánuje dát ochutnat jejich vlastního receptu. V Alianci však tento plán nakonec nevyjde. Opět ale platí, že mohl být ukázán v plánovaném čtvrtém filmu.

01) V Alianci ale především (logicky!) absentují scény z druhé poloviny knihy. Producenti totiž doufali, že dostanou i čtvrtý film, který by dovyprávěl zbytek zápletky. Na to však nedošlo – a ačkoliv je tak příběh filmové Povstalecké trilogie uzavřen, knižní předloha nabízí podstatnou porci děje navíc!

Aliance začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný