26. září 2022 00:11

7 akčních sci-fi, které jsou potomky Vetřelců a Predátora

Klasiky z osmdesátek inspirovaly celou generaci následovníků. Tady máte ty nejlepší!

V neděli večer se na COOLu rozjede akční sci-fi Rozkaz zabíjet. Tohle solidní béčko ukáže milovníkům akce příběh o elitní jednotce, která se dostane do potyčky s partou extrémních robotů. Zápletka i děj přitom rozhodně netají inspiraci klasickými military sci-fi bijáky jako Vetřelci nebo Predátor. Ne, není to nic šokujícího – tyhle dva filmy totiž inspirují následovníky dodnes!

07) Světová invaze

Tak třeba Světová invaze vzala Predátora, ale namísto jediného lovce nechala jednotku mariňáků řešit celou ufounskou invazi. Výsledek však perfektně ukázal, že když dva dělají totéž, není to nutně totéž. Predátor by taktéž asi nebyl kultovní podívanou, kdyby jednotka přežila do konce filmu bez úhony. Světová invaze ale i přesto dostává body za snahu!

06) Bitevní loď

Velmi zvláštním případem je Bitevní loď – další sci-fi o ufounské invazi a jejím střetu s americkými ozbrojenými složkami. Ačkoliv by vodní dějiště naznačovalo, že bude výsledek notně vzdálený macho drsnosti Predátora či Vetřelců, opak je pravdou. Děj totiž brzy ukáže, že může bitvu s ufony místo celé armády zvrátit jen parta přeživších, takže máme (navzdory námořním kulisám) opět na krku podobnou sortu hrdinů.

05) Psí vojáci

Variace na Vetřelce/Predátora ale rozhodně nejsou živy jen ufouny. Klasičtí Psí vojáci z Británie si totiž posvítili na boj s vlkodlaky a výsledek byl nadmíru dobrý, ačkoliv mu laciné provedení dnes už poněkud ubírá na kráse. Ve své lize jde však o úspěch tak markantní, až bychom Psí vojáky nejraději posunuli o pár příček výše. „Objektivně“ však nemůžeme!

04) Predátoři

Může být něco víc poctou Predátorovi, než jsou Predátoři, akční sci-fi, která si přímo dala za cíl být láskyplnou poctou původnímu filmu? Těžko říct, faktem však je, že byla ona pocta pro řadu fanoušků až příliš blízko „vykrádačce“. Příběh o partě elitních hrdlořezů, kteří byli uneseni na predátoří tréninkovou planetu, sice občas tančí na hrobě původního filmu, akce i postavy jsou tu však nadmíru povedené. Leccos mu tedy rádi promineme.

03) Hvězdná pěchota

Naproti tomu Hvězdná pěchota je spíš logickým vyostřením premisy Vetřelců, drsná atmoška je tu ostatně příkladně doprovázená velkou porcí testosteronu. Verhoevenově klasice však nelze upřít jednak parádní triky a jednak super myšlenku! Skutečnost, že se část diváků dovede na Hvězdnou pěchotu dívat jako na vážný biják, zatímco tu jiná část vidí spíš (pochopitelně zamýšlené) satirické pojetí, je velkou vzácností. A právě proto milujeme tenhle šlágr o to víc!

02) Hvězdná brána

A nyní k něčemu poněkud odlišnému. Hvězdná brána má dnes spíš pověst základního kamene pozdějšího seriálu, ve své době však šlo o zvláštního křížence Indiana Jonese, Star Wars a Vetřelců/Predátora. Máme tu elitní jednotku, která skoro celá padne ve střetu se silnějším protivníkem, ale nakonec mu to přesto natře – a dojde koneckonců i na finální výbuch atomovky! Pokud budeme military sci-fi brát čistě co do vlivu na popkulturu, je Hvězdná brána rozhodně jedním z nejzajímavějších žánrových hybridů různých inspirací – a co do dopadu je díky seriálům bez debat podobně vlivná jako Vetřelci či Predátor sám!

01) Na hraně zítřka

Kvalitativně je však nejlepším hybridem Vetřelců a Predátora jen pár let starý nářez Na hraně zítřka. Mimozemská invaze? Ano! Drsná jednotka? Ano! Nevyhnutelná smrt? Taky ano! A pak se to celé děje ještě mnohokrát dokola, a přesto dává výsledek smysl! Filmy, jako je Na hraně zítřka, vznikají zhruba jednou za dekádu. A vlastně bychom nebyli šokováni, kdyby za dalších 30 let někdo napsal článek o 7 akčních sci-fi, které jsou potomky Na hraně zítřka...

Rozkaz zabíjet začíná na Prima COOL v neděli ve 23:25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný