14. září 2017 15:13

6 hereckých výměn, které pobouřily filmové fanoušky: Proč Iron Man vystřídal parťáka?

Mumie: Hrob Dračího císaře - upoutávka

Stejná postava, jiná tvář.

Neděle večer bude na Prima COOL od 20.00 patřit bijáku Mumie: Hrob Dračího císaře alias... Mumie 3. Vrací se tu všechny klasické prvky série - Brandon Fraiser, záporák ve formě nemrtvého vladaře i dynamická akce. Roli Evey ovšem tentokrát přebírá Maria Bello, a pro některé diváky tak bude film hůře zkousnutelný. Podobná přeobsazení častokrát v minulosti hýbala světem filmu - vzpomněli jsme na ta nejvíce kontroverzní.

06) Julianne Moore nahradila Jodie Foster

Film: Hannibal

Jodie Foster byla tím, co dodalo původnímu Mlčení jehňátek na kvalitě - doktor Lecter s tváří Anthonyho Hopkinse sice sebral největší pozornost, ale bez Clarice oscilující mezi zranitelným koťátkem a nečekaně schopnou drsňačkou by film nefungoval. Foster ovšem nebyla příznivkyní scénáře druhého dílu, a tak se vymluvila na potřebu natáčet něco jiného. Filmaři proto museli její roli přeobsadit, a ačkoliv Julianne Moore působí jako podobný typ, stejný balanc mezi zranitelností a schopností Clarice se ji najít nepodařilo. Výsledkem byl očekávatelný hejt. Přeobsazení nicméně schytalo jako zástupný problém i velkou porci kritiky za to, čím měly být spraženy jiné části filmu.

05) Nick Stahl nahradil Eda Furlonga

Film: Terminátor 3: Vzpoura strojů

Jasně, jasně - náctiletý Ed Furlong alias John Connor byl jednou z věcí, kterou nemálo diváků na Terminátorovi 2 kritizovalo. A pokud něco, Furlong nerostl úplně do krásy. V době natáčení Terminátora 3 připomínal spíše škaredšího bratra Johnnyho Deppa než generála lidské armády. Dnes platí totéž, jenom je jeho oním hypotetickým hezčím sourozencem už Danny Trejo. Problém je, že Termix 3 ne-úplně-ideální možnost pokračovat ve Furlongovi nahradil... Nickem Stahlem. Tedy hercem, který ve filmu působí dojmem, že ho ke spánku den co den přiměje jenom ustavičný pláč. K motivům trojky, jako jsou sebepochyby a návrat k nihilističnosti jedničky, to docela sedí. Jako pokračování Johna Connora ze dvojky to ovšem nefunguje vůbec.

04) Ben Affleck nahradil Harrisona Forda

Film: Nejhorší obavy

I tady platí, že Harrison Ford sám již nahrazoval jiného představitele agenta Jacka Ryana - totiž Aleca Baldwina z Honu na ponorku. Jenže Baldwin vs. Ford, to je alespoň stejná liga. Ovšem Ben Affleck - při vší úctě k jeho vynikajícím režijním a scenáristickým schopnostem, a tomu, že to asi bude prima chlap i v běžném životě - totéž již říct nemůže. Naše nejhorší obavy nakonec trochu zmírnil scénář filmu (respektive zvrat v jeho polovině), netřeba ale dále rozmazávat, že bychom si jako Fordova nástupce dovedli představit i lepší alternativy.

03) Maria Bello nahradila Rachel Weisz

Film: Mumie: Hrob Dračího císaře

Stejně jako v případě Julianne Moore vs. Jodie Foster, i u obou tváří Evelyn v Mumii lze říct, že jde o objektivně parádní herečky i šmrcovní dámy. Rachel Weisz však byla tváří Evelyn jako první, a tak je jasné, že její přeobsazení Mariou Bello zkrátka nešlape stejně, jako prapůvodní chemie. Ničemu opět nepomáhá ani skutečnost, že se třetí Mumie jaksi vzdálila kořenům série - kde jednička platila za mišmaš všeho egyptského a dvojka přístup recyklovala, trojka zamířila do Číny. Technicky vzato se tu mumifikovaný vládce stále řeší - jenom je u toho již proklatě málo pouště, pyramid a jiných indianajonesovských kvalit (pomineme-li Chrám zkázy).

02) Don Cheadle nahradil Terrence Howarda

Film: Iron Man 2

Ne všechna přeobsazení musejí nutně být ke škodě. Terrence Howard byl v prvním Iron Manovi rozhodně velmi solidní, když si však řekl o příliš mnoho peněz, nahradil jej ve dvojce Don Cheadle. Chtělo to trochu zvykání a jeho výměna byla kdysi velmi kritizovaná. Dneska si však na Howardovu verzi postavy nikdo nevzpomene a naopak Don Cheadle se stal komediálním klasikem vystupujícím nejen v Iron Manech, ale i širším marvelovském světě.

01) Maggie Gyllenhaal nahradila Katie Holmes

Film: Temný rytíř

Podobně bylo přeobsazení k prospěchu věci zřejmě také v Temném rytíři. Katie Holmes byla zřejmě nejvíce kritizovaným prvkem na prvním filmu a Maggie Gyllenhaal je oproti ní rozhodně lepší herečkou. Ani náhrada Katie za Maggie však nebyla úplně samospásná - divákům s horší pozorností mohlo uniknout, že jde o stejnou postavu, typově navíc obě herecky nemohou být odlišnější. Ještě horší je, že Christian Bale neměl valnější chemií ani s jednou z nich (na rozdíl od Tumbleru!). Maggie přesto sbírala pozitivnější ohlasy, pomohl ji k tomu však zřejmě opět zvrat, který se její postavě udál...

Mumie: Hrob Dračího císaře začíná již v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný