3. února 2018 10:40

5 nejšílenějších komedií, v nichž se chlapci převlíkají za ženské

Tajný agent v sukni - upoutávka

Čas na trochu travestie!

Už tuhle sobotu vás bude na COOLu chránit Tajný agent v sukni. Komik Tyler Perry ve filmu pokračuje ve své sérii Madea, v níž se převléká za stejnojmennou černošskou ženštinu. Vypadá to jako nějaká moderní prasárnička, ale záměna pohlaví je zdrojem humoru už pořádně dlouho! Kde se jí dařilo nejvíc?

05) Zamilovaný profesor

Nejen za muže, ale i všechny další postavy (včetně těch něžných) se v tomto filmu převlékal Eddie Murphy. Zamilovaný profesor se určitě dá považovat za počátek sestupu tohoto kdysi geniálního žánrového herce – snímek samotný však vzdor jeho všem úskalím nejenže svého času relativně fungoval, ale dokonce založil vlastní svébytný žánr! Tyler Perry i další černošští komici se začali za tlusté ženské převlékat až po Murphyho majstrštyku – rozhodně je tedy nutno uznat, že byl Eddie ve své mnoharoli jako Zamilovaný profesor skutečným vizionářem!

04) Mrs. Doubtfire – Táta v sukni

Jenom u černošských herců však tenhle žánr rozhodně oblibu nenašel. Robina Williamse si dnes mnozí pamatují jako komika, rozhodně však zvládal naservírovat i dramatickou stránku svých postav a Táta v sukni v tom nebyl odlišný. Zatímco kolegové okolo se mnohdy za ženské převlékají z ekonomických důvodů, Táta v sukni byl… táta v sukni. Soudem mu bylo nařízeno, aby se nepřibližoval ke svým dětem, což kreativně vyřešil tím, že si „změnil identitu“. Lze to sice chápat a film je povětšinou komedie, není ale úplně problém vnímat, že nejde o zcela běžnou třaskavinu bránice, nýbrž o unikátní podání citlivého tématu dotýkajícího se příliš mnoha rodin. Jinými slovy: Robin Williams byl génius!

03) Hairspray

Dokonce i takový maskulinní polobůh, jakým byl ještě nedávno John Travolta, neodolal pokušení navléknout na sebe dámské kraječky, luxusně prostornou sukni a alespoň umělá ňadra. V muzikálu Hairspray si dekádu nazpět zahrál ženskou roli… poněkud kyprého tvaru, oproti většině filmů okolo však Travolta nehrál postavu muže, co se převléká za ženu. Hrál totiž pouze ženu, tečka. To, že ji ztvárňoval jako mužský herec, je v tomto případě šumák. Tento dobrý rozdíl se projevuje ve story mimo jiné tím, že na konci bijáku nedojde na odmaskování a potvrzení, že toho, že chlap hrající ženskou byla „po celou dobu byla jenom hra“. Což na některé diváky svým způsobem působí ještě zvláštněji…

02) Tootsie

Nakonec, i oscarový charakterní bard Dustin Hoffman si střihl vlastní film převlečený za ženskou! V Tootsie jako nestabilní herec rozhodne, že to něžné pohlaví má z nějakého důvodu v práci jednodušší – a tak jej nenapadne nic logičtějšího, než na sebe vzít zcela novou identitu. Výsledkem byl film, který nejenže vydělal hory peněz, ale byl nominován na deset (!) Oscarů a dostal se do kongresové knihovny nejvýznamnějších amerických snímků vůbec. A to není vůbec špatné. Vlastně lze říct, že Tootsie byla na samém prvopočátku žánru – byla by to ale lež.

01) Někdo to rád horké

Úplně prvním superúspěšným filmem o chlapech převlékajících se za holky je totiž klasika Někdo to rád horké. Její principy ale sahají daleko, předaleko za éru stříbrného plátna. Již u Shakespeara platila záměna muže za ženu za tradiční klišé a William rozhodně nebyl jediný, kdo s podobným nápadem operoval. V éře, kdy v divadle obvykle hráli jen muži, se koneckonců za ženy převlékali naprosto běžně všichni z nich. A dělo se tak již od samotných kořenů divadla, tedy od antiky. Je to tedy asi překvapivé, ale všechny tyhle filmy (a tudíž i Tajný agent v sukni) tak svého druhu vlastně navazují na jednu z nejstarších tradic dramatického umění!

Tajný agent v sukni začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný