18. října 2016 14:08

Od Temného rytíře ke Smrtonosné pasti: 5 akčních filmů, po kterých budete chtít změnit svůj život

Wanted - upoutávka

Když jsou řežby nejen povedené, ale přímo inspirativní!

Zatímco obvykle pro naše čtvrteční cooltovní movies saháme do 80. či 90. let, tentokrát vás na COOLu od 22.20 čeká snímek Wanted – v roce 2008 vydaná řežba, v níž James McAvoy a Angelina Jolie efektně zahýbají kulky... a stihnou vás poučit o smyslu života. Vzdor své popové rozjařenosti je Wanted bezesporu filmem, jehož poslední záběr nutí lidi přemýšlet. Vzpomněli jsme na pět jiných snímků, z nichž jsme si odnesli hluboké životní ponaučení.

Temný rytíř

Ponaučení: Morálka je to hlavní

Temný rytíř nezapře, že to hlavní, co jsme si po projekci všichni odnášeli, byl drsný monolog komisaře Gordona o tom, že hlavní borec je tak velkým borcem, až ponese na ramenou všechny křivdy města. Batman na sebe jako Ježíš vzal hříchy svého okolí (hlavně teda Harveyho Denta, ale nekažme si paralely), aby město věřilo ve vyšší vzor a nesežralo se navzájem. Ideály a morálka jsou prostě občas důležitější než pravda nebo prospěch – alespoň podle Batmana, jenž nás vlastně naučil, že i lhaní může být ku prospěchu.

Avatar

Ponaučení: Zajeď si kempovat

Jasně, dobré dvě třetiny toho filmu vyrenderovaly počítače dřepící několik let v zaprášené serverovně o velikosti Strahova a řízené mladými hubeňoury vytíženými přesčasy, kteří by při spatření denního světla nejspíše omdleli. Ale hlavním poselstvím toho všeho přesto bylo, že příroda je ohromně důležitá, je nutné ji chránit i za cenu lidských obětí a měli bychom se k ní všichni navrátit! S tím prvním nejspíše všichni tak nějak souhlasíme, jenže na to druhé jsme příliš líní (i když…) a na to třetí pohodlní, takže po opuštění sálu nakonec zůstalo jenom u občasného stanování. Ale hrome, ať do nás uhodí blesk, jestli se po probuzení v promoklém, zapařeném stanu necítíme jako ti největší pandorští Zálesáci!

Smrtonosná past

Ponaučení: Rodina je to hlavní (a boty)

I když celý tenhle film smrdí střelným prachem, ve svém jádru je Smrtonosná past vlastně rodinné drama. Totéž lze sice říct i o Komandu, jenže John McClane je přece jenom důvěryhodnější manžel než Arnie otec. Když tak na konci zachrání svou ženu, je to faktický hepáč, kvůli kterému by jeden ignoroval i pokračování (krom dvojky). Každý pár by měl být alespoň z půlky tak šťastný jako na konci Smrtonosné pasti. Navíc se jako McClane cítíme pokaždé, když si koupíme příliš malé boty – na obuvi se zkrátka nemá šetřit penězi ani časem!

Klub rváčů

Ponaučení: Buď svůj, ať jsi jakýkoliv

Jste loser? Nemáte peníze? Charisma? Holku či kluka dle vašeho gusta? Nevadí – stačí se oddat primitivní bitkované, utřídit si priority a naleznete vše, po čem toužíte (a asi taky vyhodíte do luftu pár mrakodrapů, ale to je vedlejší). V éře, kdy máme všeho vlastně dostatek, nikdo se nemýlí a každý má pravdu, je Klub rváčů něco jako Avatar (v návratu k primordiálním kořenům člověkovství), leč bez naivity (v tom, že se pro tento návrat stačí porvat za hospodou a nemusíte odjet do džungle). Totálně anarchistická story je vlastně osvobozující, i když v součtu jenom říká: buď svůj, stejně je to všechno jedno.

Wanted

Ponaučení: Buď na vrcholu potravinové pyramidy

A vlastně i Wanted bylo po své premiéře opalcováno za podobné myšlenky. Stejně jako v Klubu rváčů se totiž i tady z ústředního nýmanda postupně stane ohromný řezník a ukáže se, že vše, co v životě potřeboval, bylo získat sebevědomí (skrze naučení, jak zabít člověka na sto padesát způsobů). Neříkáme, že by bylo cool, kdyby podobnou filozofii začal praktikovat každý člověk, protože bychom se pak asi pozabíjeli. Ale budeme-li upřímní, když namakaný Wesley v poslední scéně koukne do kamery a zeptá se diváka, co vlastně užitečného v poslední době udělal, nebohý pozorovatel, válící se po dvě hodiny na sedačce, může maximálně studem zrudnout. A naplánovat si, jak od zítra začne cvičit krav maga a posilovat.

Cooltovní movie Wanted začne zahýbat projektily už ve čtvrtek ve 22.20 na COOLu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný