19. listopadu 2018 16:45

9 nejkultovnějších filmových zbraní 80. let: Čím jsme vykosili Predátory a Vetřelce?

Vyhraje Bezbolestná anebo M41?

Jestli filmy 80. a 90. let něco proslavily stejně jako své namakané herce, tak to byly zbraně, jimiž se drsňáci oháněli. Několik z nich se nám v dětství zapsalo do paměti tak silně, že jsme museli udělat jejich seznam!

9) M202A2 Flash (Komando)

Kultovní čtyřraketomet, který je asi nejprominentnější zbraní z Komanda, se objeví hned ve dvou scénách – nejprve, když je Arnie osvobozován z policejního antonu, podruhé pak, když si Arnie otevírá dveře do základny padouchů. Původně jde přitom o napalmový raketomet určený pro nahrazení klasických plamenometů, jenž se dočkal nasazení ve Vietnamu.

8) Kulomet M60 (Rambo II)

Poměrně relativně nudný – na svou kariéru i pověst – je rovněž kulomet M60, který se často objevuje v sérii Rambo. Johnny se sice proslavil spíše lukem a šípem, tyto však budeme nyní tak trochu ignorovat ve prospěch věcí modernějších, než je vrcholný středověk. Jiné zbraně totiž Rambo překvapivě ignoroval, umístil se tak až na osmém místě...

7) Malý přítel (Zjizvená tvář)

Co vše dovede dobrý herec s normální puškou, přitom krásně ukazuje čestná sedmá pozice M16A1 s granátometem M203 ze Zjizvené tváře. Film sám o sobě není úplně normální akčňák, pořádně se ostatně střílí až na konci. Al Pacinův maniakální výraz a zacházení s puškou a granátonetem se však vepsalo do dějin!

6) Auto 9 (Robocop)

Kyborgovaný polda by nebyl nic moc bez svého věrného společníka – automatické pistole Auto 9. Ta je s to střílet v dávkách po třech projektilech, kvér samotný je však jenom filmaři zhusta upravenou Berettou 93R. Její dopravení do Ameriky k filmařům v dřevních dobách roku 1987 dokonce vyvolalo zájem ouřadů z celní správy, bojících se, že se někdo chystá na teroristický útok.

5) Colt .45 (Terminátor)

Další vcelku reálnou zbraň, kterou filmaři jednoduchou úpravou předělali do děla z budoucnosti, je Colt .45. V případě asi nejdivnější zbraně z prvního Terminátora šlo o obyčejnou pistoli s “divnou trubkou” nahoře – ve skutečnosti je tato laserovým zaměřovačem. Filmaři si jej museli vyrobit sami, v době práce na filmu totiž armády něco podobného ještě nepoužívaly.

4) Beretta 92F (Smrtonosná past)

Beretta ze Smrtonosné pasti má jedno velké štěstí – není sama o sobě ani výjimečným dělem ani výjimečně pěkná, ale její držitelem je Bruce Willis! To samo o sobě, spolu s netradičním použitím ve story “jednoho nýmanda proti bandě lupičů” kvéru navždy zajistilo čestné místo ve filmových přestřelkách i čtvrtou pozici v našem žebříčku.

3) LAPD 2019 Blaster (Blade Runner)

Na třetím místě je rovněž pistole, respektive tentokrát revolver. Blaster z roku 2019 vznikl smontováním pušky Steyr Mannlicher .222 Model SL a revolveru Charter Arms Bulldog. Zbraň má tedy klasický bubínek, ale tento je ukryt, dodávajíc vzhled bizarního kvéru z budoucnosti. Revolverem disponovalo více postav, jenom ten Deckartův byl ale pořádně vidět.

2) Bezbolestná (Predátor)

Další kultovka a držitel stříbrné pozice pochází z Predátora. Jedná se vlastně o normální M134 Minigun – tento však namísto pěšáků normálně (v reálu) používají kolová vozidla, vrtulníky nebo lodě. Ve filmu se zbraň moc nepředvedla, Mac veškerou munici vystřílel v panice do džungle. Její slávu rovněž snižuje skutečnost, že při natáčení zbraň potřebovala vlastní zdroj energie – jinými slovy, FILM NEBYL REALISTICKÝ!

1) M41 (Vetřelci)

Když filmaři Vetřelce chtěli vytvořit zbraň budoucnosti, vzali samopal Thompson, brokovnici SPAS-12, přidali futuristický obal a výsledkem byla puška, která dodnes vyvolává mrazení. O statusu zbraně svědčí skutečnost, že se dnes dokonce skutečně vyrábí ve střelecké podobě – jde samozřejmě jen o věc pro sběratele, nikoliv armády, podobné štěstí však žádný jiný zcela fiktivní kvér výše neměl!

(red)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný